Jak dbać o skórę niemowlęcia?
Skóra niemowląt i małych dzieci nie jest w pełni dojrzała i pod wieloma względami różni się od skóry osób dorosłych. Dlatego wymaga szczególnej troski
Skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa oraz o wiele cieńsza i mniej wytrzymała, niż skóra osoby dorosłej. Delikatna skóra niemowląt ma też zupełnie inne potrzeby i wymagania pielęgnacyjne. Odpowiednio dobierając kosmetyki do pielęgnacji będziemy mieli pewność, że poprzez ich działanie, w żaden sposób nie zaszkodzą dziecku. Dlatego, przed wyborem produktów warto najpierw zapoznać się z ich działaniem. Jaki krem wybrać, aby najlepiej zadbać o skórę niemowlaka?
Nieodpowiednie dbanie o skórę maleństwa może doprowadzić do zmian chorobowych, jak odparzenia pieluszkowe. Ich pierwszym objawem jest niewielkie zaczerwienienie.
Częste kąpiele to konieczność
Zdecydowaną częścią kompleksowej pielęgnacji skóry maluszka są regularne kąpiele. Niemowlę powinniśmy kąpać kilka razy w tygodniu. Podczas pierwszych kilku miesięcy życia niemowlęcia codzienna kąpiel nie jest jednak bezwzględnie konieczna, pod warunkiem, że podczas każdej zmiany pieluszki dokładnie przemywamy skórę. Pamiętajmy, że woda, w której kąpiemy malucha, powinna mieć temperaturę około 36-37 stopni. Pierwsze kąpiele powinny być krótkie i trwać około 10 minut. Tuż po wyjęciu maleństwa z wanienki, należy dokładnie osuszyć jego skórę i w razie potrzeby użyć kosmetyków nawilżających lub natłuszczających. Nie zapominajmy o tym, że nie wolno trzeć skóry ręcznikiem, a jedynie punktowo go przykładać i delikatnie osuszać dane miejsce.
Skórę wokół oczu noworodka powinniśmy przemywać codziennie. Najlepszy w tym celu okaże się gazik nasączony ciepłą wodą lub solą fizjologiczną. Dzięki temu usuniemy brud oraz nadmiar wydzieliny, która może zbierać się w kącikach oczu. Przemywanie rozpoczynajmy od wewnętrznego kącika oka, aby nie dostarczyć do niego zanieczyszczeń.
Uwaga na uszy
Higienę uszu niemowlęcia powinniśmy ograniczyć do zewnętrznej, wystającej części małżowiny usznej. Czyszcząc wewnętrzną część ucha codziennie, zaingerujemy w mechanizm samooczyszczania się uszu. Nie wszyscy również zdają sobie sprawę z tego, że woskowina znajdująca się w uchu ma pozytywne działanie. Chroni przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami czy infekcjami. Czyszczenie wewnętrznej części ucha wskazane jest tylko wtedy, kiedy dziecko jest chore i pojawia się u niego nadmiar woskowiny lub staje się ona twarda. Wówczas można próbować usunąć ją za pomocą kropli zmiękczających. Nigdy nie należy tego robić za pomocą patyczka lub wacika kosmetycznego, gdyż w ten sposób można uszkodzić przewód słuchowy dziecka.
Jakie kosmetyki dla maluszka?
W utrzymywaniu skóry dziecka w dobrej kondycji świetnie sprawdzają się kosmetyki, jak Sudocrem na co dzień. Krem tworzy barierę ochronną, która chroni przed czynnikami drażniącymi i otarciami, zabezpiecza przed zakażeniem i odżywia skórę. By zastosować Sudocrem na co dzień, wystarczy umytą, suchą dłonią nanieść maść na czystą, suchą skórę dziecka i delikatnie, równomiernie rozprowadzić, tak aby utworzyła się cienka warstwa ochronna. Stosowanie kremu podczas każdej zmiany pieluszki pozwoli zapewnić dziecku najlepszą ochronę – polecamy przeczytać poradnik rodzica pełen ciekawostek: http://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/
Pamiętajmy, że nie wolno łączyć ze sobą kosmetyków, np. kremu i pudru. Pył z pudru, w połączeniu z innymi kosmetykami, może się zbrylić, tworząc drażniące skórę wałeczki. O odpowiedniej pielęgnacji skóry należy pamiętać również podczas przewijania. Pieluchę niemowlaka powinniśmy zmieniać przynajmniej 5 razy w ciągu doby, a w przypadku noworodka może to być nawet kilka razy więcej. Przy każdym przewinięciu trzeba skórę nie tylko dokładnie oczyścić, ale także osuszyć i zastosować właściwy kosmetyk – polecamy: http://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia/
Podczas codziennej pielęgnacji bobasa, pomocne mogą okazać się także chusteczki nawilżane dla dzieci. Są wygodne w użyciu, pozwalają też na zaoszczędzenie kilku chwil. W domowych warunkach należy maluchowi przemywać także ręce, buzię czy pupę ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego mydła.
Skóra niemowlęcia lubi tylko naturalne ubranka
Nie zapominajmy również o zaopatrzeniu garderoby niemowlęcia w odpowiednie ubranka. Śpioszki powinny być wykonane z miękkich i naturalnych tkanin, które nie podrażnią skóry i nie doprowadzą do otarć. Temperatura prania ubrań powinna wynosić minimum 40°C. Zrezygnujmy ze zwykłego proszku do prania, który mógłby podrażnić skórę bobasa. Najlepiej wykorzystać do tego delikatne i bezzapachowe preparaty.
Skóra niemowląt i małych dzieci nie jest w pełni dojrzała i pod wieloma względami różni się od skóry osób dorosłych. Zaczyna ją przypominać dopiero w okolicach 3. roku życia. Do tego czasu powinniśmy w odpowiedni sposób zadbać o jej kondycję. Zdrowa skóra dziecka to oznaka troski i dbałości rodzica o swoją pociechę.