Friday, April 19, 2024
Home / Rozwój  / 5 sposobów na relaks… Oddechem?

5 sposobów na relaks… Oddechem?

Czy wiesz, że prawidłowym oddychaniem możesz poprawić jakość swojego życia?

kobieta w bialym stroju kapielowym lezaca na wodzie

Jakie znasz sposoby na relaks? Stosujesz je regularnie? / fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Oddech może być twoim wrogiem lub sprzymierzeńcem… Czy wiesz jak zrelaksować się za jego pomocą? Sprawdź nasze sposoby na relaks i wybierz swój ulubiony

1. Joga

Rozciągająca, dla chcących zredukować stres, dynamiczna, spokojna, a nawet pozwalająca na rozluźnienie skurczów menstruacyjnych. Joga powstała w Indiach jako dyscyplina samodoskonalenia. Dziś jest formą treningu poprawiającą kondycję, rozluźnienie a także zwiększającą świadomość ciała. Jedną z kluczowych zasad prawidłowego praktykowania jogi jest rytm oddechu. Równomierne i rytmiczne oddychanie pozwala na głębszy relaks – skupiając się na oddechu jesteś obecna tu i teraz, a twoje myśli nie odpływają, dlatego joga to też doskonały trening dla umysłu. Istnieje tyle rodzajów jogi, że można ją praktykować niezależnie od samopoczucia, humoru, czy nawet dnia tygodnia… Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź te pozycje książkowe:

 

  • Joga Doskonała dla Kobiet – książka która uczy, jak dostosować praktykę jogi do ciąży, połogu czy menstruacji. Napisana przez wieloletnią nauczycielkę jogi;
  • Joga i ajurweda – wiedza z zakresu jogi, ajurwedy, prawidłowego odżywiania i holistycznego spojrzenia na ciało człowieka;
  • Joga – sztuka życia. Spokój i równowaga na co dzień – książka dla osób, które chcą przenieść codzienną praktykę jogi poza matę.

 

2. Oddychanie pudełkowe

To bardzo łatwa i skuteczna technika relaksacyjna, stworzona z myślą o żołnierzach przeżywających silny stres. Dzięki niej aktywujemy przywspółczulny układ nerwowy – odpowiadający za relaksację i rozluźnienie.

  • Weź głęboki wdech, trwający 4 sekundy;
  • następnie wstrzymaj oddech na kolejne 4 sekundy;
  • przez kolejne 4 powoli wypuszczaj powietrze;
  • pozostań na wydechu przez 4 sekundy;
  • powtarzaj, aż poczujesz wewnętrzny spokój.

3. Treningi oddechowe

Treningi oddechowe to bardzo efektywne sposoby na relaks. Praca z oddechem wykorzystywana jest w położnictwie, psychologii, fizjoterapii, aktorstwie i wielu innych dziedzinach. Oddech samoczynnie zmienia się w zależności od naszych potrzeb – przyspiesza podczas intensywnego treningu, zwalnia, gdy próbujemy zasnąć. Na tej samej zasadzie oddechem możemy wpłynąć na stan emocji – przekonując nasz organizm, że jesteśmy spokojni i zrelaksowani, na przykład po ciężkim, stresującym dniu. Choć pierwszy trening oddechowy będzie wydawał się wymagający, oddech możesz wytrenować tak samo, jak uda czy brzuch. Aby wzmocnić swoją praktykę, staraj się zwracać uwagę na oddech także w ciagu dnia, upewniając się, że jest on spokojny i głęboki.

 

Przeczytaj koniecznie: Michał Godlewski: Człowiek jest oddechem

 

Jak wybrać odpowiednie sposoby na relaks przez trening oddechowy? Możesz skorzystać z YouTube’a lub aplikacji dedykowanych do ćwiczeń oddechowych. Przydatna może okazać się Oak – aplikacja, która zapisuje czas spędzony na oddychaniu oraz regularność twoich praktyk, lub też Wim Hof method, zawierająca autorskie metody oddychania Wima Hofa – mężczyzny, który ustanowił rekord Guinessa w między innymi pływaniu pod lodem.

kobieta lezaca na dywanie

Pracuj z oddechem regularnie, aby osiągnąć najlepsze rezultaty / fot. Mikhail Nilov / Pexels

4. Floating

Co powiesz na unoszenie się na powierzchni wody, w ciszy i ciemności? Na tym właśnie polega terapia ograniczonej stymulacji środowiskowej, zwana floatingiem. Kabina deprywacyjna – czyli zamykana kapsuła ze zbiornikiem przypominającym wannę, wypełniona wodą z solą Epsom, pozwala na, dosłownie, dryfowanie na wodzie. Szczelna kapsuła izoluje około 90% bodźców – w tym światło, dźwięk i grawitację. Temperatura wody wynosi 35 stopni – jest zbliżona do temperatury ludzkiego ciała, co daje uczucie rozpływania się w wodzie.

 

Jakie korzyści niesie za sobą floating? Badania wykazują, że największe obciążenie układu nerwowego przysparzają nam bodźce zewnętrzne. Floating eliminuje je, co działa na umysł kojąco, przenosząc go w stan bliski głębokiej medytacji. Szczególnie relaksacyjne oddziaływanie na organizm ma regularne korzystanie z floatingu. Koszt jednej sesji to około 100 zł.

5. Mindfulness

Mindfulness to sposób na relaks, z którego możesz korzystać wszędzie. Polega na koncentrowaninu uwagi na tym, co dzieje się dookoła ciebie lub w tobie, w danej chwili. Mindfulness pomaga zrelaksować się szczególnie osobom, które dużo się stresują i nadmiernie rozmyślają. Psychologowie często zalecają stosowanie tej techniki pacjentom zmagającym się z depresją, lękiem czy stresem aby wspomóc naukę zarządzania emocjami.

 

W jaki sposób trenować mindfulness? Gdy czujesz, że zaczynasz błądzić w myślach, które są niepotrzebne i psują twój nastrój, spróbuj skupić się na tym, co cię otacza lub na tym, co właśnie robisz. Postanów sobie, że każdego dnia wykonasz jedną czynność będąc w stanie całkowitej uważności. Może to być kawa, posiłek lub ścielenie łóżka. Zauważysz, że z czasem będzie przychodziło to coraz naturalniej, aż w końcu zredukowanie gonitwy myśli zajmie ci dosłownie chwilę.


Zobacz koniecznie: Monika Jurczyk (OSA): Ubranie w stylu mindfulness

 

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ