Wednesday, May 29, 2024
Home / PARTNER MK  / Ile kosztują soczewki kontaktowe? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Ile kosztują soczewki kontaktowe? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Sprawdź, ile kosztują soczewki kontaktowe i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie

soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe muszą być dopasowane do potrzeb i wymagań pacjenta, dlatego wybór odpowiednich soczewek powinno poprzedzać pełne badanie okulistyczne / fot. materiały prasowe

Noszenie soczewek kontaktowych to niezwykle popularny sposób korekcji wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, prezbiopia (starczowzroczność) i astygmatyzm. Nosi je coraz więcej osób, a zwiększony popyt sprawia, że producenci wypuszczają na rynek coraz więcej rodzajów soczewek. Sprawdź, ile kosztują soczewki kontaktowe i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie

 

Soczewki kontaktowe muszą być dopasowane do potrzeb i wymagań pacjenta, dlatego wybór odpowiednich soczewek powinno poprzedzać pełne badanie okulistyczne. Lekarz specjalista nie tylko dobierze rodzaj soczewek, ale też sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do ich stosowania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie soczewek kontaktowych?

Podstawową funkcją soczewek kontaktowych jest korekcja wady wzroku, dlatego przede wszystkim należy dobrać je adekwatnie do występujących defektów widzenia – sferyczne dla krótko- i dalekowidzów, toryczne dla astygmatyków i progresywne dla osób cierpiących na starczowzroczność.

soczewki jednodniowe

Za najbardziej sterylne i higieniczne uważa się soczewki jednodniowe, które są jednorazowe / fot. materiały prasowe

Ważny jest także tryb noszenia soczewek. Za najbardziej sterylne i higieniczne uważa się soczewki jednodniowe, które są jednorazowe. Większość pacjentów, głównie ze względów ekonomicznych, wybiera soczewki dwutygodniowe lub miesięczne. Dla wyboru jednego rodzaju soczewek kluczowa jest częstotliwość ich noszenia. Osoby, zakładające soczewki okazjonalnie, jedynie kilka razy w miesiącu, wybierają soczewki jednodniowe, które nie wymagają pielęgnacji i czyszczenia i w tym wypadku są opcją najtańszą, natomiast pacjenci, którzy soczewkami zastąpili nieprzerwanie noszone okulary korekcyjne, decydują się na soczewki dwutygodniowe lub trzydziestodniowe.

kontakty

Dla wyboru jednego rodzaju soczewek kluczowa jest częstotliwość ich noszenia / fot. materiały prasowe

Wybierając soczewki kontaktowe, należy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne, takie jak:

 • promień krzywizny bazowej (BC) i średnica (DIA), czyli dane, opisujące rozmiar soczewki;
 • stopień uwodnienia – ma związek z możliwością wysychania oka podczas noszenia soczewek,
 • przepuszczalność gazów, głównie tlenu – jego dopływ do gałki ocznej jest niezbędny do przeprowadzania procesów metabolicznych, zachodzących w rogówce.

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Miesięczny koszt używania soczewek zależy od wybranego rodzaju. Soczewki kontaktowe sprzedawane są w opakowaniach zbiorczych, zwykle po 3, 6, 30 lub 90 sztuk w jednym opakowaniu. Najmniejsza liczba dotyczy soczewek trzydziestodniowych, a największa jednodniowych.

Soczewki jednodniowe, niezależnie od producenta, są zwykle najdroższe, dlatego osoby, które noszą soczewki na co dzień, rzadko się na nie decydują. Koszt zakupu jednego opakowania 30 szt. wynosi około 60-80 zł.

soczewki kontaktowe

Miesięczny koszt używania soczewek zależy od wybranego rodzaju / fot. materiały prasowe

Bardziej ekonomiczne wydają się być soczewki dwutygodniowe lub miesięczne. Koszt ich zakupu jest nieco niższy, wynosi bowiem od 20 zł za opakowanie 3 szt. lub od 40 zł za opakowanie 6 szt. Do ceny soczewek należy doliczyć również koszt zakupienia odpowiedniego preparatu do ich czyszczenia i przechowywania – rozpiętość cenowa płynów jest ogromna, najtańsze można kupić już za około 8 zł, natomiast te z górnej półki cenowej kosztują nawet około 50 zł za butelkę. W przypadku konieczności przechowywania i czyszczenia soczewek wielorazowych, niezbędny jest również zakup pojemniczka lub etui (5-20 zł).

Koszt soczewek trzydziestodniowych jest podobny, jak soczewek dwutygodniowych. Za jedno opakowanie, zawierające 2 lub 3 soczewki, trzeba zapłacić od 40 zł, natomiast za opakowanie 6 szt. – od 90 zł.

Na rynku dostępne są również soczewki zmieniające kolor oczu – ich koszt oscyluje w granicach 50 zł za parę.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
 • Allena 14 sierpnia, 2019

  Zależy jakie są to soczewki
  Soczewki miesięczne wymagają użycia płynu oraz regularnego ich czyszczenia tak wiec nie są tak wygodne jak jedniodniowe, z drugiej strony ich koszt jest niewielki.
  Soczewki jednodniowe są wygodniejsze jesli chodzi o ich zakładanie i pielęgnację, jednak są drogie i sama z tego powodu ich nie noszę. Moze się kiedyś przerzucę jak cena spadnie.

  Pamiętajcie, ze nie ma sensu samodzielnie dobierać sobie soczewek, powinny zostać dobrane przez doświadczonego protetyka słuchu bo dzieki temu będziecie mieli pewność, ze są dobrane dobrze.

  Polecam te sieć https://trendyopticians.pl – można tam wykonać badanie wzroku.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ