Thursday, July 18, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Sofa czy narożnik ‒ co wybrać do salonu?

Sofa czy narożnik ‒ co wybrać do salonu?

Mebel klasyczny czy raczej uniwersalny? Cena nie bez znaczenia

Sofa w salonie

fot. Pexels

Salon to miejsce, w którym spotyka się cała rodzina, gdzie podejmujemy gości lub po prostu miło spędzamy czas przy dobrym filmie lub z ciekawą książką. Powinien być praktyczny i funkcjonalny, ale również urządzony z poczuciem wysokiej estetyki. Ma sprawiać, że chętnie w nim przebywamy, a sam ten fakt działa na nas uspokajająco. Głównym meblem salonu jest sofa lub narożnik ‒ co lepiej wybrać?

 

Sofa do salonu ‒ wady i zalety

Sofy są poręczne i estetyczne, z łatwością można dobrać do nich eleganckie fotele, które zresztą często dołączone są do zestawu. Ponadto sofa glamour pikowana nie zajmuje wiele miejsca, będzie więc idealnym rozwiązaniem dla niewielkich salonów lub takich, w których nie mamy do dyspozycji wolnego rogu. Dla wielu osób liczy się również kwestia finansowa – porównując meble podobnej jakości, sofa zawsze będzie tańsza. Z prostej przyczyny ‒ jest po prostu mniejsza.

 

Pamiętajmy jednak, że na sofie zmieści się mniej osób. Jeśli przewidujemy częste podejmowanie gości lub posiadamy większą rodzinę, koniecznie będziemy musieli dokupić dodatkowe fotele lub zdecydować się na narożnik podkowa. Wiele sof nie posiada również funkcji spania, nie będziemy więc mogli przenocować bliskiej nam osoby.

Narożnik do salonu ‒ wady i zalety

Narożniki łączą w sobie funkcję sofy i fotela. Choć najczęściej stawia się je w rogu pomieszczenia, coraz chętniej odchodzi się już od tej mody. Jeśli chcemy ustawić wybrany narożnik na środku pomieszczenia musimy zwrócić uwagę, aby także jego tył został estetycznie wykonany. Do wad tej opcji zaliczamy wysoką cenę (wytrzymałe, solidne narożniki to dla niektórych osób zbyt duży wydatek) oraz wielkość (większość narożników nie sprawdzi się w przypadku małych salonów).

 

Z kolei za wyborem narożnika przemawia jest wyjątkowa wygoda. Możemy na nim spać i siedzieć, zmieści wiele osób, a siedzisko jest zwykle nieco obszerniejsze. Mimo sporych rozmiarów może zająć mniej miejsca niż sofa i kilka foteli rozstawionych wokół. Dodatkowo narożnik jest meblem estetycznym, urozmaicającym aranżację całego salonu.

Sofa czy narożnik? Co wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Musimy zastanowić się nad możliwościami finansowymi, przestronnością urządzanego salonu oraz własnymi preferencjami. Do małych salonów poleca się sofę i 1-2 fotele, z kolei w tych dużych pięknie zaprezentuje się narożnik. Spore znaczenie ma również kolorystyka mebla. Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, zaś ciemne mogą przytłaczać, jeśli są dobrane nieumiejętnie do pozostałych mebli. To, co wybierzemy, jest już jednak kwestią indywidualną.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ