Skuteczne usuwanie znamion. Jak pozbyć się brodawek i włókniaków?
Te drobne mankamenty urody można usunąć bez obaw
Znamiona takie jak brodawki i włókniaki wyglądają nieestetycznie, a umiejscowione w niewygodnych miejscach często uwierają pod noszoną na co dzień odzieżą. Niektóre znamiona stanowią również ryzyko rozwinięcia się z nich poważnych chorób skóry. Wszystko to przemawia za tym, by zdecydować się na usuwanie znamion i pozbyć się problemu raz na zawsze w sposób skuteczny, bezbolesny i szybki
Czym są brodawki? Jakie są ich rodzaje?
Brodawki (potocznie kurzajki) to narośla skórne niewielkich rozmiarów, które spowodowane są obecnością brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej pojawiają się na dłoniach, stopach i palcach.
Brodawki występują w postaci wirusowej lub płciowej. Brodawki wirusowe mają postać stwardniałych, niewielkich guzków o szorstkiej i nierównej powierzchni, które zazwyczaj przyjmują barwę białą, różową, cielistą lub brązową. Czasami można zauważyć w ich środku czarne drobinki. Brodawki płciowe (kłykciny kończyste) to wykwity o kształcie kalafiorowatym przenoszone drogą płciową i zlokalizowane też w tych okolicach.
Usuwanie znamion w Katowicach za pomocą lasera skutecznie pozwala pozbyć się zarówno brodawek wirusowych, jak i płciowych, więcej informacji znajdziesz na stronie www.cmed.pl/zabiegi-laserowe/usuwanie-znamion-brodawek-wlokniakow/.
Co to są włókniaki?
Jednym z najczęściej pojawiających się typów zmian skórnych są włókniaki. To zmiany łagodne wywodzące się z tkanki łącznej. Powstają w wyniku nadmiernego namnażania się fibroblastów w danym fragmencie skóry, co powoduje wykształcenie narośli. Pomimo że należą do nowotworów, zawsze są to zmiany niezłośliwe i nie dają żadnych przerzutów. Usuwanie włókniaków zleca się ze względów czysto estetycznych.
Włókniaki występują w dwóch podstawowych typach. Są to włókniaki miękkie (skórne) oraz twarde (podskórne). Narośla miękkie mają zazwyczaj postać guzka o wielkości 2-5 mm umiejscowionego na wąskiej szypułce. To przerośnięta skóra właściwa pokryta nabłonkiem w kolorze od cielistego do brązu. Powierzchnia włókniaka jest pofałdowana i wiotka. Przypomina kształtem zwisający woreczek. U większości osób włókniaki miękkie występują w liczbie od kilkunastu do kilkudziesięciu. Włókniaki miękkie pojawiają się w okolicach zgięciowych, takich jak łokcie, pachwiny, pachy, czy powieki. Są to zmiany wrodzone dotyczące ok. 25-46 proc. społeczeństwa, a ich ilość wzrasta z wiekiem. Najlepszą metodą leczenia włókniaków miękkich jest użycie lasera frakcyjnego CO2.
Jednym z miast, w których wykonuje się ten zabieg w sposób profesjonalny i na najwyższym poziomie są Katowice. Śląskie Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej CMED to placówka, która dysponuje najnowocześniejszym sprzętem i załogą doświadczonych specjalistów, którzy skutecznie przeprowadzą zabieg usunięcia włókniaków, brodawek i innych znamion, takich jak prosaki, kępki żółte, znamiona i naczyniaki.
Wśród włókniaków znajdują się również zmiany o charakterze twardym. Umiejscowione są pod skórą i przeważnie nie dają żadnych objawów. Ich usunięcie warto rozważyć w momencie, gdy bolą, lub ich specyficzne umiejscowienie powoduje dyskomfort. Usuwanie włókniaków twardych możliwe jest jednak jedynie poprzez ingerencję chirurgiczną lub zastosowanie iniekcji sterydowych.
Usuwanie brodawek i włókniaków
Zarówno usuwanie brodawek, jak i usuwanie włókniaków przeprowadzić można kilkoma metodami. Jest to m.in. krioterapia (wymrażanie zmian), wypalanie chemiczne, łyżeczkowanie i wycięcie chirurgiczne. Jednak najskuteczniejszą metodą i zarazem przynoszącą najwięcej korzyści jest usuwanie znamion za pomocą lasera. Zastosowanie lasera polecane jest wszystkim osobom ze zmianami o charakterze łagodnym. To metoda bezpieczna, która nie pozostawia żadnych blizn.
W jaki sposób działa laser frakcyjny CO2?
Laser frakcyjny CO2 działa poprzez emitowanie światła o długości fali 10 600 nm i mocy 30-100 W, które w tej postaci jest doskonale pochłaniane przez wodę. Częstotliwość w zależności od zabiegu dochodzi do 1 kHz. W przypadku każdego pacjenta i rodzaju zmian u niego występujących tryb pracy lasera zostaje dopasowany indywidualnie, by możliwie najskuteczniejsze było jego działanie. Parametry dopasowywane są adekwatnie do rodzaju znamienia, jego wielkości oraz głębokości. W zetknięciu wiązki lasera z uwodnioną tkanką zmiany chorobowej dochodzi do jej odparowania. Zamknięte zostają naczynia krwionośne i limfatyczne, a w miejscu znamienia pojawia się powierzchniowy, brązowy strupek, co ma miejsce następnego dnia po zabiegu.
Efekty usuwania znamion przy pomocy lasera
Zabieg usuwania brodawek i włókniaków za pomocą lasera nie wymaga szczególnych przygotowań. Poprzedzony zostaje szczegółowym wywiadem lekarskim i konsultacją. Usuwanie pojedynczego znamienia trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesne, bezinwazyjne oraz całkowicie bezpieczne. Wskutek działania laserem na znamię, nie pozostają po nim żadne blizny, a tego typu działanie przeprowadzić można niezależnie od wieku, zatem także u dzieci, kobiet ciężarnych i osób starszych. Najczęściej do całkowitego pozbycia się włókniaka, brodawki lub innego znamienia wystarcza jeden zabieg.