Wednesday, April 17, 2024
Home / Kultura  / Miłość ci wszystko wybaczy

Miłość ci wszystko wybaczy

We "Wrakach" Agnieszka Lipiec-Wróblewska i Jacek Poniedziałek opowiadają historię współczesnego Edypa. "Wraki" to zgrabnie napisany monodram Neila LaBute’a. Po raz pierwszy w swojej karierze z tym gatunkiem zmierzył się Jacek Poniedziałek.

Jacek Poniedziałek

Jacek Poniedziałek / fot. materiał prasowy

We „Wrakach” Agnieszka Lipiec-Wróblewska i Jacek Poniedziałek opowiadają historię współczesnego Edypa. „Wraki” to zgrabnie napisany monodram Neila LaBute’a. Po raz pierwszy w swojej karierze z tym gatunkiem zmierzył się Jacek Poniedziałek.

Jacek Poniedziałek

Jacek Poniedziałek / fot. materiał prasowy

Spektakl rozpoczyna się we foyer dawnej siedziby kina WARS. Edward Carr podchodzi do zdjęcia, by rozpocząć trwające ponad godzinę pożegnanie ze swoją zmarłą żoną. Następnie wpuszcza publiczność na widownię, odpala pierwszego papierosa i pochrząkując co chwilę zaczyna mówić. W skromnie zaaranżowanym domu pogrzebowym, ubrany w świetnie dopasowany czarny garnitur, opowiada o swym życiu i związku ze starszą o 15 lat Mary Jo. Ed jest sierotą, wychowywał się w wielu rodzinach zastępczych i swój kawałek szczęścia odnalazł dopiero u boku kobiety. W głosie Eda nie usłyszymy raczej rozgoryczenia, ale żarliwą próbę rekonstrukcji obrazu wielkiej miłości, która na koniec spektaklu zyskuje swoje dodatkowe, edypalne znaczenie. „Wraki” są z jednej strony monodramem o potrzebie fantazmatycznego odtwarzania utraconej na zawsze przeszłości, z drugiej – wypowiedzią na temat ograniczeń obłudnej, mieszczańskiej moralności, której wąskie terytorium zmusza ludzi do ciągłej ucieczki od prawdy.

Spektakl został pomyślany przez Agnieszkę Lipiec-Wróblewską bardzo oszczędnie, tak, by w pełni wykorzystać niekwestionowany potencjał Jacka Poniedziałka. Aktor od początku ma problemy z pełnym zaangażowaniem się w rolę. Niemal cały spektakl gra na podobnym poziomie emocjonalnym, jest mało autentyczny, czasem wręcz sztuczny. Być może nie poradził sobie ze swoim pierwszym monodramem albo po prostu to nie był jego dzień. Mimo wszystko spektakl jest zdecydowanie wart zobaczenia.

„Wraki”

Reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska

XI Przegląd Monodramu Współczesnego

7-15 września 2013 TEATR WARSawy, Rynek Nowego Miasta 5/7

Tomasz Sawicki

Źródło: tixar.pl

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Artur 21 grudnia, 2016

    Jacek Poniedziałek generalnie należy do rzeszy miernot które nie powinny zaprzątać niczyjej uwagi. I mnie też nie powinien zajmować, niestety żałosna aktywność tego aktorzyny zabiera mi przyjemność z obcowania ze sztuką. Zatem apeluję nigdy więcej poniedziałka.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ