Thursday, May 30, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / Ślubne fakty z Łodzi

Ślubne fakty z Łodzi

Na ślubny ambaras musimy pracować cały rok. Mamy szokujące statystyki!

ślub wydatki przygotowania łódź

Jeden dzień, a tyle przygotowań / fot. materiały prasowe

Dzień ślubu to jeden z najpiękniejszych dni w życiu, otwierający nowe życie. Smutna prawda jest taka, że również jeden z najdroższych. Koszty, które trzeba ponieść organizując wesele zwykle sięgają pięciocyfrowych kwot. Grupa Portali Weselnych w kwietniu 2016 roku zorganizowała Ogólnopolskie Badania Nowożeńców, które miały sprawdzić, jaki budżet przeznaczyły na wesele Młode Pary w 2015 roku. Ile więc zapłaciły małżeństwa z Łodzi?

ślub wydatki przygotowania łódź

Jeden dzień, a tyle przygotowań / fot. materiały prasowe

Wszystko zależy od… miejsca zamieszania

Według badań mieszkańcy większych miast na swoje wesela wydawały więcej niż ci, mieszkający w mniejszych miejscowościach. Wiele zależy również od zarobków. Oczywiste jest, że narzeczeństwa zarabiające więcej, na więcej sobie pozwalały. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnia pensja w Łodzi wynosi 3 870 zł i to plasuje województwo łódzkie na dziewiątym miejscu. Najwięcej zarabiają mieszkańcy Mazowsza, na drugim miejscu znalazło się województwo pomorskie, a trzecie miejsce przypadło mieszkańcom województwa śląskiego. Łódź wypada więc całkiem dobrze.

Średnie zarobki w Łodzi

Na średnią pensję całego województwa składają się pensje z różnych gałęzi gospodarki. Najwięcej zarabiają w Łodzi ludzie pracujący w informacji i komunikacji – 6 098 zł brutto. Na drugim miejscu znalazł się przemysł, którego średnia pensja to 4 069 zł. Handel i naprawa pojazdów samochodowych to 3 939 zł, na kolejnym miejscu uplasował się sektor przedsiębiorstw ze średnią pensją 3 870 zł. Województwo łódzkie nie jest więc ani bardzo bogatym, ani biednym województwem. Jakie ma to więc przełożenie na budżet, jaki wydaje się na organizację wesela?

Wydatki na ślub – Łódź

Minimalny koszt zorganizowania wesela w Łodzi to około 25 tysięcy złotych. Oczywiście są wesela, za które zapłacono więcej. Co składa się na tak kolosalne sumy? Ceremonia ślubna w kościele lub urzędzie kosztuje około 500 zł. Panny Młode nie lubią oszczędzać na tej najważniejszej w życiu kreacji – za suknię ślubną zapłaciły minimum 1 500 złotych, a niektóre panie wydały nawet po kilkanaście tysięcy (czytaj także: jakie są przesądy dotyczące stroju panny młodej?). Garnitur dla Pana młodego to przy tym groszowa sprawa, ponieważ średni koszt męskiego stroju to ok. 800 zł. Ale wiadomo, że to dopiero początek. Dekoracja kościoła, wynajęty samochód, obrączki, bukiety ślubne – razem około 3 000 zł.

Jeżeli chodzi o wesele to tutaj kwoty są zdecydowanie wyższe. Wynajęcie sali bankietowej to koszt około 200 zł od osoby, co daje nam 20 000 zł przy setce gości. Na alkohol średnio przeznaczono 3 500 zł. Rzadko kiedy oszczędza się również na oprawie muzycznej. Średnio na ten cel wydawano 2 000 – 4 000 zł. Za zdjęcia należy zapłacić około 1 500 zł. Podobnie jak za kamerzystę. I to tylko za jeden dzień zdjęciowy. Doliczyć trzeba jeszcze fryzjera, makijażystkę, kwiaty itp. Wychodzi na to, że na ślub swoich marzeń należałoby pracować niespełna rok i to przy założeniu, że absolutnie wszystkie zarobione pieniądze zostaną odłożone na ten cel – dodaje Ewa Sztuczka z portalu fotograf-wesele.pl.

Aż 66% ankietowanych przyznaje, że koperty pokryły jedynie niektóre wydatki związane ze zorganizowaniem ślubu i wesela. Gdzie szukać więc oszczędności? Niektóre pary zamiast wesela zorganizowały obiadokolację dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Niektórzy na wesele nie zapraszali dzieci swoich bliskich. Warto zastanowić się również nad tańszą salą, mniej kosztownym zespołem muzycznym, wybrać tylko zdjęcia lub tylko film. Sposobów jest wiele i wszystko zależy od preferencji i życzeń Młodej Pary.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • fotograf Balczewski 1 stycznia, 2021

    świetny artykuł, wiele przydatnych informacji dotyczących fotografii ślubnej w Łodzi

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ