Sposoby na suchą skórę
Problem suchej skóry dotyka bardzo wielu osób, jednak rzadko jego przyczyną bywają nieprawidłowości uwarunkowane genetycznie.Jak zapobiec suchej skórze?
Nasze ciało w 70% składa się z wody, zaś w warstwie rogowej naskórka jest jej aż do 20%. Dzięki obecności płaszcza hydrolipidowego skóra pozostaje lśniąca, jędrna i sprężysta, natomiast przewlekle utrzymująca się suchość wpływa na pogorszenie się komfortu i jakości życia.
Problem suchej skóry dotyka bardzo wielu osób, jednak rzadko jego przyczyną bywają nieprawidłowości uwarunkowane genetycznie. Stan naskórka jest uzależniony od wielu elementów, m.in. trybu życia i stosowanej diety, podatności na stres i zmęczenie, a także od naturalnych procesów starzenia się organizmu. Prawidłowe funkcjonowanie płaszcza lipidowego w skórze umożliwia pełnienie przez nią funkcji termoregulacyjnych oraz utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej. Zawiera on naturalny czynnik nawilżający NMF (mieszaninę aminokwasów, mocznika, kwasu piroglutaminowego PGA, kwasu mlekowego i cukrów), zapewniający nam przez całe życie aktywną ochronę przed szkodliwymi czynnikami, jakie mogą przedostać się do organizmu z powietrza (bakteriami, wirusami i grzybami, smogiem i pyłem, promieniowaniem słonecznym). Niedobór tego czynnika i niedoczynność gruczołów łojowych wywołują w efekcie przesuszenie i przebarwienia, głębokie zmarszczki i bruzdy oraz oznaki zmęczenia na twarzy.
Pielęgnacja skóry suchej
Warunkiem młodego i zdrowego wyglądu jest codzienna pielęgnacja polegająca na doborze odpowiednich preparatów na dzień i na noc. O ile podstawowym elementem pielęgnacji skóry normalnej są lekkie mleczka, śmietanki, delikatne toniki bezalkoholowe, maseczki i balsamy mające niewielką zawartość fazy tłuszczowej, to w przypadku cery suchej z widocznymi oznakami starzenia się (pierwsze zmarszczki pojawiają się już na twarzy dwudziestolatek) potrzebne są substancje pełniące funkcję nawilżającą i natłuszczającą. Doskonałe okazują się np. kremy nawilżające marki Vichy, zawierające nie tylko witaminy, ale także kwas hialuronowy, wchodzące w skład budulca komórkowego, a także wodę termalną.
W walce z suchą skórą przemysł farmaceutyczny sięga po humektanty, np. kwas hialuronowy, mocznik czy glicerol, związki o silnych właściwościach wiążących wodę z otoczenia i zatrzymujących ją w skórze. Wykorzystuje się również formuły roślinne, których zadaniem jest suplementacja naturalnie występujących w skórze lipidów. Cenne okazują się dermokosmetyki mające w swym składzie woski i biooleje o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), np. kwasy – linolowy i linolenowy będące prekursorami ceramidów. Stosuje się też oleje z migdałów, awokado, orzechów makadamii czy kiełków pszenicy. Przywracają one równowagę kwasowo-lipidową, a także ułatwiają przyswajanie witamin i w efekcie regenerację naskórka.
Preparaty do skóry suchej zawierają w większości po kilka aktywnych składników służących nawilżeniu, odnowie i regeneracji skóry. Niejednokrotnie nowe technologie łączą się z tradycyjnie wykorzystywanymi w przemyśle farmaceutycznym wyciągami roślinnymi. Skuteczność terapii zależy od częstotliwości i systematyczności aplikacji kremów nawilżających i odbudowujących zniszczone warstwy skóry. Wybór produktu powinien być indywidualnie dostosowany do rodzaju cery, wieku i trybu życia. Dlatego przed zakupem odpowiedniego specyfiku najlepiej udać się na wizytę do dermatologa.
Joanna 9 października, 2014
Sposób mojej mamy oraz mój na suchą skórę to serum 7 olejów zamiennik kremu. To jest po prostu cud natury i nie dość że powoduje szybkie i bardzo głębokie nawilżenie skóry to do tego świetnie wypłyca zmarszczki i reguluje niedoskonałości skórne. Teraz nie stosujemy żadnych kremów tylko to bo kremy mimo, że nawilżające to wysuszały skórę. Koleżanka kosmetyczka powiedziała mi, że to od konserwantów.