Wednesday, July 17, 2024
Home / Moda  / Sneakersy: Jak o nie dbać, aby długo się nimi cieszyć?

Sneakersy: Jak o nie dbać, aby długo się nimi cieszyć?

Po upływie kilku miesięcy od zakupu żadne buty użytkowane równie często jak sneakersy nie będą wyglądać jak nowe. Ale jeśli będziesz właściwie o nie dbać

Chcesz zapewnić butom trwałość? Nie wrzucaj ich do pralki / fot. materiały prasowe

Para sneakersów dopiero co wyciągniętych z pudełka to z pewnością świetny widok dla każdego miłośnika obuwia. Z racji tego, że buty sportowe noszone są bardzo często, dość szybko pojawiają się na nich ślady użytkowania. Gdzieniegdzie widoczne są plamy z błota, powierzchnia butów pokrywa się kurzem, a podeszwa z białej robi się szara. Jak pielęgnować swoje obuwie, aby ciągle wyglądało jak nowe?

Stop praniu sneakersów w pralce

Zdecydowana większość użytkowników sneakersów powie, że niejednokrotnie prała je w pralce. To jest niestety błąd, który może kosztować parę zniszczonych butów. Producenci obuwia sportowego jednogłośnie odradzają pranie ich w pralce, ponieważ klej łączący cholewkę z podeszwą może stracić swoje właściwości. Detergenty stosowane do prania mogą sprawić zatem, że buty zaczną się rozklejać. Poza tym wysoka temperatura prania może spowodować skurczenie materiału, tkaniny mogą zblednąć lub stracić swoją intensywną barwę. Warto w tym miejscu podkreślić, że producenci nie uznają reklamacji obuwia użytkowanego w niewłaściwy sposób.

Pielęgnacja sneakersów: zaufaj dedykowanym preparatom

Pielęgnacja sneakersów powinna opierać się przede wszystkim na używaniu specjalnych preparatów. Można je kupić w każdym sklepie obuwniczym. Dzięki temu obuwie jest właściwie chronione przed zewnętrznymi czynnikami, takimi jak deszcz czy błoto. Kosmetyki pielęgnacyjne zazwyczaj świetnie sprawdzają się do każdego rodzaju materiału. Z zarysowaniem świetnie poradzą sobie odpowiednio dobrane pasty, a impregnaty zapobiegną wnikaniu nieczystości w cholewkę.

Unikaj wysokich temperatur

Nie chodzi tutaj o kwestie prania butów w pralce, lecz suszenie ich w pobliżu źródła ciepła. Sneakersy użytkowane są zazwyczaj od wiosny do późnej jesieni. W tym czasie zdarzają się silne opady deszczu czy przelotny śnieg. Mokre buty pod żadnym pozorem nie mogą być wystawiane na słońce czy stawiane na grzejniku do wyschnięcia, ponieważ materiał może ulec skurczeniu. Zbyt wysoka temperatura może także osłabić spoiwo łączące podeszwę z cholewką, co spowoduje rozklejenie butów. Co więcej, ekspozycja skórzanych butów na słońce może spowodować pękanie ich powierzchni. Na materiale mogą pojawić się zacieki czy nieestetycznie wyglądające, żółte smugi.

Pielęgnacja sznurówek

O ten element również warto zadbać, ponieważ brudzi się szybciej, niż same buty. Sznurówki najlepiej prać ręcznie przy użyciu ciepłej wody i mydła. Nie ma również przeciwwskazań do tego, by prać je w pralce, jednak aby uniknąć zatkanego odpływu, warto wrzucić je do specjalnego woreczka. Zbyt wysoka temperatura prania może sprawić, że kolor sznurówek wypłowieje.

 

Pomimo regularnej pielęgnacji, ukochane sneakersy prędzej czy później uwidocznią ślady użytkowania. Zagięcia na cholewce czy lekko starte noski to naturalna kolej rzeczy w przypadku butów sportowych. Nie należy się tym przejmować ‒ po upływie kilku miesięcy od zakupu żadne buty użytkowane równie często nie będą wyglądać jak nowe. Powstałe mikrouszkodzenia warto więc potraktować jako coś naturalnego, nie zaś jako skazę.

 

Partnerem materiału jest Eastend ‒ Twoje buty Crocs.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Magdalena 15 czerwca, 2020

    Na sam widok tytułu posta przyszła mi do głowy jedna myśl. SZNURÓWKI ;D

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ