Sprawny i samodzielny senior ‒ jak zapewnić komfort osobie po 65. roku życia?
Każdy kiedyś będzie musiał stawić czoła własnej lub cudzej starości
Po 65. roku życia nasz organizm przechodzi prawdziwą rewolucję ‒ zarówno pod kątem biologicznym, jak i psychicznym. Rodzące się ograniczenia, pojawiające się schorzenia, zmiany w obrębie naszego wyglądu powodują ogromny dyskomfort, przyczyniając się do kolejnych, nowych dolegliwości. Dlatego też celem opiekunów i najbliższej rodziny jest sprawić, aby senior poczuł się komfortowo, bezpiecznie i pewnie w nowych okolicznościach. W końcu starość nie musi być okraszona wyłącznie ograniczeniami i lękiem
Poniższe trzy elementy pomogą Ci podjąć walkę o komfortowe życie bliskiego ci seniora, dzięki czemu ten zachowa długie, sprawne i godne życie.
Rehabilitacja seniora zapewni mu sprawność
Podeszły wiek związany jest z wieloma ograniczeniami i przeszkodami. W dużej mierze ograniczenia te dotyczą układu ruchu, który na skutek zmian kostno-mięśniowych zmaga się z dolegliwościami bólowymi i większą podatnością na kontuzje. Niezwykle częstym schorzeniem jest tzw. choroba zwyrodnieniowa, która dotyka ponad 60% osób w wieku powyżej 65 lat i 80% osób powyżej 75 roku życia. Choroba ta obejmuje zarówno stawy obwodowe, jaki i sam kręgosłup, powodując ból i dyskomfort podczas wykonywania zarówno prostych, jak i złożonych czynności. Ponadto osoby starsze statystycznie częściej cierpią na osteoporozę i ogólne spowolnienie ruchowe.
Te i wiele innych schorzeń są głównymi powodami do podjęcia rehabilitacji ‒ zarówno w zaciszu swojego domu, jak i w profesjonalnych klinikach czy domach opieki. W walce o sprawność i komfort niezwykle ważna jest tzw. rehabilitacja geriatryczna, która usprawnia zakres ruchu osoby starszej głównie poprzez ćwiczenia ogólnorozwojowe. Ich zadaniem jest wzmocnić siłę mięśniową oraz poprawić wydolność krążeniowo-oddechową. Dodatkowo, podczas sesji ważne są ćwiczenia oddechowe, które nie tylko służą profilaktyce chorób płuc, ale przede wszystkim regulują poprawne krążenie i pracę serca. W przypadku osteoporozy, podczas zajęć rehabilitant wprowadza także ćwiczenia równoważne, które mają za zadanie poprawić motorykę, zmniejszając ryzyko upadków i ewentualnych kontuzji lub złamań.
Wsparcie i empatyczne rozmowy
Podstawą komfortowego funkcjonowania osób starszych jest wsparcie i zrozumienie ze strony najbliższych. Jak wskazują psycholodzy, na skutek zmian zachodzących w organizmie, seniorzy odczuwają lęk związany z samotnością i ewentualnym brakiem samodzielności. Oprócz zmian takich jak pogorszenie wzroku (szacuje się, że ponad 70% seniorów ma problem z widzeniem przedmiotów „na blisko”), pogorszenie zdolności rozpoznawania zapachu i smaku, dochodzi także do innych, poważnych zmian neurologicznych. Demencja czy choroba Alzheimera dotyka osoby starsze z zaskoczenia, przyczyniając się do szeregu zmian w obrębie m.in. procesów poznawczych. To na skutek tych zmian senior czuje się rozdrażniony, lękliwy, przygaszony. Dlatego też w tym trudnym momencie najważniejsze jest wsparcie oraz poczucie zrozumienia ze strony najbliższego otoczenia.
Częste rozmowy o zachodzących zmianach, otwartość na potrzeby, chęć wysłuchania i znalezienia rozwiązania to podstawy, zapewniające komfort i bezpieczeństwo osoby starszej. Poczucie, że ta może liczyć na rozmowę, pomoc w codziennych obowiązkach oraz zrozumienie w kwestii ich ewentualnej niepełnosprawności redukuje napięcie i stres. Ponadto osoby starsze obierają w ten sposób nowy cel w życiu: opieka nad wnuczętami i dzielenie się zdobytą przez lata wiedzą. Stworzenie przestrzeni do realizowana się w tych obszarach jest niezwykle ważne i zmniejsza ryzyko zaburzeń na tle psychicznym.
Pomoc specjalistów w domach opieki
Wsparcie, rehabilitacja w domu czy w klinice, to rozwiązania, które w pewnym momencie mogą… nie być wystarczające. Pomoc specjalistów oraz świadomość wybierania rzetelnych, doświadczonych lekarzy to podstawa do tego, aby senior nie tylko czuł się komfortowo, ale przede wszystkim otrzymał odpowiednią opiekę medyczną. Dlatego też, gdy stan zdrowia pacjenta lub tryb życia opiekuna na to wskazuje, warto rozważyć wybranie doświadczonego, rekomendowanego i zaufanego domu opieki (np. https://magdalenka.org/dom-pogodnej-starosci/). To on wspomoże w codziennych obowiązkach i godnym życiu, umożliwiającym realizację celów i pasji. Wybór ten jest ważny zarówno z punktu widzenia medycznego, jak i psychicznego. Poczucie, że mamy wsparcie, pomoc i profesjonalną opiekę z zewnątrz, daje bezpieczeństwo i przestrzeń do rozwoju zarówno pacjentowi, jak i jego najbliższej rodzinie.
Wybierając dom opieki ważne jest, aby zdecydować się na placówkę nastawioną na osoby starsze. Pracujący tam specjaliści powinni kierować się empatią, profesjonalizmem i indywidualnym podejściem. Oprócz codziennej opieki istotne jest, aby dom opieki organizował zajęcia integracyjne i rozwojowe, skrupulatnie przygotowywał posiłki dla podopiecznych i przede wszystkim dysponował kadrą doświadczonych pielęgniarek i lekarzy. W zależności od naszych potrzeb i wymagań pacjenta możemy zdecydować się na dom opieki krótkoterminowej (https://magdalenka.org/oferta-krotkoterminowa/), jak i długoterminowej.
Pamiętaj, aby porozmawiać z osobą starszą o tym rozwiązaniu, zadać pytania o jej potrzeby i w miarę możliwości wybrać ośrodek wspólnie. Odpowiednie przygotowanie pacjenta jest kluczem do tego, aby ten w nowym miejscu poczuł się komfortowo, pewnie i bezpiecznie.