W obecnych czasach coraz więcej kobiet łączy pracę zawodową, wychowywanie dzieci i prowadzenie domu. Schemat znany naszym babciom, gdzie kobieta zajmuje się potomstwem, sprząta i gotuje, a za utrzymanie rodziny odpowiedzialny jest wyłącznie mężczyzna, powoli odchodzi do lamusa
Czy słusznie, że tak się dzieje? Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Na pewno zaletą lat, w których żyjemy, jest możliwość wyboru przez kobiety swojej ścieżki życiowej. Jeżeli żona chce pracować zarobkowo, nie spotyka się to ze społecznym ostracyzmem. Niestety, praca w dzisiejszych czasach to nie jest 8 godzin, ale często znacznie więcej. W takim razie kiedy znaleźć czas na sprzątanie, przygotowywanie posiłków i wszystkie inne czynności, które są obowiązkowe, niezależnie czy ma się rodzinę czy jest się singlem? Rozwiązanie jest proste – należy zastanowić się nad zatrudnieniem pomocy domowej.
Jak znaleźć panią do sprzątania?
Na popularnych serwisach ogłoszeniowych można znaleźć wiele ofert kobiet, które świadczą usługi sprzątania, gotowania i np. robienia zakupów. Niestety, często te oferty są bardzo ogólnikowe i niedoprecyzowane. Nasza redakcyjna Koleżanka sama trafiła kiedyś na panią, która napisała, że „sprząta domy” a dopiero po przyjeździe do mieszkania Koleżanki doprecyzowała, że robienie prania nie wchodzi w zakres jej usług. Dlatego korzystanie z takich serwisów to tak naprawdę loteria i wygoda dla kogoś, kto ma dużo czasu. Dla osób nieposiadających wiele wolnego czasu powstały portale, takie jak np. www.pomocedomowe.pl. Na tej stronie można w prosty sposób wyszukać panią z wybranej miejscowości, oferującej interesujący nas zakres usług. Ponadto, istotną sprawą jest zdefiniowanie czy poszukujemy pomocy domowej na cały etat czy dorywczo. Np. niektórzy oczekują pomocy wyłącznie przy myciu okien raz na 2-3 miesiące, inni poszukują pani do jednorazowego posprzątania mieszkania po remoncie, a jeszcze inni potrzebują kogoś do codziennego gotowania i bieżącego utrzymania ładu w domu. Zanim zaczniemy poszukiwania pomocy domowej należy odpowiedzieć na pytania czego i jak często od niej oczekujemy, żeby nie tracić czasu własnego i oferującej usługi kobiety.
Pomoc domowa czy sprzątaczka?
Czasami nazwy tych zawodów używane bywają zamiennie, choć tak naprawdę są to dwie różne profesje. Sprzątaczki zajmują się wyłącznie utrzymaniem porządku w mieszkaniu, tzn. myją podłogi, wycierają kurze, a czasami prasują ubrania. Pojęcie pomocy domowej czy też gosposi jest znacznie szersze. Panie określające się jako „pomoc domowa” oprócz sprzątania domu gotują, robią zakupy, wyprowadzają psa na spacer i mocno uczestniczą w życiu rodziny. Pomoce domowe najczęściej zatrudniane są na pełen lub prawie pełen etat i jeżeli sprawdzą się, zostają z rodziną nawet na wiele lat. Praca sprzątaczki natomiast wykonywana jest w kilku gospodarstwach domowych – panie wynajmowane są do posprzątania mieszkania np. raz w tygodniu lub na generalne porządku przed Świętami. Niezależnie czy interesuje nas sprzątanie w Poznaniu czy wynajęcie gosposi w Warszawie – te usługi to maksymalne odciążenie każdej osoby, która oprócz prowadzenia domu ma inne obowiązki.
źródło: Partner MK