Tuesday, March 5, 2024
Home / Uroda  / Pielęgnacja włosów  / Spalone włosy – jak je uratować? O rady pytamy trycholożkę

Spalone włosy – jak je uratować? O rady pytamy trycholożkę

Zniszczone włosy to zmora wielu kobiet

Osoba trzyma w ręce spalone włosy koloru blond

Włosy spalone ciężko jest uratować / fot. Adobe Stock

Nagła chęć zmiany w naszym wyglądzie nie zawsze przynosi oczekiwany skutek, zwłaszcza jeśli eksperymentom ulegają nasze włosy. Spalone włosy to częsty problem kobiet, które poddają je przeróżnym stylizacjom lub rozjaśniają je samodzielnie w domu. Często do zniszczeń przyczyniają się również fryzjerzy, którzy nie zawsze posiadają wystarczającą wiedzę na temat zabiegów.  Czy da się je uratować? O wskazówki pytamy trycholożkę

 

Spalone włosy – dlaczego tak się dzieje?

Włosy narażone na zbyt wysokie temperatury, zwłaszcza poprzez stylizacje prostownicą czy lokówką, a także poddawane zabiegom fryzjerskim przy udziale chemicznych substancji, mogą ulec spaleniu. Włosy naturalnie są pokryte warstwą zamkniętych łusek, która chroni je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Podczas procesu farbowania, łuski włosa rozchylają się na tyle, aby pigment farby mógł wniknąć do środka, a to z kolei powoduje, że naturalna osłonka włosa zostaje naruszona. Rozjaśnianie włosów również jest bardzo inwazyjnym zabiegiem, ponieważ składniki zawarte w mieszance potrzebnej do rozjaśnienia, muszą być na tyle silne, aby jak najmocniej utlenić melaninę do koloru blond, który stworzy doskonałą bazę pod pożądany kolor farbowania. Na włosach, które zbyt często poddawane są takim zabiegom, ciąży ryzyko „chemicznego spalenia” w efekcie czego na głowie nie będziemy mieć upragnionej fryzury a skołtunione, spalone włosy.

Jak wyglądają spalone włosy?

Jak wyglądają, włosy, które doszczętnie przeżarł rozjaśniacz? W dotyku są szorstkie i nieprzyjemne a gdy lekko je ściśniemy, dźwięk będzie podobny do kruszącej się, wysuszonej trawy. Po kontakcie z wodą, spalone włosy jak guma rozciągają się, aż w efekcie pękają niczym żyłka. Duży problem stanowi także ich rozczesanie, ponieważ są bardzo lepkie przez co się ze sobą sklejają i plątają. Zapach takich włosów jest nieprzyjemny i drażniący, często można wyczuć woń typowej spalenizny.  W  wielu przypadkach ten efekt jest nieodwracalny i włosy trzeba obciąć. Może się zdarzyć, że po czasie odpadną same, ponieważ ich struktura będzie za bardzo naruszona.  Spalone włosy prostownicą i lokówką to bardzo powszechny problem kobiet, które zbyt często z nich korzystają, używając przy tym zbyt wysokiej temperatury. Tym sposobem pozbawiamy wody z wnętrza naszych włosów. Dodatkowo zniszczeniu ulega keratyna, która jest ich białkiem budulcowym. W takim przypadku włosy zaczną się stopniowo wykruszać a uratowanie ich jest niemożliwe. 

Wysoka temperatura niszczy keratynę, czyli białko budulcowe włosa. Zniszczona struktura białkowa nie ma możliwości regeneracji czy rekonstrukcji. Włos będzie się wykruszał z każdym czesaniem czy szczotkowaniem. Takie włosy podczas badania trichinoskopowego wyglądają jak strzępki poszarpanych włókien i świadczą o rozszczepie podłużnym lub poprzecznym, co jest sugestią trychologiczną do obcięcia takich włosów. Nie ma możliwości uzupełnienia przestrzeni między strzępkami włókien włosów

tłumaczy trycholożka i biotechnolożka z Instytutu Trychologii Anna Mackojć.

 

Kobieta suszy włosy suszarką z dużą mocą co może spowodować spalone włosy

Stylizacja włosów przy użycia ciepła, również przyczynia się do ich niszczenia / fot. Pixabay

Zobacz również: Zakręcony poradnik – co musisz wiedzieć mając kręcone włosy?

Jak uratować spalone włosy?

Włosów dotkniętych zbyt wysoką temperaturą lub po niewłaściwie przeprowadzonym zabiegu rozjaśniania, nie można skutecznie odbudować. Spalone włosy od prostownicy czy lokówki, posiadają łuski włosa na tyle uszkodzone, że nie zatrzymują wody. Nawilżenie ich jest niemożliwe. Takie włosy najlepiej obciąć, co zapobiegnie dalszym zniszczeniom. Najważniejsza jest wczesna profilaktyka oraz przeciwdziałanie takim sytuacjom. Rozsądnym rozwiązaniem jest również zaprzestanie poddawania włosów wysokim temperaturom, lecz wiele kobiet niechętnie chce zrezygnować z takich stylizacji. Należy pamiętać o ich ochronie a sprawdzą się tutaj kosmetyki termoochronne, specjalnie przeznaczone do tego celu. Osoby posiadające osłabione włosy powinny również pamiętać o częstym używaniu masek, które służą dogłębnemu nawilżeniu włosa.

Jak zadbać o włosy po nieprawidłowo przeprowadzonym rozjaśnianiu? 

Farbowanie oraz rozjaśnianie włosów to bardzo popularne zabiegi fryzjerskie, z których korzysta bardzo dużo kobiet. Chęć zmiany w wyglądzie jest tak silna, że często trafiają one na nieodpowiednich fryzjerów. Chcąc szybko osiągnąć pożądany efekt, nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to duża ingerencja w strukturę włosa, często już nieodwracalna. Na forach internetowych można znaleźć mnóstwo wpisów kobiet borykających się z takim problemem, proszących o rady odnośnie swoich zniszczonych włosów. Rozsądnym podejściem wydaje się wybranie odpowiedniego profesjonalisty, który pierwsze oceni stan naszych włosów np. trycholog. 

Trichoskopia jest nieinwazyjną metodą, która pozwala również na szczegółową ocenę stanu skóry głowy. Za pomocą cyfrowej kamery można ocenić m.in. wygląd skóry głowy, ujście mieszka włosowego oraz łodygę włosa. Trycholog po zebranym wywiadzie i analizie w oparciu o wykonaną trichoskopią może zarekomendować nam realizację terapii trychologicznej. Jeśli  to możliwe, odbuduje mikrouszkodzenia we włosach i wzmocni je. Ważnymi elementami w pielęgnacji włosów rozjaśnionych jest domykanie łuski włosa, dbanie o ciągłe nawilżanie oraz stosowanie kosmetyków, które zregenerują ubytki we włóknie włosa np. puder z czarnej perły

– radzi Anna Mackojć.

 

Fryzjer obcina spalone włosy

Często spalone włosy trzeba obciąć, by zapobiec pogłebieniu się zniszczeń / fot. Pixabay

Jak przygotować włosy do zabiegu, by uniknąć takiej sytuacji? Kilka prostych rad od trychologa

  1. Ocena stanu naszych włosów jest kluczowa jeśli zamierzamy poddać nasze włosy inwazyjnemu zabiegowi. Włosom, które się kruszą, są suche i łamliwe, stanowczo jest to odradzane.
  2. Regeneracja poprzez równowagę PEHpolega na dostarczaniu naszym włosom składników takich jak proteiny, emolienty i humektanty. Obecnie na rynku kosmetycznym jest wiele marek, oferujących takie kosmetyki. 
  3. Zakwaszanie włosów powinno być realizowane bezpośrednio po procesie ich rozjaśniania. Pomaga to zmniejszyć porowatość włosów, która powstała wskutek działania alkalicznych składników. Zakwaszanie włosów po koloryzacji pozwala przywrócić włosom ich naturalny poziom pH, co pozytywnie wpływa na domykanie otwartych łusek i połysk włosów. 

Trzeba pamiętać, iż każda ingerencja w strukturę włosa, pozostawia w nim trwałe zniszczenia. Włosy zdrowe lepiej reagują na takie zabiegi, dlatego tak ważna jest dbałość oraz ich kompleksowa pielęgnacja. 

Dominika Inglot

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ