Saturday, April 20, 2024
Home / Kultura  / Spektakl rodzinny „Muzyki i magia” już na afiszu Opery Krakowskiej!

Spektakl rodzinny „Muzyki i magia” już na afiszu Opery Krakowskiej!

W Operze Krakowskiej odbyła się premiera „Muzyki i magii” z muzyką Andrzeja Zaryckiego, według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego.

Muzyka i magia / Fot. Ryszard Kornecki

W Operze Krakowskiej odbyła się premiera „Muzyki i magii” z muzyką Andrzeja Zaryckiego, według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego (23.10.2015). Bajkową scenografię i kostiumy zaprojektowała Bożena Pędziwiatr, za ruch sceniczny odpowiedzialna była Kinga Kużdżał, a za wizualizacje – Aldo Vargas Tetmajer i Rafał Śmierzchalski.

Muzyka i magia / Fot. Ryszard Kornecki

Muzyka i magia / Fot. Ryszard Kornecki

Najmłodsi melomani śmiali się do rozpuku, kiedy z wieży Muzomagiusa wyskoczył nagle trochę straszy, a trochę zabawny potwór Bumtararam. Mimo sympatii do dziwnego stwora każde dziecko wiedziało, że jego postępowanie wcale nie sprzyja dobremu zakończeniu opowiadanej na scenie historii. Dzieci, które przez muzyczną krainę prowadził Profesor Badacz, głośnym chórem komentowały kto w tej bajce jest dobry, a kto zły. I to chyba najlepszy dowód na to, że muzyczna opowieść, uczy bawiąc.

„Muzyka i magia” to spektakl interaktywny, włączający młodego widza w akcję przedstawienia. Dzieci mogły nawet wcielić się w rolę krasnoludków i zaśpiewać na scenie wraz z Profesorem Badaczem i Królewną Śnieżką. Premierowy spektakl został entuzjastycznie przyjęty przez dzieci, rodziców i opiekunów.

Na premierze obecny był Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, który podczas tradycyjnego spotkania po spektaklu poinformował, iż jest to pierwsze zamówienie Opery Krakowskiej na spektakl w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Andrzej Kosowski zaznaczył również, że krakowska premiera to niezwykle wymagające przedstawienie, bo realizowane dla wymagającej publiczności.

Premierowy wieczór wszystkim dzieciom i dorosłym osłodził specjalny tort przygotowany przez Cukiernię Stefanka.

W magicznej opowieści o muzyce wystąpili: Andrzej Biegun (Czarodziej Muzomagius), Stanisław Knapik (Profesor Badacz), Michał Kutnik (Bumtararam), Monika Korybalska (Kopciuszek), Agnieszka Cząstka (Siostra, Śnieżka), Karin Wiktor-Kałucka (Siostra, Babcia), Kamila Mędrek-Żurek (Kapturek), Bożena Zawiślak-Dolny (Królowa), Krzysztof Kozarek (Książę, Królewicz), Marcin Herman (Wilk), Krzysztof Dekański (Leśniczy), Franciszek Makuch (Dworzanin), Janusz Dębowski (Dworzanin, Minister). Artystom towarzyszył Zespół Kameralny Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marka Kluzy.

Muzyka i magia. Na zdjęciu: Bożena Zawiślak-Dolny, Agnieszka Cząstka / Fot. Ryszard Kornecki

Muzyka i magia. Na zdjęciu: Bożena Zawiślak-Dolny, Agnieszka Cząstka / Fot. Ryszard Kornecki

Poniżej przedstawiamy recenzję autorska Anny Kańskiej Małachowskiej

„Muzyka i maga” wypełniły w piątkowy wieczór budynek Opery Krakowskiej, a to za sprawą premierowego spektaklu rodzinnego w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego.
Dzięki dwóm tytułowym narzędziom  – muzyce i magii, publiczność zostaje zaproszona w podróż po znanych i lubianych bajkach.  Historia Kopciuszka, Czerwonego Kapturka oraz Królewny Śnieżki pokazane są nieco a rebours, w pełnej humoru i dowcipu formie. Narratorem opowieści jest  profesor Stanisław Badacz, znawca (nie tylko)  bajkologii stosowanej, który oprowadza widzów po świecie bajek. Nad tą niezwykłą krainą wyobraźni czuwa Czarodziej Muzomagius, któremu notorycznie przeszkadza hałaśliwy i złośliwy potwór Bumtararam wprowadzający chaos i nieład w świecie baśni.

Spektakl jest barwny, akcja wartka i zaskakująca, pełna kolorów i czarów… Najmłodsi mają szansę zaistnieć w rolach krasnoludków, zaś starsi z zapartym oddechem śledzą rezultaty badań i baśniowych poszukiwań sympatycznego profesora. Znakomicie „podana” jest główna idea przedstawienia o sile i potędze muzyki, która  posiada moc uruchamiania najwspanialszego ludzkiego zmysłu – wyobraźni.

Wojciech Graniczewski, który wyczarował to wspaniałe widowisko, zasłużył na wyrazy wielkiego uznania. Nie tylko doskonale wyczuł emocje dziecięcej psychiki, ale przede wszystkim stworzył przepiękną opowieść. Wplótł do niej znane  i popularne baśniowe wątki, co najmłodszym ułatwia  orientację w tej magicznej podróży, a starszym sprawia radość powrotu do dziecięcych marzeń. Pomysłowe, kolorowe, iście baśniowe kostiumy stworzyła Bożena Pędziwiatr. Za ruch sceniczny gratulacje należą się Kindze Kużdżał – na scenie ładnie i dużo się dzieje, nie ma przestojów, jest atrakcyjnie. Świetnie pomyślane (i przemyślane) są wizualizacje, które są dziełem Aldo Vargasa Tetmajera oraz Rafała Śmierzchalskiego.

Artyści podczas tego premierowego spektaklu byli absolutnie bezbłędni. Pojedynek z muzyką i magią wygrali … i wybrzmiali doskonale. Andrzej Biegun jako Muzomagius oczarował strojem i …magią. Stanisław Knapik w roli profesora Badacza sprawdził się świetnie zarówno jako narrator, jak i znawca baśniowej krainy. Skutecznie wprowadzając bałagan do uporządkowanego świata bajek Michał Kutnik w roli Bumtararama był zabawny i perfekcyjny w każdym geście. Uroczym i ślicznym Kopciuszkiem była Monika Korybalska. Agnieszka Cząstka i Karin Wiktor Kałucka stworzyły niezwykle zgrany duet jego złych sióstr. Zarazem Agnieszka Cząstka wcieliła się bardzo przekonująco w rolę Królewny Śnieżki, a Karin Wiktor Kałucka jako babcia Kapturka zabłysnęła humorem i dowcipem. Bożena Zawiślak-Dolny w roli Królowej była bardzo zła… w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu… aktorsko i wizualnie doskonała w każdym calu… Kamila Mędrek-Żurek jako Czerwony Kapturek zaprezentowała wysoki poziom umiejętności samoobrony oraz aktorstwa. Znakomitą kreację (aouu!!!!) stworzył Marcin Herman w roli Wilka. Krzysztof Kozarek zarówno jako książę, jak i królewicz wypadł dobrze, a obie postaci zostały przez niego ładnie zbudowane. Franciszek Makuch oraz Janusz Dębowski byli niezastąpieni jako Dworzanie. Brawo za układy taneczne. W roli leśniczego wystąpił Krzysztof Dekański.

Spektakl gorąco polecam każdemu, kto chce się przenieść w świat dziecięcej fantazji, czarów i magii, które za sprawą muzyki Andrzeja Zaryckiego nabierają nowych brzmień. W każdym z nas drzemią (czasem uśpione) duże pokłady wyobraźni, które ten spektakl na pewno uruchomi. Realizatorzy wykreowali na scenie przy Lubicz piękną, magiczną krainę, której nie sposób nie odwiedzić … Przybywajcie!
Anna Kańska Małachowska, http://malanart.blogspot.com, 24.10.2015

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

(źródło:mp)
Oceń artykuł
2 komentarze
  • Azira Torbor 10 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Here you will find 30119 more Information to that Topic: miastokobiet.pl/spektakl-rodzinny-muzyki-i-magia-juz-na-afiszu-opery-krakowskiej/ […]

  • 바카라 14 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Information on that Topic: miastokobiet.pl/spektakl-rodzinny-muzyki-i-magia-juz-na-afiszu-opery-krakowskiej/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ