Sunday, May 26, 2024
Home / Kultura  / Ostatni weekend karnawału z Teatrem Stu!

Ostatni weekend karnawału z Teatrem Stu!

Współczesny artysta przeklęty – Istvan, współczesny Belzebub i jakże współczesny Witkacy. Czy nowa odsłona witkacowskiej Sonaty Belzebuba pokaże nam czym jest nasze dzisiejsze prawdziwe piekło? A może to tylko groteskowe postmodernistyczne piekiełko? Witkacy w roli

Sonata Belzebuba / fot. Teatr STU

Sonata Belzebuba / fot. Teatr STU

Diabeł zawsze poszukuje sposobności, aby maksimum zła wyrządzić w danym punkcie wszechświata, w którym trafia na najmniejszy opór. Dziś punktem takim – raczej ich wielością jest sztuka. Tam, gdzie powstają nowe formy, tam na pewno jest on. Współczesny artysta przeklęty – Istvan, współczesny Belzebub i jakże współczesny Witkacy. Czy nowa odsłona witkacowskiej Sonaty Belzebuba pokaże nam czym jest nasze dzisiejsze prawdziwe piekło? A może to tylko groteskowe postmodernistyczne piekiełko? Witkacy w roli grabarza postmodernizmu – to będzie coś!

Sonata Belzebuba / fot. Teatr STU

Sonata Belzebuba / fot. Teatr STU

Obsada:

Belzebub – Zbigniew Wodecki

Istvan – Krzysztof Kwiatkowski/ Karol Śmiałek

Julia – Beata Rybotycka

Hilda – Agata Myśliwiec/ Joanna Kulig – Hilda

Sakaly – Konrad Mastyło

Chebnazel –  Mariusz Jasuwienas/ Marcin Zacharzewski

Berta – Magdalena Góra

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Jasiński

Choreografia: Piotr Galiński

Muzyka: Zbigniew Wodecki

Dekoracje: Anna Czyż, Sławomir Czyż

Współpraca: Adam Łucki

Kostiumy: Anna Czyż

Premiera: 20 XI 2009 r.

Cena: 80 zł

***

(…)Krzysztof Jasiński świadomie nawiązał do Szalonej lokomotywy, dawnej, tyleż głośnej, co szokującej, inscenizacji, również opartej na tekstach Witkacego. Od tamtej premiery z gwiazdami – Marylą Rodowicz, Markiem Grechutą, Jerzym Stuhrem, Zofią Niwińską – minęły 34 lata. Od tego czasu wszystko się zmieniło.(…)

Ciotka Julia, zwinna wiewiórka z nogami do nieba. Hilda, na którą połowa widowni ma apetyt, płonący w oczekiwaniu na cud tworzenia muzyki – kompozytor sczerniały z pragnienia bycia mistrzem nad mistrze. I on – Belzebub z grzywą blond loków, mikrofonem i skrzypcami, w pelerynie piekielnej – a jakże! Belzebub – juror – kompozytor – estradowiec – Zbigniew Wodecki. On tu rządzi!(…)

Źródło: Miesiąc w Krakowie

(…) Świetni aktorzy, doskonałe kostiumy, zaskakujące partie instrumentalne i wokalne, prawdziwie perfekcyjne dobrana scenografia i ciekawie zinterpretowana treść dramatu: to wszystko oraz dużo, dużo więcej pochlebnych słów można powiedzieć o „Sonacie Belzebuba” Teatru STU w Krakowie. (…)

Źródło: Teatralia

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ