Tuesday, March 5, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Split payment w koncie firmowym

Split payment w koncie firmowym

... czyli arkana firmowych finansów

split payment

fot. Mohammed Hassan / Pixabay

Masz własną firmę? Chcesz, aby część transakcji brutto trafiała na konto firmowe, a kwota podatku VAT, wydzielona z kwoty brutto, trafiła na wyodrębniony rachunek bankowy (rachunek VAT)? W takim razie powinieneś skorzystać z opcji split payment – konto firmowe jest wszystkim, czego potrzebujesz w tej sytuacji. Sprawdź, na czym to polega i dlaczego się opłaca

 

Czym jest split payment?

To mechanizm podzielnej płatności, polegający na osobnej wpłacie środków w formie kwoty netto i podatku VAT na dwa osobne rachunki – rachunek VAT i kontro firmowe. Split payment dotyczy wyłącznie transakcji między przedsiębiorstwami. Od 01.11.2019 roku obowiązuje wszystkie firmy, które opłacają faktury powyżej 15 tys. zł brutto, kupują/sprzedają towary wrażliwe lub oferują usługi z zakresu technologii komputerowej (w tym procesorów i dysków twardych HDD i SSD), aparatów fotograficznych oraz kamer, akcesoriów lub części do pojazdów silnikowych poza motocyklami (dotyczy akumulatorów), robót szklarskich oraz malarskich.

Warto wiedzieć:
Opcja split payment dotyczy wyłącznie rachunków rozliczeniowych przedsiębiorstwa. Rozdzielenie przelewu nie jest możliwe w przypadku kont osobistych. Dlatego przedsiębiorca powinien korzystać z konta firmowego, aby regulować płatności ze swoimi kontrahentami.

W przypadku transakcji split payment bardzo ważne jest, aby oba przedsiębiorstwa korzystały z tej funkcji. Inaczej podzielenie płatności nie będzie możliwe.
Szukasz konta firmowego ze split payment? Sprawdź ofertę PKO BP dla przedsiębiorców: https://www.pkobp.pl/firmy/konta/rachunki/pko-konto-firmowe/

Jak używać konta z podzieloną płatnością?

Podzielna płatność pomaga w gospodarowaniu finansami firmy. Sprawia, że część brutto transakcji trafia na inne konto niż podatek – w przypadku PKO BP bank automatycznie je rozdziela. Jak z tego skorzystać? Cała procedura jest bardzo prosta. Wystarczy, że podczas robienia przelewu:

 

• zaznaczysz opcję split payment,
• wprowadzisz dane odbiorcy wraz z np. numerem NIP,
• wpiszesz numer faktury,
• dodasz prawidłowe kwoty w rubrykach brutto i podatek VAT.

 

Pieniądze zostaną automatycznie przekierowane przez bank na odpowiednie konta firmowe. Split payment nie zadziała, jeśli druga strona korzysta wyłącznie z rachunku osobistego – wpłacona kwota wróci do Ciebie, a procedurę trzeba będzie powtórzyć. Co, jeśli na Twoim rachunku VAT nie będzie odpowiedniej kwoty potrzebnej do wykonania przelewu? Spokojnie, bank sam pobierze brakującą resztę z konta firmowego, aby całość się zgadzała.

Konto firmowe – split payment i jego zalety

Dzięki split payment środki dostępne na rachunku VAT możesz wykorzystać do rozliczeń z Urzędem Skarbowym lub w przypadku przelewów z wykorzystaniem podzielonej płatności na konto innego przedsiębiorcy.

Wskazówka:
Jeżeli zauważysz, że kwota zagospodarowana na subkoncie nie zostanie przez Ciebie wykorzystana, możesz złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego z prośbą o wypłacenie świadczenia na podstawowy rachunek firmowy – wtedy dostępne środki będziesz mógł wykorzystać w dowolny sposób.

Gdy obie firmy korzystają z tej opcji, nie ma możliwości, aby transakcja została zablokowana lub opóźniona – pieniądze bezpośrednio trafiają na swoje miejsce. Dzięki temu prościej również zarządzać finansami firmy, a Ty jako przedsiębiorca bronisz się przed zasadą solidarnej odpowiedzialności, dodatkowymi zobowiązaniami podatkowymi, większymi odsetkami w przypadku zaległości podatkowych oraz zapewniasz sobie szybszy zwrot nadwyżki VAT.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ