Friday, March 1, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Smartfon – niezbędne narzędzie czy atrakcyjny gadżet?

Smartfon – niezbędne narzędzie czy atrakcyjny gadżet?

Czy chęć posiadania własnego smartfona wynika jedynie z nowomody, a może ten nowoczesny telefon komórkowy to sposób na ułatwienie sobie życia i pracy?

fot. materiał prasowy

O popularności tych urządzeń, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Mają je w rękach dzieci, nastolatki, dorośli, a nawet niektórzy seniorzy. Producenci prześcigają się zaś w rozbudowywaniu ich funkcjonalności. Czy przemożna chęć posiadania własnego smartfona wynika jedynie z nowomody na te sprytne urządzenia, a może ten nowoczesny telefon komórkowy to sposób na ułatwienie sobie życia i pracy?

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Ja też chcę mieć taki telefon!

Odkąd smartfon – czyli telefon dotykowy z funkcją podręcznego komputera – pojawił się na rynku, nie brakuje osób, które chciałby go mieć. Najnowszymi modelami interesują się już nie tylko biznesmeni w przypadku, których smartfon to swego rodzaju znak rozpoznawczy, ale praktycznie każdy, kto jest oswojony z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Dlaczego tak się dzieje, że te nowoczesne urządzenia, tak szybko wyparły tradycyjne telefony komórkowe? Jedni kupują je wyłącznie, kierując się panującą modą. Są to głównie dzieci i nastolatkowie, dla których najnowszy smartfon to synonim prestiżu i wyznacznik „fajności”. Im nowszy model, tym większe „poważanie” wśród rówieśników. Inni z kolei interesują się ich możliwościami. Są to głównie osoby aktywne zawodowo, chcące mieć przy sobie urządzenie wielofunkcyjne, które ułatwi im nie tylko załatwianie ważnych spraw, ale również sprawdzi się, jako przenośne biuro czy miejsce archiwizacji i przechowywania kopii ważnych dokumentów czy innych materiałów. Współczesne smartfony posiadają bowiem gniazdo na kartę pamięci o określonej pojemności od kilku do kilkudziesięciu gigabajtów. Są też w stanie otworzyć dokument czy odtworzyć materiał w dowolnym formacie. Umożliwiają to odpowiednie aplikacje. Te płatne poszerzają znacznie zakres działania czy możliwości wykorzystania smartfona. Warto również zauważyć, że na rozpowszechnienie się smartfonów duży wpływ miało obniżenie ich cen. Na początku był to urządzenia dostępne jedynie dla wybranych. Obecnie za symboliczną złotówkę możemy stać się jego posiadaczem wybierając ofertę abonamentową (np. Orange).

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Jedno urządzenie – różne przeznaczenie

To, jaką konkretnie funkcję będzie pełnił zakupiony smartfon, tak naprawdę zależy od potrzeb jego właściciela, a te – jak wiadomo – bywają bardzo zróżnicowane. To także potrzeby wpływają na wybór konkretnego modelu, jak i jego specyfikacji. Dla jednych ten nowoczesny telefon komórkowy to niezbędne przenośne multimedialne centrum rozrywki. Wtedy szukają oni takich modeli i aplikacji, które ułatwią im: robienie zdjęć, nagrywanie filmów i ich dowolne edytowanie oraz publikowanie czy rozsyłanie do znajomych; ciągłe pozostawanie w kontakcie ze znajomymi (także przez Internet – w tym łącze WiFi); oglądanie filmów czy słuchanie muzyki. Niektórzy posiadacze smartfonów, przekształcają je z kolei w podręczną bibliotekę. Na karcie pamięci gromadzą wtedy e-booki i książki do słuchania. Dla nich istotna jest wtedy nie tyle ilość aplikacji, ale przede wszystkim pojemność pamięci oraz rozmiar ekranu. Nowoczesne smartfony mogą też sprawdzić się, jako przenośne biuro. Wtedy ważną kwestią wyboru jest zarówno pojemność pamięci – wewnętrznej, jak i dodatkowej oraz możliwość przygotowania czy edycji ważnych dokumentów lub ich zarysu. Niezbędna jest tu również możliwość obsługi szybkiego Internetu.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Reasumując: urządzenie, jakim jest smartfon to już nie tylko modny gadżet. To przede wszystkim wielofunkcyjne urządzenie przenośne ułatwiające nam życie i pracę oraz uatrakcyjniające czas wolny. Warto o tym pamiętać przy zakupie nowego lub nabyciu kolejnego modelu. Nie ulegajmy jedynie „modzie na smartfona”, ale uczmy się mądrze korzystać z dobrodziejstwa rozwoju najnowszych technologii.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ