Wednesday, May 29, 2024
Home / PARTNER MK  / Składniki aktywne w preparatach do pielęgnacji stóp diabetyków

Składniki aktywne w preparatach do pielęgnacji stóp diabetyków

Stopy w dobrych rękach

Pielęgnacja stóp

fot. materiał Partnera

Skóra stóp jest wymagającym elementem naszego ciała, ponieważ w odróżnieniu od pozostałym partii ciała nie zawiera gruczołów łojowych, a duża ilość gruczołów potowych, co wymaga odmiennej pielęgnacji skóry stóp. Grubość rogowej warstwy naskórka nie jest stała. Zwiększa się z wiekiem, w wyniku nacisku całego ciężaru ciała na stopy w trakcie chodzenia oraz tarcia o powierzchnię butów – niekoniecznie nawet za małych. W ogóle proces rogowacenia skóry stóp sam z siebie jest intensywny, o wiele szybszy niż w przypadku innych części ciała. Specyfika skóry stóp wymaga szczególnej i systematycznej pielęgnacji. Kluczowym elementem jest dobranie odpowiedniego preparatu z właściwymi składnikami aktywnymi

 

Duża grupą pacjentów w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp są osoby chorujące na cukrzycę. Jest to choroba metaboliczna, której towarzyszy często neuropatia cukrzycowa. Powoduje ona uszkodzenie nerwu zaopatrującego gruczoły potowe na stopach i zaburzenie produkcji potu. Dlatego współpraca diabetyka ze specjalistą podologiem jest niezbędna do zachowania dobrego stanu skóry stóp oraz odpowiedniej pielęgnacji domowej.

 

Specjalista pielęgnacji stóp w gabinecie ma za zadanie zdiagnozować i zalecić dalsze postępowanie pacjentom z cukrzycą. Chory powinien być dobrze przygotowany do odpowiedniej pielęgnacji i samokontroli stóp. Szczególnie musi być wyczulony na pojawiające się zmiany, aby zapobiegać ich rozwojowi, które mogą być nieodwracalne w skutkach u pacjentów chorujących na cukrzycę.

Preparaty zalecane diabetykom muszą przejść dodatkowe badania dopuszczające je na rynek kosmetyczny. Podstawowe składniki aktywne, występujące w praparatach do pielęgnacji stóp diabetyków to:

 

 mocznik – jest tzw. humektantem, czyli substancją o dużej zdolności pochłaniania wody, w swojej naturalnej postaci jest jednym ze składników odpowiedzialnych za prawidłowe nawilżenie skóry. Mocznik – stężenia w kosmetykach:

– 2 proc.– pobudza regenerację naskórka, gdyż przyspiesza podziały komórek w warstwie ziarnistej skóry – w takim stężeniu najczęściej stosowany jest w kremach nawilżających i regenerujących.

– 3-10 proc.– nawilża i zmiękcza, zwiększając ilość wody w warstwie rogowej naskórka. W takim stężeniu wykorzystywany jest m.in. w preparatach do stóp.

– 10 proc.– ma działanie przeciwbakteryjne, w takim stężeniu występuje w tonikach do skóry trądzikowej.

– 10-30 proc.– rozrywa wiązania wodorowe keratyny, zmiękcza skórę i zwiększa jej przepuszczalność, ułatwiając wnikanie w głąb skóry substancji aktywnych kosmetyków albo leków.

– 30-40 proc.– złuszcza skórę, w takim stężeniu wykorzystywany jest w peelingach, kuracjach złuszczających, preparatach do skóry suchej, nadmiernie zrogowaciałej.

– 40-50 proc. i więcej – silnie złuszcza, i w takim stężeniu przepisywany jest na receptę przez dermatologów m.in. w leczeniu rybiej łuski, łuszczycy, AZS (atopowe zapalenie skóry).

fot. materiał Partnera

 alantoina – dobrze goi rany, zmniejsza ryzyko wdania się do organizmu zakażenia i wystąpienia stanu zapalnego. Ból wywołany raną jest łagodzony, miejsce podrażnienia zostaje ukojone. Stosowanie alantoiny zmniejsza widoczność blizn. Warto również pokreślić, że alantoina nie zatyka porów skórnych (jest to substancja niekomedogenna),

 

 pantenol – inaczej prowitamina B5, wnika w głębokie warstwy skóry, a także we włókna włosów i płytki paznokci, gdzie ulega przekształceniu w kwas pantotenowy. Działa łagodząco i kojąco, a przede wszystkim wzmacnia i odbudowuje strukturę skóry, włosów i paznokci,

pielęgnacja stóp

fot. materiał Partnera

•  mikrosrebro – wzmacnia i chroni skórę, cząsteczki srebra podobne do gąbczastej powłoki skutecznie eliminują bakterie i grzyby u samej podstawy. Kosmetyki zawierające mikrosrebro nadają się w zasadzie do wszystkich typów skóry, skutecznie działa nawet przeciw opornym bakteriom. Polecane jest dla osób mających suchą skórę, skazy lub cierpiących na łuszczycę. Bardzo dobrze przeciwdziała nieprzyjemnym zapachom stóp,

 

•  ceramidy – wspierają prawidłową odbudowę osłabionego naskórka przez działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, aby przywrócić funkcję naturalnej bariery ochronnej skóry, utrzymują właściwy poziom nawilżenia skóry oraz odpowiedniego poziomu elastyczności warstwy rogowej naskórka,

 

 gliceryna – bardzo znany składnik kosmetyków wykorzystywany ze względu na długotrwałe działanie nawilżające na skórę delikatną i cienką twarzy, jak i grubą skórę na piętach. Dlatego też można ją znaleźć zarówno w nawilżających kremach do pielęgnacji twarzy, jak i w kremach do rąk czy stóp. Nawilżenie skóry przy użyciu kremów glicerynowych utrzymuje się nawet do 24 godzin,

 

•  bisabolol – składnik aktywny o bardzo silnych właściwościach przeciwzapalnych, kojących, łagodzących i przeciwinfekcyjnych , Zwiększa przenikanie substancji aktywnych przez warstwę rogową naskórka, jest więc naturalnym promotorem przejścia przezskórnego o działaniu łagodzącym. przyspiesza proces gojenia,

 

 witamina E – ma właściwości odżywcze, regenerujące i nawilżająco-natłuszczające. Jako silny przeciwutleniacz neutralizuje wolne rodniki, odpowiedzialne za podrażnienia skóry.

 

Powyższe składniki aktywne to jedne z najważniejszych, które preparaty do pielęgnacji stóp diabetyka powinny zawierać. W gabinecie podologicznym specjalista ma za zadanie edukować pacjenta. Warto zwrócić uwagę diabetykom jakich składników aktywnych mają poszukiwać w preparatach do pielęgnacji stóp i na co szczególnie zwrócić uwagę. Prawidłowa pielęgnacja stóp diabetyka zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej, korzystnie wpływa na komfort życia oraz zmniejsza liczbę amputacji stóp u chorych na cukrzycę.

Więcej na https://gehwol.pl/

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ