Skrzepy podczas okresu – dlaczego się pojawiają, czy to normalne?
W trakcie miesiączki twojej krwi towarzyszą skrzepy? Dowiedz się o nich więcej

Czy skrzepy krwi podczas okresu są normalne? / fot. Canva
Skrzepy krwi podczas okresu kojarzą się niektórym się z czymś nieprzyjemnym, obrzydliwym. Zastanawiasz się, czy są one normalnym zjawiskiem? W jaki sposób one powstają? Dlaczego w ogóle się pojawiają? O to wszystko zapytałam ginekolożkę z zespołu Yonify
Skrzepy podczas okresu – to normalne?
Osoby miesiączkujące zastanawiają się, czy skrzepy krwi podczas miesiączki są normalne. W końcu nie zobaczą ich w reklamach telewizyjnych. W zamian tego ujrzą szczęśliwe kobiety cieszące się z zakupu nowych, dających poczucie komfortu podpasek, noszące białe spodnie bez obaw, a także krew koloru niebieskiego zamiast czerwonego. Ekspertka na pytanie, czy skrzepy krwi podczas okresu to normalne zjawisko tłumaczy, że sporadycznie pojawiające się małe skrzepy nie powinny być powodem do niepokoju, ponieważ ma to związek z początkiem miesiączki, kiedy krwawienie jest bardziej obfite i obecnością komórek endometrium w wydzielinie miesiączkowej. Jeżeli występują one przez cały czas trwania okresu, zdecydowanie nie jest to normalne. Skrzepy nie powinny również osiągać dużych rozmiarów.

Miesiączka bez krwi? Tylko w w reklamach / fot. Canva
– Nie ma klasyfikacji, który skrzep jest normą w pierwszych dniach miesiączki, a który jest już zbyt duży. Jest to nasze subiektywne odczucie i dlatego tym ważniejsze jest, aby w każdej sytuacji niepokoju zgłosić się do lekarza i porozmawiać o naszym stanie zdrowia. Jeśli miałabym określić tę wielkość, to powiedziałabym, że przy skrzepach do 1.5 – 2 cm w większym wymiarze (występujących wyłącznie przez pierwszych 1 – 2 dni) byłabym spokojna.
Powyżej – konsultacja lekarska. Ale wiadomo, ciężko mówić o miarach – w toalecie nie mamy przy sobie linijki i nie wiemy, czy to jeszcze do 2 cm czy już 2.5 cm. Dlatego tak ważna jest samoobserwacja i „czucie” swojego ciała tak, aby wiedzieć, kiedy skonsultować się z lekarzem
– zaznacza ekspertka, wyjaśniając, czy skrzepy podczas okresu to normalne objawy u zdrowej kobiety.
Przeczytaj też:
W jaki sposób powstają skrzepy w trakcie okresu?
– Skrzepy są strukturami, które powstają w procesie krzepnięcia krwi. W trakcie okresu powstają już w naszych drogach rodnych, a dokładniej w pochwie. W momencie wypływu umiarkowanej lub niewielkiej ilości krwi skrzepy nie mają wystarczającej ilości „budulca” i nie wytwarzają się. Powstają, kiedy krwawienie z naszej macicy jest obfite i (o ile nie są sporadycznym znaleziskiem w pierwszych dniach miesiączki) wymaga to poszerzenia diagnostyki ginekologicznej
– wyjaśnia ginekolożka.
W skład wydzieliny miesiączkowej poza krwią wchodzi także śluz i komórki błony śluzowej macicy (endometrium), w związku z czym śluz podczas okresu nie jest żadnym objawem chorobowym. Jest on wytwarzany przez gruczoły Nabotha w szyjce macicy. Jeśli chodzi o kawałki błony podczas okresu (elementy tkankowe), również nie ma powodów do obaw. Są to fragmenty błony śluzowej zwanej endometrium, który po prostu złuszcza się w czasie miesiączki. Galaretowate skrzepy podczas miesiączki również nie powinny być powodem do niepokoju, o ile nie towarzyszą im dolegliwości bólowe i miałyśmy z nimi wcześniej do czynienia oraz nie są zbyt duże. Warto wiedzieć, że tak naprawdę każdy skrzep jest galaretowaty.
Zobacz też:
Pierwsza miesiączka (menarche) – w jakim wieku, jak o niej rozmawiać i jak ją świętować
Skrzepy krwi podczas okresu – przyczyny
Pamiętajmy, że zamiast szukać porady u „dr Googla”, wpisując w wyszukiwarkę frazę „okres skrzepy przyczyny”, każdą nową zaobserwowaną u siebie dolegliwość, omówmy lekarzem. Co warto wiedzieć? Jeżeli chodzi o przyczyny skrzepów podczas miesiączki, musimy zastanowić się, czym spowodowane są obfite krwawienia miesiączkowe. Ekspertka podkreśla, że takich powodów może być wiele.

Miesiączka, skrzepy, przyczyny / fot. Canva
Skrzepy podczas okresu przyczyny :
- polipy endometrialne
- torbiele jajników
- mięśniaki macicy
- zaburzenia hormonalne
- endometrioza
- zaburzenia krzepnięcia w postaci np. choroby von Willebranda
Schorzenia powodujące skrzepy krwi i obfite krwawienia podczas okresu
Jak widać, obfita miesiączka ze skrzepami nie dzieje się bez powodu. Do jej przyczyn mogą należeć: endometrioza, mięśniaki i polipy macicy. Czym charakteryzują się powyższe schorzenia?
Endometrioza
Spowodowana jest obecnością błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Choroba ma powolny rozwój. Do jej głównych symptomów należą: ból w miednicy mniejszej, zaburzenia cyklu miesiączkowego, ból podczas współżycia, problemy z zajściem w ciążę. Często prowadzi do zaburzenia zdolności rozrodczych i bezpłodności.
Mięśniaki macicy
To nowotwory niezłośliwe macicy. Podobnie jak w przypadku endometriozy, mogą być bezobjawowe. Ich symptomy to: powiększanie brzucha, długie i obfite miesiączki, zaparcia, bóle krzyża, częste oddawanie moczu, bolesne współżycie, trudności z zajściem w ciążę, poronienia. Najczęściej występują one w wieku 35-45 lat.
Polipy macicy
Charakteryzują się one łagodnym przerostem błony śluzowej macicy. W większości nie mają tendencji do zezłośliwienia. Polipy szyjkowe mogą powodować plamienia pomiędzy miesiączkami, po stosunku płciowym.
Artykuł powstał przy wsparciu merytorycznym Yonify
Zobacz także:
15 filmów, które z chęcią obejrzysz podczas okresu
Eryka Kawalec