Solny czy cukrowy peeling? Jaki wybrać na domowe SPA?
Jaki rodzaj peelingu najlepiej wybrać do domowego SPA?

Kosmetyka twarzy/ fot. materiały prasowe
O zbawiennych dla naszej urody właściwościach peelingu wie chyba każda kobieta. Prawidłowo wykonany peeling głęboko oczyszcza skórę, dzięki czemu ta jeszcze łatwiej absorbuje odżywcze substancje zawarte w kremach i maseczkach. Jaki rodzaj peelingu najlepiej wybrać do domowego SPA?
Co to jest peeling?
Peeling to powierzchniowe, kosmetyczne złuszczanie naskórka na twarzy i ciele. Inne nazwy tej procedury kosmetycznej to abrazja, eksfoliacja i ablacja. Zabieg ten usuwa zanieczyszczenia oraz tzw. martwy, czyli zniszczony naskórek poprzez jego złuszczenie. Peeling pobudza skórę do produkcji nowych komórek, dzięki czemu nabiera ona zdrowego wyglądu. Eksfoliacja stosowana jest zarówno w kosmetyce, jak i w dermatologii. Peeling skutecznie rozjaśnia przebarwienia, redukuje drobne zmarszczki, ale przede wszystkim jest naszym sprzymierzeńcem w walce z zanieczyszczeniami, które powodują powstawanie zaskórników i wyprysków. Po prawidłowo przeprowadzonym peelingu skóra nabiera zdrowego kolorytu i staje się gotowe na przyjęcie drogocennych składników zawartych w kremach, olejach i balsamach. Peeling poprawia również ukrwienie naskórka, co pomaga np. w walce z cellulitem. By zachować miękką i gładką skórę, zaleca się stosowanie regularnych peelingów 2–3 razy w tygodniu.
Peeling cukrowy
Zarówno solny, jak i cukrowy peeling to nasz sprzymierzeniec w walce o młodość i urodę. Jednak rodzaje te mają nieco inne właściwości. Peeling cukrowy poprawia ukrwienie skóry, przyśpiesza procesy regeneracji naskórka i nawilża. Jest bardzo delikatny, dlatego zaleca się go dla skóry wrażliwej, suchej, alergicznej oraz dojrzałej. Jeśli więc inne, silniejsze peelingi mechaniczne lub enzymatyczne są dla was zbyt intensywne, peeling cukrowy z pewnością się sprawdzi. Osoby o szczególnie wrażliwej cerze oraz ze skłonnością do pękających naczynek powinny stosować cukier drobnoziarnisty. Peeling cukrowy można z łatwością przygotować w domu według przepisu dostępnego pod linkiem: https://uczymyjakslodzic.pl/domowy-peeling-cukrowy-jak-dziala-i-jak-go-zrobic/.
Właściwości cukru w kosmetyce
W kosmetyce cukier znajduje zastosowanie jako składnik preparatów nawilżających. Glukoza wykorzystywana jest w preparatach do pielęgnacji włosów, gdyż łatwo wiąże się z keratyną, zapobiegając rozdwajaniu końcówek. Sacharoza w kosmetyce stosowana jest przy produkcji mydeł oraz różnorodnych peelingów. Cukier jest też częstym składnikiem produktów używanych do depilacji. Znana od wieków pasta cukrowa, w kosmetyce wykorzystywana jest do dziś. Nie narusza naskórka, dzięki czemu depilacja z jej zastosowaniem jest mniej bolesna, niż wosk w paskach. Pasta cukrowa jest szczególnie polecana do depilacji miejsc wrażliwych, np. okolic bikini.
Peeling solny
Peeling solny, podobnie jak cukrowy, stopniowo pozwala pozbyć się martwych komórek skóry. Zastosowanie soli gruboziarnistej (np. morskiej) pozwala wzmocnić działanie złuszczające i usunąć nawet najgrubszą warstwę zrogowaciałego naskórka – np. z łokci lub pięt. Sól, dzięki właściwościom przeciwzapalnym, doskonale sprawdza się w przypadku problemów skórnych, takich jak trądzik lub łojotok, jednak jeśli mamy skórę wrażliwą, a także w przypadku drobnych uszkodzeń naskórka, może wywoływać uczucie pieczenia i dyskomfort. Nie zaleca się stosowania peelingów na bazie soli u osób z cerą naczynkową, gdyż mogą doprowadzić do powstawania kolejnych zmian. Sól odświeża naskórek, orzeźwia ciało i działa przeciwpotnie, dlatego peelingi na jej bazie szczególnie poleca się stosować w okresie letnim. Dodatkowo systematyczne masaże z peelingiem pomogą pobudzić układ limfatyczny, dzięki czemu będą mocnym sprzymierzeńcem w walce z cellulitem tłuszczowym i wodnym.
Warto pamiętać o tym, że niezależnie od tego, jaki peeling dla siebie wybierzemy, najistotniejsza jest systematyczność w jego stosowaniu. Regularne zabiegi w domowym SPA pomogą cieszyć się efektami i zdrową, młodą skórą przez długi czas.
Margoo 20 czerwca, 2020
Ja uwielbiam kawę i często robię sobie peeling z fusów- nie dość, że pięknie pachnie i wygładza skórę to kosztuje mnie 0 zł 🙂 Do ciała jest rewelacyjny, na twarz się niestety nie sprawdził. Odkryłam fajny i niedrogi czeski peeling: https://konopna-farmacja.com/pl/p/Peeling-do-twarzy-i-ciala-z-olejem-konopnym-BIONE-Cannasbis-/492 Bardzo drobny jest i w formie musu -nie zostawia tłustej warstwy na skórze. Kawa i ten peeling i moja skóra naprawdę dobrze wygląda za dosłownie grosze 🙂