W Polsce ślub kościelny zwyczajowo kojarzy się z hucznym weselem na 200 gości, muzyką i tańcami. Co jednak w przypadku, kiedy Państwo Młodzi po prostu nie przepadają za takimi klimatami? Czy warto urządzać wesele, bo tak trzeba? A może jednak lepiej postawić na skromną uroczystość w gronie najbliższych? Jeśli to Ty z Twoją drugą połówką właśnie stoicie przed takim dylematem, to koniecznie przeczytajcie poniższy tekst!
Przyjęcie weselne ‒ przyjemność czy przykry obowiązek?
Zdania są mocno podzielone. Jedni uwielbiają weselne klimaty, inni za to unikają ich jak ognia. Jedno jest pewne, Para Młoda powinna mieć szansę zdecydować, czy taka forma przyjęcia im odpowiada, a rodzina powinna zrozumieć każdą decyzję. Niestety, w dużej mierze osoby, które nie chcą wesela i tak pod naporem rodziców w końcu lądują w domu weselnym, podpisując umowę na duże i drogie przyjęcie. Tak nie powinno być.
Podobnie pary, śniące o hucznej uroczystości na 200 osób, nie powinny spotykać się z krytyką znajomych, którzy nie preferują tego typu zabaw. Wesele przecież ma być celebracją ich wspólnej miłości, tak więc niezależnie od formy należy się szacunek dla każdej decyzji.
Huczne wesele ‒ za i przeciw
Wesela mają swój szczególny klimat. Jednak popularna opinia, że przeważa na nich alkohol, disco polo i góry jedzenia, powinna już dawno odejść do lamusa. Oczywiście i takie wesela wciąż mają miejsce, jednak obecnie przeważająca ilość przyjęć weselnych odbywa się pod znakiem kulturalnej i eleganckiej zabawy, często również przy wsparciu profesjonalnego wedding plannera.
Do zalet organizacji wesela możemy zaliczyć:
• możliwość jednoczesnego świętowania z rodziną i wszystkimi znajomymi,
• udaną zabawę taneczną (jeśli lubicie tańczyć),
• możliwość wyrażenia siebie i wartości, wyznawanych przez Wasz związek, poprzez personalizowane dodatki, dekoracje i menu,
• stworzenie luźnej, wesołej atmosfery,
• szansę na poznanie się obu rodzin,
• przebywanie przez cały dzień do białego rana w centrum uwagi, liczne toasty i życzenia.
Dlaczego coraz częściej rezygnujemy z wesel?
No cóż, zalet przyjęcia weselnego jest naprawdę sporo, ale z jakiegoś powodu jego przeciwników (głównie młodzi ludzie) stale przybywa. Mogą się na to składać takie aspekty, jak:
• coraz wyższe koszty wesela,
• brak przywiązania do tradycji,
• stresujący pierwszy taniec, oczepiny czy krojenie tortu,
• trudna dostępność sal weselnych i konieczność dużego wyprzedzenia rezerwacji,
• ryzyko, że coś pójdzie nie tak (awantury, pijani goście, nieeleganckie zabawy, itp.),
• duża dysproporcja pomiędzy liczbą gości ze strony każdego z Państwa Młodych,
• niechęć do muzyki tanecznej, dużej ilości alkoholu czy marnowania dużej ilości jedzenia,
• introwertyzm i preferowanie intymnej atmosfery.
Alternatywy dla hucznej imprezy
Jeśli weselny klimat jest wam obcy, niekoniecznie musicie rezygnować z celebracji dnia ślubu. W końcu można postawić na którąś z alternatyw, np:
Obiad weselny
Ta forma w przeszłości była bardzo preferowana w przypadku ślubu w USC. Jeszcze kilkanaście lat temu istniało przekonanie, że biorąc ślub cywilny, nie wypada organizować „normalnego” wesela czy ubierać pannie młodej długiej sukni ślubnej. Dziś to się zmieniło, a skromny obiad stał się szczególnie popularny w czasach pandemii, kiedy to wprowadzono zakaz organizacji hucznych wesel.
Jak się okazało, młodzi ludzie docenili taką formę świętowania, w której brali udział tylko rodzice, rodzeństwo i świadkowie. Dziś zaproszenie na uroczysty obiad w restauracji już tak nie dziwi i wiele par z radością świętuje w ten sposób w dniu ślubu.
Garden party
Jeśli nie chcecie hucznej zabawy, ale za preferujecie kameralną atmosferę, możecie z powodzeniem zaprosić najbliższą rodzinę na małe przyjęcie w zaciszu swojego ogródka. Jest to propozycja dla kreatywnych osób, lubiących klimat rustykalny, ogniska i naturę. Ciekawe dodatki DIY, lekkie przekąski, lampiony, candy bar i relaksująca muzyka… Czemu nie?
Może nawet uda się zorganizować w ogrodzie samą uroczystość? Lub też symboliczny skromy ślub z napisanymi przez Was przysięgami? Z pewnością taka nietypowa impreza pod gołym niebem zapadnie w pamięć Wam i waszym gościom!
Wakacje we dwoje
Zapraszając gości, chcecie dzielić z nimi swoje szczęście… Czy jednak musicie to robić? Oczywiście, że nie! Jeśli wolicie spędzić te chwile intymnie, możecie tuż po ceremonii ślubnej wylecieć na romantyczną podróż w jakieś ciekawe miejsce! Pieniądze, które musielibyście wydać na wesele, z pewnością wystarczą na egzotyczne wakacje (a nawet uda się przy tym zaoszczędzić).
Odwiedziny u rodziny i przyjaciół
Jeśli waszym marzeniem jest skromny ślub bez wesela, ale przy tym nie chcecie, aby członkom rodziny było przykro i czuli się pominięci, możecie pomyśleć o zaplanowaniu odwiedzin u każdego z bliskich po kolei.
Wystarczy z każdym umówić w wolnym czasie (np. wieczorem) spotkanie, podczas którego pokażecie zdjęcia z ceremonii, porozmawiacie o tym, dlaczego zdecydowaliście się zawrzeć związek małżeński, a także zaznaczycie, że pomimo braku wesela są oni dla was ważni. Dobrze jest także przygotować drobne upominki, upamiętniające Wasz ślub.
Czy warto zorganizować ślub bez wesela?
Jak we wszystkich kwestiach i tu zdania są podzielone. Ślub bez wesela jest dobry, jeśli wynika to z Waszych głębokich przekonań. Jeśli jednak decyzja ta wynika np. z kwestii finansowych czy jakiejś chwilowej sytuacji (np. żałoba), to warto jednak nie rezygnować z przyjęcia weselnego i przełożyć je na późniejszy termin, kiedy będzie ono możliwe. W przeciwnym razie możecie przez całe życie żałować, że nie spędziliście tego dnia tak, jak chcieliście.
Wesele w innym terminie niż ślub
Wiele par zostało zmuszone wziąć ślub bez wesela podczas pandemii. Ta sytuacja była nagła i pokrzyżowała wiele planów i miesięcy organizacji. Co ciekawe, wiele małżeństw zdecydowało się na wesele w późniejszym terminie i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Możliwość ponownego ubrania strojów ślubnych i imprezy z przyjaciółmi dała im naprawdę sporo radości.
Takie rozwiązanie może być interesujące dla innych par, które z jakiegoś powodu zdecydowali się wziąć ślub bez wesela (np. panna młoda jest w ciąży i nie dałaby rady tańczyć, ale nie chce przekładać ślubu). Wystarczy wybrać dogodny termin i wysłać zaproszenia, a jeśli upłynęło już więcej czasu, można także przygotować odnowienie przysięgi małżeńskiej.
Jak zorganizować ślub bez wesela?
Na organizację ślubu bez wesela potrzebujemy znacznie mniej czasu, jednak starajmy się nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Jeśli planujemy uroczysty obiad, to dobrze będzie zarezerwować restaurację nawet pół roku wcześniej (w zależności od liczby gości). Na suknię ślubną w salonie (jeśli panna młoda chce tradycyjnej sukni) również trzeba będzie poczekać ok. trzech miesięcy, natomiast na obrączki u jubilera 3-4 tygodnie.
Pamiętajmy także o formalnościach. W przypadku ślubu cywilnego wszystkie dokumenty muszą być złożone na miesiąc przed ceremonią, natomiast w kościele chęć zawarcia małżeństwa należy zgłosić najpóźniej trzy miesiące wcześniej. Ponadto konieczny będzie udział w naukach przedmałżeńskich i przedślubnych (kolejny miesiąc).
Zaproszenia na sam ślub
Nawet jeśli to ślub bez wesela, warto zainwestować w specjalne zaproszenia na ceremonię dla rodziców lub większej liczby gości z wyraźnym zaznaczeniem, że nie organizujecie później przyjęcia. Można także użyć formy zawiadomienia, jeśli obawiamy się, że zaproszenie na sam ślub wywoła oburzenie lub niechęć. Pamiętajcie, że nie macie obowiązku się nikomu tłumaczyć. Najlepiej, jeśli para młoda odpowie, że po prostu tak zdecydowali i proszą o uszanowanie decyzji.
Pomoc wedding plannera
Coraz więcej osób planując wesele, korzysta z usług konsultanta. Profesjonalny wedding planner to nieoceniona pomoc w ogarnięciu wszystkich spraw dotyczących ślubu, również takiego bez wesela. Z pewnością pomoże przebrnąć przez trudny czas decyzji o rezygnacji z imprezy, a także podpowie, w jaki sposób uhonorować gości, aby nie czuli się pominięci. Ponadto zadba o piękną oprawę ceremonii, dekoracje czy rodzinny i ciepły klimat małego przyjęcia, aby Wasi najbliżsi czuli się tak samo dobrze, jak na dużym weselu.
Jeśli nie wiesz, jak zorganizować ślub bez wesela bądź odczuwasz trudności z tym związane, koniecznie poproś o pomoc konsultanta ślubnego! Pamiętajcie, że na ślubie to Wy i Wasze wartości i przekonania są najważniejsze! Nie róbcie niczego na siłę ‒ rodzice w końcu zrozumieją, że dla Was najważniejsza jest miłość i małżeństwo, nie wystawna impreza!