Saturday, June 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Sonos Era – doznania dźwiękowe, estetyka i ekologia. Inteligentne głośniki nowej generacji

Sonos Era – doznania dźwiękowe, estetyka i ekologia. Inteligentne głośniki nowej generacji

Z pewnością wyróżniają się na rynku, nie tylko wyglądem

Głośniki Sonos

Głośnik Sonos Era 300 / fot. materiały partnera

Marka Sonos sprawiła w tym roku prawdziwy prezent wszystkim audiofilom. Od 28 marca 2023 roku na rynku dostępne są aż dwa nowe modele głośników – Sonos Era 100 i Sonos Era 300. Czy warto w nie zainwestować?

 

Sonos Era – technologia i design

Technologia dźwięku przestrzennego to coś, co zupełnie zmienia jakość doznań podczas słuchania muzyki czy oglądania filmów. Nowy głośnik Era 300 został stworzony zmyślą o optymalizacji doznań podczas słuchania muzyki z wykorzystaniem tej właśnie technologii, z kolei Era 100 to nowa odsłona bestsellerowego głośnika Sonos One. Estetyka głośników stworzona została z myślą o doskonałej akustyce – co wizualnie prezentuje się bardzo stylowo i ponadczasowo jednocześnie. Jednocześnie, sprzęty zostały zaprojektowane tak, aby odpowiadać na wyzwania związane ze środowiskiem. Wykonane są z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu post-konsumenckiego (PCR) i umieszczone w opakowaniu z papieru pozyskiwanego w100% w sposób zrównoważony.

 

Powstały zmyślą o ograniczeniu zużycia energii – ich pobór mocy wtrybie bezczynności wynosi niespełna 2W. Jak zapewniają producenci, oba głośniki zostały stworzone tak, aby mogły służyć przez lata. Nadają się do serwisowania, a wich konstrukcji ograniczono użycie substancji klejących, zastępując je śrubami, by ułatwić demontaż i naprawę urządzenia. Trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie na miarę XXI wieku, za co marce należą się gratulacje.

 

Głośnik Sonos Era 300 – dlaczego wyjątkowy?

Głośnik Sonos Era 300 jest przede wszystkim elegancki – średnich rozmiarów, o nietypowym jak na głośnik, opływowym kształcie, dość ciężki (4,47 kg), choć na taki nie wygląda. Wyposażony w sześć potężnych sterowników, które kierują dźwięk w lewo, prawo, do przodu i do góry. Głośnik jest wyposażony w technologię Dolby Atmos – która stara się odtworzyć trójwymiarową przestrzeń dźwięku za pomocą sprzętu. Dzięki tej najnowszej technologii słyszymy np. dźwięk przelatującego nad naszą głową ptaka, który płynnie zmienia położenie. Niezwykłe wrażenie dźwiękowej przestrzeni mamy w szczególności, gdy sparujemy np. dwa głośniki z dwoma soundbarami, i rozmieścimy je w salonie. Sonos współpracuje też ze społecznością znanych artystów (jak np. Giles Martin), którzy pomagają dostrajać sprzęt i go modernizować.

 

Jak wygląda samo korzystanie z głośnika? Jest bardzo intuicyjne. Po podłączeniu głośnika i zainstalowaniu aplikacji Sonos, należy dostroić głośnik do pomieszczenia, w którym się znajduje za pomocą specjalnej regulacji Trueplay. Aplikacja umożliwia też także zmianę takich parametrów jak bas czy tony wysokie oraz regulację limitu głośności. Muzyką z głośnika można sterować z wielu aplikacji, zarówno Sonos, jak i kompatybilnych – jak Spotify, TIDAL czy innych. Głośnikiem można sterować głosowo i jest kompatybilny np. z Amazon Alexa – można więc zamienić go w swoją prywatną asystentkę. Co ciekawe, może też posłużyć nam jako budzik. Głośnik posiada też wejście liniowe, za pomocą którego możemy podłączyć np. gramofon.

 

Sonos Era 300

Sonos Era 300 / fot. Materiały partnera

 

Sonos Era 100 – mniejszy, ale czy gorszy?

Sonos Era 100 to nowa wersja swojego poprzednika – Sonos One. Ta wersja urządzenia została wyposażona wnajnowsze oprogramowanie, ulepszono akustykę iwzornictwo, dzięki którym głośnik zapewnia szczegółowe brzmienie stereofoniczne i głęboki bas. Podobnie jak Sonos Era 300, głośnik da się dostroić do pomieszczenia za pomocą technologii Trueplay, dopasować bas, tony wysokie czy ustawić limit głośności. Era 100 posiada również wejście liniowe oraz voice control. Oba głośniki są dotykowe – na urządzeniach znajdują się między innymi opcje podgłaśniania, ściszania, przewijania, a także pauza i przycisk do włączenia mikrofonu oraz asystenta głosowego.

 

Głośnik świetnie sprawdzi się w zestawie jako element kina domowego, ale świetnie działa również samodzielnie – bas jest bardzo głęboki, a sam głośnik przez swój rozmiar bardzo poręczny. Dobrze wygląda właściwie na każdej powierzchni w mieszkaniu. Najlepszą jakość daje łączenie z głośnikiem przez wifi, ale można korzystać także z bluetooth. Ten głośnik Sonos, podobnie jak Era 300 jest kompatybilny z różnymi asystentami głosowymi – jak np. Amazon Alexa. Dużym plusem jest również efektywność energetyczna oraz tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu. Głośniki robią niesamowite wrażenie zarówno, gry korzysta się z nich w parze, jak i pojedynczo. Niezależnie czy decydujemy się na słuchanie muzyki, czy oglądanie filmu – Sonos to gratka nawet dla bardzo wymagających uszu. Czy cena za te głośniki jest wygórowana? Uważam, że jeśli chodzi o sprzęt w tym standardzie – zupełnie nie. Jeżeli nie wiecie, co kupić na prezent komuś z rodziny lub bliskich o wyczulonym słuchu, szczerze polecam oba głośniki.

 

Sonos Era 100

Sonos Era 100 / fot. Materiały partnera

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ