Saturday, July 13, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Sprzedaż domu – czy teraz jest na to dobry czas?

Sprzedaż domu – czy teraz jest na to dobry czas?

Sprzedam dom, w którym już nie chcę mieszkać

Sprzedaż domu

fot. Rodnae Productions / Pexels

Sprzedaż domu nie jest łatwa i w sumie może przerażać, wszak czeka Was wiele formalności, a przy tym znalezienie potencjalnego klienta jest niezwykle trudne. Oczywiście obecna sytuacja geopolityczna na pewno także wpływa na rynek nieruchomości, podobnie zresztą jak pandemią koronawirusa. Zatem tutaj pojawia się pytanie: czy obecnie jest dobry czas na sprzedaż nieruchomości

 

Rynek na plus

Wiele rzeczy potrafi człowieka zaskoczyć i na pewno zaskoczy Was także to, że o dziwo rynek nieruchomości przeżywa swoisty boom. Otóż wskutek pandemii koronawirusa doszło do załamania, co wiązało się z tym, iż ludzie nie do końca wiedzieli, czy zachowają pracę. Po roku okazało się jednak, że życie wraca do normy, choć rzecz jasna nie oznacza to, że pandemia się skończyła. Ale wraz z pojawieniem się szczepionki doszło do dużych zmian. A to oznacza, że rynek nieruchomości nie ponosi już strat i coraz więcej osób obecnie szuka mieszkania czy też domu.

 

Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że sytuacja nie jest taka do końca zero-jedynkowa, bo najlepiej sprzedają się nowe mieszkania czy domy, ale nie oznacza to wcale, że tych z rynku wtórnego nie można sprzedać. Trzeba też zdawać sobie sprawę jak bardzo wzrosła wartość nieruchomości. Otóż, co ciekawe, obecnie wartość domów jest wyższa o około 10 do 15 proc. w porównaniu do lat ubiegłych. Jednocześnie nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zmienić. Biorąc więc pod uwagę duże zapotrzebowanie na mieszkania, ale też fakt, że ich wartość rośnie, warto poważnie zastanowić się, czy przypadkiem nie jest to dobry czas na sprzedaż domu.

Sprzedaż domu ‒ duża konkurencja na rynku to fakt

Oczywiście czas na sprzedaż domu jest dobry, bo rzeczywiście wartość waszej nieruchomości jest na plusie, biorąc pod uwagę lata ubiegłe. Ale z drugiej strony i zapotrzebowanie jest duże. Co wcale nie oznacza, że tak łatwo jest sprzedać dom, bo konkurencja wcale nie jest mała. A to oznacza, że należy się wyróżniać, a więc przygotować taką ofertę, która będzie ciekawa dla potencjalnego klienta i rzeczywiście sprawi, iż w realny sposób będzie on zainteresowany Waszym domem. Wiele osób może teraz spróbować sprzedać dom, ale nie każdemu się to uda. Rzecz jasna nie chodzi wcale o to, że macie obniżać wartość swojego domu, lecz raczej mamy na myśli to, że oferta powinna być dostosowana do potrzeb współczesnego klienta. Na pewno przyda się pomoc specjalisty, czyli agenta nieruchomości. Mieszkańcom stolicy polecamy dobre biuro nieruchomości w Warszawie, a więc choćby agenta nieruchomości Krystiana Biardę.

Jak dostosować ofertę do praw rynku i zapotrzebowania

Aby stworzyć dobrą i ciekawą ofertę musicie pamiętać, że musi być ona dostosowana do praw rynku i zapotrzebowania jakie występuje na rynku nieruchomości. Wiecie już, że najlepiej sprzedają się nowe lokalne, ale i te z rynku wtórnego można sprzedać. Przy czym zasada jest tutaj jedna: dom musi być wyremontowany. I nie mamy tutaj na myśli aranżacji z lat 80-tych czy 90-tych, nawet w świetnym stanie. Dom musi spełniać wysokie standardy. Czasy, kiedy lepiej sprzedawały się mieszkania do remontu mamy już dawno za sobą. Teraz większość klientów szuka domów, w których można od razu zamieszkać, a przy tym nie trzeba wydawać dodatkowych pieniędzy na remont czy też odnawianie bądź odświeżanie wnętrza. Stąd też jeżeli Wasz dom jest raczej w średnim stanie technicznym, to pomyślcie nad remontem. Rzecz jasna wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale jednak jest to konieczne, gdy zależy Wam na sprzedaży.

Sprzedaż domu ‒ o czym jeszcze pamiętać?

Sprzedaż domu w obecnych czasach wydaje się sensowna. Ale to jednak nie oznacza, że będzie bardzo łatwa. Stąd też warto pomyśleć o dobrej reklamie. Możecie zorganizować dzień otwarty. Jednocześnie przypominamy, że windowanie cen nie ma sensu, bo klienci są świadomi wartości rynkowych. Do tego należy pomyśleć nad remontem. Tutaj najpopularniejsze są style takie jak skandynawski czy industrialny. Odświeżenie domu czy odnowienie wcale nie musi być bardzo kosztowne, ale pod warunkiem, że wiele prac wykonacie samodzielnie. Możecie też zakupić dekoracje czy ozdoby z charakterem, choćby na targu staroci.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ