„Zofia Kossak”
Zapraszamy na spotkanie z autorką książki "Zofia Kossak. Opowieść biograficzna", Joanną Juragła-Jureczka.
Zapraszamy na spotkanie z autorką książki „Zofia Kossak. Opowieść biograficzna”, Joanną Juragła-Jureczka. Spotkanie odbędzie się w Księgarni pod Globusem, w środę 28 maja, o godzinie 18.
Zofia Kossak, primo voto Szczucka, secundo voto Szatkowska wywodziła się z niezwykłego, świetnie skoligowanego rodu i właśnie to dziedzictwo zdeterminowało jej życie – niejako z góry była predestynowana do odegrania niebagatelnej roli w życiu intelektualnym i duchowym narodu. To również, w myśl zasady noblesse obligue, zobowiązywało ją do pielęgnowania pamięci o familii. Dzięki wypełnionemu wobec potomnych zobowiązaniu pamiątki i dokumenty zachowane w muzeum pisarki w Górkach Wielkich, gdzie spędziła wiele lat, mówią dziś wiele o rodzinie Kossaków i o niej samej.
Była żoną, matką, zgodnie z rodzinną tradycją studiowała malarstwo, by w końcu zostać pisarką, cenioną i uznaną, w 1936 r. nagrodzoną Złotym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury, najważniejszym przedwojennym wyróżnieniem literackim..
Książkowym debiutem Zofii Kossak-Szczuckiej była „Pożoga” – dramatyczne wspomnienia z Wołynia, z czasów krwawej rebelii chłopskiej i bolszewickiej. Popularność przyniosły jej utwory dotyczące Śląska („Nieznany kraj”), te dla dzieci i młodzieży („Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”). Do dzisiaj chętnie jest czytana jej proza historyczna, w tym: trylogia „Krzyżowcy”, „Król trędowaty”, „Bez oręża” czy „Błogosławiona wina”.
Zofia Kossak była więźniarką Auschwitz i Pawiaka. Jej dramatyczne losy okupacyjne stanowiły cenę za zaangażowanie w ruch oporu i niesienie pomocy Żydom, do czego skłoniły ją głęboka wiara i współczucie dla cierpiących, niezależnie od ich narodowości i wyznania. Była jedną z założycielek Żegoty, uhonorowaną medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Po upadku Powstania Warszawskiego, w którym brała udział, trafiła do Londynu, a potem wiele lat spędziła w Kornwalii, gdzie razem z mężem prowadzili farmę.
Nie miała łatwego życia. Gdy tylko na dłużej zapuszczała korzenie, wichry historii sprawiały, że na nowo była zmuszona szukać swojego miejsca na ziemi. Jej życie zatoczyło koło, gdy będąc kobietą w starszym już wieku (66 lat) powróciła ze swoim cierpiącym jeszcze od czasu wojny na depresję mężem,. Nareszcie nie musi ciężko fizycznie pracować, jak na farmie w Kornwalii, gdzie codziennie doiła krowy, robiła sery, hodowała owce…
Emigracja nigdy jej nie ufała, bo przecież kto z jej biografią dostałby od komunistów paszport? Nie chciała też i nie umiała przekreślić tego wszystkiego, co działo się w Polsce Ludowej, co nie mogło być dobrze widziane. Zarzucano jej polityczną naiwność, niezrozumienie sytuacji w kraju, flirt z PAX-em, czyli „koncesjonowanymi” przez komunistów katolikami. Ale to właśnie dzięki temu ostatniemu mogła po kilkunastu latach tułaczki wrócić do Polski i żyć z honorariów za wznawiane książki – przynajmniej do czasu, gdy podpisała słynny List 34 skierowany przeciw cenzurze i odmówiła przyjęcia nagrody państwowej.
Jak podkreślają wszyscy, którzy się z nią zetknęli, była osobą szlachetną i prawą, rozumiejącą, niosącą pomoc potrzebującym, odważną zarówno w głoszonych poglądach, jak i w postępowaniu. Piękny portret Zofii Kossak, kreślony na podstawie listów, pamiętników i wspomnień, przywraca jej postać współczesnemu czytelnikowi.
To pierwsza pełna biografia Zofii Kossak na polskim rynku wydawniczym
Była kobietą niezwykłą, „bożym szaleńcem”, mówili o niej: świetlana postać, najszlachetniejszy płomień, natchnienie Polski podziemnej, najdzielniejsza z dzielnych, bohaterska „Weronika”, nieustraszona „Ciotka”, osoba życzliwa, pełna wdzięku i uśmiechu, o żywych, rozświetlonych oczach, wspaniała kobieta o miłym sposobie bycia, przyciągająca ludzi młodych dzięki swej promieniującej naturze, prostocie, niezachwianej wierze i pogodzie ducha.
***
Joanna Jurgała-Jureczka – z wykształcenia historyk literatury, autorka książek i opracowań dotyczących przede wszystkim okresu XX-lecia międzywojennego i czasów PRL-u. W kręgu jej zainteresowań znajdują się Zofia Kossak, Gustaw Morcinek i inni literaci związani ze Śląskiem Cieszyńskim. Pracowała jako nauczycielka, dziennikarka i kierownik Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich.
Co: Spotkanie z autorką książki „Zofia Kossak. Opowieść biograficzna”
Kiedy: 28 maja, godzina 18:00
Gdzie: Księgarnia pod Globusem, ul. Długa 1, Kraków