Thursday, February 29, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Skradziony dowód osobisty może stać się narzędziem przestępstwa

Skradziony dowód osobisty może stać się narzędziem przestępstwa

Sprawdź, co zrobić w przypadku kradzieży dokumentów i jak chronić swoje dane osobowe przed przestępcami.

Zgubiona czy skradziona torebka z portfelem i dowodem osobistym to nie tylko stres i konieczność ponownego wyrabiania dokumentów. Jeśli twoje dane osobowe znajdą się w nieodpowiednich rękach, możesz paść ofiarą przestępstwa finansowego – na przykład nagle dowiedzieć się, że wzięłaś ogromny kredyt, o którym nie masz zielonego pojęcia! Sprawdź, co zrobić w przypadku kradzieży dokumentów i jak chronić swoje dane osobowe przed przestępcami.

Pickpocket stealing a mans wallet

fot. materiał prasowy

Kradzież dokumentów tożsamości zawsze jest stresującym i przykrym przeżyciem. Tym bardziej, że zwykle giną one wraz z kartami płatniczymi, portfelem, a najczęściej całą torebką. Nawet jeśli w portfelu nie było zbyt wiele gotówki, straty są ogromne – skradzione dokumenty trzeba będzie jeszcze raz wyrobić, a to kosztuje i zajmuje sporo czasu. W pierwszym odruchu dzwonimy do banku i zastrzegamy karty płatnicze i kredytowe. Jeśli wraz z torebką zaginął telefon, staramy się jak najszybciej skontaktować z operatorem. Choć zarówno karty płatnicze i kredytowe, jak i telefon w niepowołanych rękach mogą narazić na straty finansowe, to właśnie kradzież dowodu osobistego okazuje się najbardziej niebezpieczna.

Kredyt, którego nie brałaś

Skradzione czy zgubione dokumenty tożsamości mogą stać się narzędziem do popełnienia poważnych przestępstw. Złodzieje najczęściej posługują się danymi okradzionej osoby w celu zaciągania kredytów i pożyczek gotówkowych. Pieniądze trafiają do rąk złodzieja, a osoba poszkodowana nagle dowiaduje się, że musi spłacać pożyczkę, której nigdy nie brała. Oszuści potrafią także podpisywać umowy wynajmu mieszkań na podstawie cudzych danych osobowych, a następnie okraść z mienia niczego nieświadomego właściciela lokalu.

Pomysłowość przestępców nie zna granic: W celu wyłudzania kredytów i zwrotu podatków zakładają przedsiębiorstwa, posługując się skradzionym dowodem wynajmują samochody, które nigdy nie wracają do wypożyczalni, podpisują umowy z operatorami telefonii komórkowej etc. Wyjaśnianie, dochodzenia, sprawy sądowe – wszystko to spada na barki niewinnej osoby, której skradziono dokument tożsamości.

Zgubione dokumenty – co robić?

Niezależnie od tego, czy dowód osobisty bądź inny dokument tożsamości został skradziony czy zgubiony, trzeba działać szybko. Przede wszystkim konieczne jest zastrzeżenie dokumentów w banku. Dotyczy to nie tylko kart kredytowych i płatniczych, ale także – a raczej przede wszystkim – dokumentu tożsamości. To zablokuje złodziejom drogę do popełnienia przestępstwa naszym kosztem. Następnie, jeśli dokumenty zostały utracone w wyniku kradzieży, należy złożyć powiadomienie na Policji. Nawet gdy w torebce nie było gotówki ani wartościowych rzeczy takich jak telefon czy biżuteria, zgłoszenie przestępstwa na komendzie jest niezbędne, właśnie ze względu na utratę dokumentów. W ostatniej kolejności należy udać się do gminy bądź placówki konsularnej w celu wyrobienia nowego dowodu.

Dokumenty zastrzeżone – szybka ochrona danych

Zastrzeżenia dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości można dokonać w placówce swojego banku lub – w przypadku osób nieposiadających rachunku bankowego – w banku przyjmującym zastrzeżenia od osób niebędących jego klientami. Aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa w przypadku utraty dokumentów, należy zarejestrować się w serwisie Biura Informacji Kredytowej. Warto zapamiętać ten adres bik.pl/nieskradzione.

Dzięki usłudze zastrzegania dokumentów on-line w BIK informacja o zastrzeżeniu dokumentu trafia do wszystkich banków i instytucji finansowych, Poczty Polskiej, operatorów telefonii komórkowej oraz innych podmiotów korzystających z systemu Dokumenty Zastrzeżone. Wszystko dzieje się praktycznie w czasie rzeczywistym. To ogromna wygoda, ale przede wszystkim najwyższy poziom bezpieczeństwa. Aktualnie w systemie znajduje się niemal 1,5 miliona zastrzeżonych dokumentów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ