Thursday, June 13, 2024
Home / Kuchnia  / Żeby „śledzik” był udany!

Żeby „śledzik” był udany!

Rybka lubi pływać, czyli śledzik według praktykantek portalu Miasto Kobiet

sledzik ostatki

sledzik ostatki

Rybka lubi pływać, czyli śledzik według praktykantek portalu Miasto Kobiet – przeczytaj na naszym blogu czym dziś dla studentek są ostatki.

sledzik ostatki

Rybka lubi pływać, czyli śledzik według praktykantek portalu Miasto Kobiet

Ostatni legalny wieczór z hucznymi imprezami i zabawami przed nami – śledzik, czyli znak, że karnawał dobiega końca. Od środy zaczynamy Wielki Post, który jest czasem pokuty, umartwienia i przygotowania do dobrego przeżycia Świąt Wielkanocnych.

Prawy do lewego, czyli rybka lubi pływać

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=cKF2GjRAUtE ]

W Polsce zabawy karnawałowe nie są tak popularne jak np. Sylwester. Większość z nas nie bierze udziału w zorganizowanych imprezach, raczej spędzamy ten czas w gronie najbliższych, urządzając „domówki” lub spędzając czas w klubach. W szkołach podstawowych obowiązkowo urządzane są bale karnawałowe, natomiast dorośli mniej chętnie biorą udział w tego typu zabawach. Ostatni tydzień karnawału rozpoczyna „tłusty czwartek” – dzień, w którym możemy się do woli objadać, a liczenie kalorii jest wręcz niewskazane. Ostatni dzień karnawału nazywany jest „śledzikiem” (śledź jest wtedy głównym daniem podawanym w czasie zabaw) lub „podkoziołkiem” – symbolem tłustych potraw i szaleństw.

Maslenica, czyli ostatki po rosyjsku
Krajem mającym bardzo ciekawą tradycję związaną z ostatkami jest Rosja. Maslenica, czyli trwające tydzień święto ostatków w tym roku jest obchodzone od 20 do 28 lutego. W tym czasie organizowane są liczne koncerty, festyny i zabawy, podczas których bawiący rozkoszują się smakiem rosyjskich blin z bezmięsnym nadzieniem przypominających wyglądem polskie naleśniki. Każdy dzień tygodnia Maslenicy wiąże się z innymi tradycjami i obrzędami, np. w środę zięciowie odwiedzają swoje teściowe i objadają się blinami, a niedziela jest czasem przebaczania win oraz topiona jest marzanna – symbol zimy.

Katarzyna Strączek

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Marzena 2 marca, 2012

    „Śledzik” – jaka sympatyczna nazwa!:P Nie wiedziałam, że tak mówi się na ostatni dzień karnawału…
    Ciekawy artykuł, bardzo przyjemnie się czytało.:)

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ