Sunday, March 3, 2024
Home / PARTNER MK  / Sprzęt fitness odzyskujący prąd ‒ ekologiczny trend w siłowniach

Sprzęt fitness odzyskujący prąd ‒ ekologiczny trend w siłowniach

Jak ćwiczyć, przy okazji produkując energię elektryczną

Sprzęt fitness na siłowni

Sprzęt fitness może pomóc siłowni odzyskiwać prąd / fot. materiały Sportsart Fitness

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi interesuje się tym, jak być bardziej ekologicznymi. Wszędzie słyszymy o tym, jak redukować zużycie plastiku, żeby instalować fotowoltaikę i kupować nowoczesne samochody elektryczne. A co jeśli możemy pomagać planecie i jednocześnie spalać kalorie? Coraz więcej siłowni decyduje się na ekologiczny sprzęt fitness

 

Fotowoltaika w siłowni ‒ czy to się opłaca?

Wielu właścicieli klubów fitness szuka sposobów na zmniejszenie ilości zużywanej energii elektrycznej w ich placówkach. Świadomość ekologiczna rośnie i według niektórych statystyk przewyższa nawet 15%. Z tego wynika, że dla 15 na 100 klientów będzie ważne, czy klub, do którego zamierzają iść, jest prawdziwym klubem eko.

 

Czy fotowoltaika jest dla nich dobrym rozwiązaniem? Bardzo wiele siłowni znajduje się w centrach handlowych, gdzie nawet nie mają możliwości zainstalowania własnych paneli słonecznych. Miejsca, które mają taką możliwość, zmuszone są do podpisania umowy z elektrownią, aby sprzedawać tam nadmiar uzyskanego prądu. Minusem korzystania z fotowoltaiki jest również fakt, że jej wydajność spada, gdy nadchodzi jesień i mniej słoneczne dni. Jak w inny sposób można zacząć oszczędzać prąd? Na rynku zaczynają pojawiać się urządzenia ekologiczne, stworzone właśnie dla klubów fitness.

Ekologiczny sprzęt fitness

Coraz więcej firm zaczyna produkować sprzęt fitness do ekologicznych siłowni. W internecie możemy znaleźć korkowe maty do ćwiczeń, ekologiczne skakanki, gumy czy piłki z recyklingu. Maszyny w klubach fitness również zaczynają być ekologiczne. Zostają do nich wprowadzone dodatkowe funkcje, takie jak automatyczne wyłączenie po treningu, dzięki czemu zużywają mniej energii w stanie spoczynku. Natomiast niektóre z urządzeń fitness same odzyskują i generują prąd. Jednym z takich producentów jest Sportart fitness, który od długiego czasu pod adresem https://sportsartfitness.pl/green-system/ oferuje całą gamę tego typu ekologicznych urządzeń.

rower na siłownię

fot. Sportsart Fitness

Sprzęt fitness odzyskujący prąd

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla większości siłowni będzie wybór sprzętów fitness odzyskujących prąd. Dzięki nim klienci podczas wykonywania ćwiczeń kardio zamieniają energię kinetyczną na energię elektryczną. Urządzenie to wykorzystuje tylko 25% wytworzonego przez nas prądu, reszta, czyli aż 75%, może zasilać inne maszyny, telewizory, oświetlenie, sauny czy służyć do ładowania samochodów elektrycznych czekających przed siłownią.

 

Ilość produkowanej energii w przypadku fotowoltaiki zależy od liczby paneli, czasu oraz intensywności nasłonecznienia; w przypadku ekologicznych sprzętów fitness zależy to od liczby maszyn, czasu i intensywności treningu. Posiadając 9 takich urządzeń i ćwicząc na nich przez osiem godzin, możesz zasilić:

 

• 2 duże lodówki
• 4 telewizory LED 40”
• 2 komputery z drukarką i skanerem

 

Podczas bardziej wymagającego treningu, przy tej samej liczbie maszyn i czasie korzystania z nich, można zasilić nawet 40 żarówek na 12 godzin świecenia. Dodatkowym atutem posiadania tych urządzeń jest to, że nie trzeba zawierać umowy z dostawcą prądu. Ilość generowanej energii zazwyczaj nie przewyższa całkowitego zużycia prądu w siłowni czy klubie fitness. Energia wyprodukowana przez ekologiczny sprzęt fitness zmniejsza zapotrzebowanie na prąd z elektrowni o tyle, ile zostało na nim wygenerowane.

 

W przypadku unowocześnienia istniejącego obiektu warto również zastanowić się, co możemy zrobić ze starym sprzętem. Istnieje kilka opcji. Jjeden z producentów opisuje to w osobnym artykule: https://sportsartfitness.pl/aktualnosci/co-zrobic-ze-starym-sprzetem-do-silowni/ . Dzięki temu będziemy pewni, że zachowujemy ekologiczne podejście przy jednoczesnym unowocześnieniu naszego wyposażenia.

 

Zdrowy styl życia nie polega tylko na odpowiednim odżywianiu się i uprawianiu sportu. Już co szósty Polak segreguje śmieci, oszczędza wodę oraz wybiera produkty lub usługi, które nie wpływają negatywnie na nasze środowisko. Zadbajmy o nie, również korzystając z urządzeń oszczędzających i odzyskujących energię elektryczną. Warto wybierać urządzenia do siłowni, które pozwolą ci zaoszczędzić dużo prądu i przyciągnąć wielu nowych klientów.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ