Saturday, April 13, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Skoki tandemowe – ekscytująca rozrywka na wyciągnięcie ręki

Skoki tandemowe – ekscytująca rozrywka na wyciągnięcie ręki

Szukasz pomysłów na adrenalinę? Dowiedz się czym są skoki tandemowe i gdzie można z nich skorzystać?

fot. materiał prasowy

Lubisz spędzać swój czas aktywnie? Ciągle szukasz pomysłów na adrenalinę? W takim przypadku świetnym wyborem dla ciebie mogą być skoki tandemowe – to rozrywka, która obecnie cieszy się bardzo dużym powodzeniem, bo może korzystać z niej niemalże każdy. Czym są skoki tandemowe i gdzie można z nich skorzystać?

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Skoki w tandemie to takie skoki spadochronowe, które odbywają się w dwójkę. Uczestnikami tego podniebnego przedsięwzięcia są pilot, którym najczęściej jest instruktor spadochroniarstwa z wieloletnim doświadczeniem, a także osoba zainteresowana tego rodzaju rozrywką. By skoczyć w tandemie, nie trzeba posiadać żadnego szczególnego przygotowania – badań lekarskich, kursów, nawet dobrej kondycji. To powoduje, że ta rozrywka dostępna jest prawie dla każdego zainteresowanego.

Jak skacze się w tandemie?

Gdy zarezerwujesz dla siebie termin skoku w tandemie, co można zrobić teraz łatwo przez internet, wtedy wystarczy tylko zgłosić się wybranego dnia na lotnisko. Tam przechodzi się krótkie przeszkolenie prezentujące zasady bezpieczeństwa oraz przebieg przedsięwzięcia. Następnie uczestnik otrzymuje odpowiednie wyposażenie – gogle, kask, często także kombinezon, chociaż można skakać i bez niego, gdy pogoda dopisuje.

Kolejnym krokiem jest lot samolotem na wysokość 3000 lub 4000 metrów – z tych wysokości najczęściej odbywają się skoki spadochronowe. Im wyższa wysokość, tym dłuższy czas swobodnego spadania – to moment od wyskoku z samolotu do otwarcia spadochronu, ten najbardziej ekscytujący i podnoszący adrenalinę, ponieważ spada się w przestworzach z zawrotną szybkością. Po osiągnięciu odpowiedniego pułapu otwiera się czasza spadochronu i następuje wolne opadanie aż do miękkiego lądowania na trawiastej płycie lotniska.

Czy to bezpieczne?

Do skoków tandemowych wykorzystuje się specjalny sprzęt – spadochrony tandemowe oraz automaty, które w przypadku niebezpieczeństwa automatycznie otwierają czaszę spadochronu. Ryzyko jest naprawdę minimalne, a wypadki są głównie konsekwencją brawury skoczków oraz niesprawdzonego sprzętu. Nie trzeba się wobec tego obawiać, że coś pójdzie niezgodnie z planem, wystarczy tyko wybrać polecaną szkołę spadochronową organizującą skoki.

Kto może skoczyć w tandemie?

Jak zostało już wspomniane, do skoków tandemowych nie trzeba żadnego przygotowania. Należy jednak spełnić odpowiednie wymogi – to najczęściej waga do 100-120 kilogramów oraz wzrost powyżej 120 centymetrów, co ma związek z ograniczeniami sprzętowymi. Również w skokach nie powinny brać udziału osoby z przeciwwskazaniami zdrowotnymi – epilepsja, niewydolność krążeniowo-oddechowa, ciężkie schorzenia kręgosłupa, nieleczone nadciśnienie, choroby psychiczne, chroniczna łamliwość kości.

Ile kosztują skoki?

Ceny skoków spadochronowych nie są wysokie – to wydatek rzędu 500-600 złotych za skok z 3000 metrów oraz 700-800 metrów w przypadku 4000 metrów. Dodatkowa usługa rejestracji wydarzenia – jego nagrywanie oraz fotografowanie to wydatek 200-300 złotych.

Na skoki spadochronowe w tandemie zaprasza Certyfikowany Ośrodek Szkolenia Lotniczego „Skydive” z Kruszyna pod Włocławkiem. Swoje skoki organizuje w Kruszynie, Gliwicach, Przasnyszu oraz w Pruszczu Gdańskim. Z jego pełną ofertą można zapoznać się już teraz na stronie internetowej https://skydive.pl/skoki-w-tandemie/.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ