Saturday, April 1, 2023
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Sławni uchodźcy

Sławni uchodźcy

Poznaj piątkę ludzi, o których nie wiedziałeś, że są uchodźcami!

sławni uchodźcy, Albert Einstain

Czy wiesz, że Albert Einstein był uchodźcą? / fot. Ferdinand Schmutzer

Czy wiedzieliście, że te doskonale nam znane osoby są emigrantami?

Mila Kunis

Urodziła się w żydowskiej rodzinie w Czerniowcach na terenach Ukraińskiej SRR w Związku Radzieckim. Przyznała, że po wojnie musiała ukrywać swoją religię. Wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych wraz z rodziną w wieku siedmiu lat. Początki w nowym kraju były dla niej niezwykle trudne, płakała codziennie, bo zupełnie nie rozumiała otaczającej ją kultury.

 

welcome to my new #instagram ! yeaaahh !! ?

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Mila Kunis Ⓜ️ (@milakunis___)

Rita Ora

Urodziła się w 1990 roku w Prisztinie na terenie dzisiejszego Kosowa. Wraz z rodziną była zmuszona wyemigrować do Wielkiej Brytanii z powodu trwającego w tamtym czasie konfliktu serbsko-albańskiego. Jej dziadek był dyplomatą, a w latach osiemdziesiątych pełnił funckję konsula Albanii w Związku Radzieckim. W ubiegłym roku odwiedziła ambasadę Kosowa. Została mianowana przez ówczesną prezydent konsulem honorowym kraju. Podczas spotkania Ora mówiła o emigracji swojej rodziny i sytuacji uchodźców w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj koniecznie: 5 osobistych wyznań miłosnych znanych mężczyzn

Marlene Dietrich

Urodziła się w Berlinie w zamożnej rodzinie mieszczańskiej, ale oficjalnie była obywatelką Stanów Zjednoczonych. Po sukcesie filmu Błękitny anioł wyjechała do USA. W tym filmie po raz pierwszy została pokazana scena lesbijskiego pocałunku. Dietrich za swoją rolę została nominowana do Oscara. Bardzo potępiała nazizm. Zaangażowała się w pomoc dla żołnierzy amerykańskich na frontach II wojny światowej. Za wkład i poświęcenie została uhonorowana Komandorią Legii Honorowej przez francuski rząd. Aktorka słynęła ze swoich kontrowersyjnych poglądów i zachowań. Była zadeklarowaną antynazistką do tego stopnia, że opowiedziała się przeciwko swojej ojczyźnie.

tekstemigrancji

Marlene Dietrich w filmie „Maroko” / kadr z filmu

Albert Einstein

Twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, odkrywca emisji wymuszonej. Urodził się w Ulm, mieście znajdującym się na terenie Niemiec. W 1896 roku zrzekł się jednak swojego obywatelstwa. Gdy objął katedrę fizyki teoretycznej na Uniwersytecie w Pradze stał się poddanym cesarza Austrii. W 1914 stał się poddanym cesarza Rzeszy Niemieckiej w związku z objęciem funkcji profesora na Uniwersytecie w Berlinie. Po wojnie, gdy powstała Republika Weimarska automatycznie stał się obywatelem Niemiec, lecz przez rząd III Rzeszy został pozbawiony swoich praw. Sam Einstein uważał się za niemieckiego bezpaństwowca, pochodzenia żydowskiego i zawsze protestował przeciwko przypisywaniu jego osiągnięć któremukolwiek z państw.

Albert Einstein w 1921 r. / fot. Ferdinand Schmutzer

Albert Einstein w 1921 r. / fot. Ferdinand Schmutzer

 Henry Kissinger

Amerykański polityk i dyplomata. Był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego oraz sekretarzem stanu podczas prezydentury Richarda Nixona oraz Geralda Forda. W 1973r. otrzymał Pokojową nagrodę Nobla. Urodził się w żydowskiej rodzinie w Niemczech. W 1938r. jego rodzina była zmuszona uciekać przed nazistami do Stanów Zjednoczonych. Uzyskał amerykańskie obywatelstwo w 1943 roku. Po wojnie służył jako tłumacz w okupowanych Niemczech, gdzie dzięki niemu udało się zdekonspirować wielu agentów Gestapo.

Henry Kissinger w 2009 r. / fot. David Shankbone

Henry Kissinger w 2009 r. / fot. David Shankbone

Paula Jochymek

Artykuł powstał na podstawie SELF.
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ