Przedszkolak, uczeń jednej z pierwszych klas szkoły podstawowej czy też nastolatek – niezależnie od wieku, sportowa rywalizacja dzieci starszych i młodszych to same korzyści. Dlaczego warto organizować wszelkie formy aktywności akurat w tym wieku?
Choć kalendarz imprez sportowych – tych ogólnopolskich jak i bardzo lokalnych, dla nawet małych miejscowości –pełen jest różnorodnych zawodów dla dzieci, to zjawisko, którego nigdy nie jest za wiele. Mimo bardzo dużej popularności i sporego nasycenia imprezami dla najmłodszych, każdy bieg, turniej piłkarski czy zawody lekkoatletyczne to – bez cienia wątpliwości – same pozytywne efekty.
Nauka zdrowej rywalizacji
Konkurowanie to nasza codzienność. Rywalizacja toczy się na każdym polu: na niwie biznesowej czy pomiędzy szkołami podczas egzaminów. Nie jest ona niczym negatywnym – stanowi naturalny element funkcjonowania w grupie, w której dochodzi do porównań, analiz czy przełamywania kolejnych granic. Wszystkiego tego dzieci powinny uczyć się m.in. poprzez sport.
Rywalizacja – niezależnie od wieku – z jednej strony pokazuje, że należy dążyć do jak najlepszego wyniku – choć oczywiście nie za wszelką cenę. Sportowa rywalizacja wskazuje jednak również jak ważna jest współpraca i aktywne działanie w grupie. Pokazuje m.in., że aktywne konkurowanie w ramach określonej dyscypliny sportowej kształtuje charakter – siłę, odporność na ewentualne porażki czy konsekwencję działań.
Odejście od cyberprzestrzeni
Internet to mnóstwo dobrego dla ludzkiej codzienności. Ma też jednak swoją ciemną stronę. Ujawnia się wtedy, gdy dzieci decydują się na wirtualną formę rywalizacji – w piękny pogodny dzień wybierają FIFĘ przez internet zamiast wspólnych strzałów na bramkę na osiedlowym boisku. Nakłanianie dzieci do sportowej walki w szkołach, klubach czy innych grupach pokazuje to, co dla ich rodziców jest naturalne – zabawa i rywalizacja na dworze daje jeszcze większą radość niż gra przez internet.
Satysfakcja z nagród i wyróżnień
Trudno wyobrazić sobie zawody sportowe dla dzieci bez wyróżnień – dla zwycięzców, ale i po prostu uczestników. Nagrody za udział w zawodach to naturalny magnes, który przyciąga uwagę najmłodszych.
Medal dla dzieci ma wartość samą w sobie: nie jest istotny jego kolor – złoty, srebrny czy brązowy. Charakterystyczny krążek na pamiątkowej wstędze to powód do dumy – szczycenia się nim wśród rodziny czy przyjaciół. Wybierając medale dla dzieci warto pamiętać, że szczególną radość i satysfakcję sprawiają im te, które zaskakują, są oryginalne, ciekawe.
W sytuacji, gdy producenci pamiątkowych krążków mają technologiczne możliwości, by miał on niepowtarzalny kształt lub kolor – dobrym rozwiązaniem jest nadanie mu wyjątkowej specyfiki. W ten sposób medal dla dzieci będzie pamiątką na lata wspominaną również w wieku dorosłym.
Motywacja jako wstęp do ćwiczeń
Rywalizacja dzieci w ramach np. zawodów szkolnych jest również świetną formą do motywacji. W sytuacji, gdy wychowanie fizyczne traktowane jest jako zło konieczne, a dzieci i młodzież preferują smartfon zamiast piłki, zawody stają się okazją do inspiracji sportem.
Zabawa, jaka towarzyszy rywalizacji staje się naturalnym magnesem i pierwszym krokiem do tego, by skierować się do klubu sportowego na regularne treningi. W ten sposób symboliczny medal dla dzieci wieńczący zawody szkolne może być impulsem do tego, by daną dyscyplinę trenować zdecydowanie bardziej intensywnie.
Przykład systematyczności
Wspomniany impuls i przejście od zawodów okazjonalnych po codzienne treningi to świetny przykład tego, jak sport może uczyć systematyczności. Regularność ćwiczeń, unormowany rytm dnia, rozpiska treningowa i kalendarz zawodów pokazują, do jakich efektów można dojść w przypadku konsekwentnej pracy nad własnym ciałem. W ten sposób zawody sportowe dla dzieci uczą tego, co będzie nadzwyczaj przydatne już w życiu zawodowym – systematyczności realizacji zadań.
źródło: materiały Partnera MK
Gammina 21 listopada, 2019
Warto jest na pewno zapisywać dzieciaki na zajęcia sportowe. W dobie rozwoju nowoczesnych technologii najmłodsi chętnie spędzają czas przy różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych. Ostatnio wiele mówi się także o, dosyć niepokojącej, tendencji do masowych zwolnień z zajęć fizycznych prowadzonych w szkole, pod byle pretekstem. Aby zapobiec zbytniemu przyzwyczajeniu się dziecka do funkcjonowania w wirtualnym świecie, naprawdę warto zachęcić je do aktywności fizycznej. W Warszawie świetne zajęcia sportowe organizowane są w Airo https://airo.fun/park-trampolin/zajecia-sportowe-dla-dzieci Wiecej na tej stronie.