Sunday, October 6, 2024
Home / PARTNER MK  / Składniki aktywne w preparatach do pielęgnacji stóp diabetyków

Składniki aktywne w preparatach do pielęgnacji stóp diabetyków

Kto powinien szczególnie dokładnie analizować skład kosmetyków

Preparaty do pielęgnacji stóp

fot. materiał Partnera

Skóra stóp jest wymagającym elementem naszego ciała, ponieważ w odróżnieniu od pozostałym partii ciała nie zawiera gruczołów łojowych, a duża ilość gruczołów potowych, co wymaga odmiennej pielęgnacji skóry stóp

 

Grubość rogowej warstwy naskórka nie jest stała. Zwiększa się z wiekiem, w wyniku nacisku całego ciężaru ciała na stopy w trakcie chodzenia oraz tarcia o powierzchnię butów – niekoniecznie nawet za małych. W ogóle proces rogowacenia skóry stóp sam z siebie jest intensywny, o wiele szybszy niż w przypadku innych części ciała. Specyfika skóry stóp wymaga szczególnej i systematycznej pielęgnacji. Kluczowym elementem jest dobranie odpowiedniego preparatu z właściwymi składnikami aktywnymi.

 

Duża grupą pacjentów w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp są osoby chorujące na cukrzycę. Jest to choroba metaboliczna, której towarzyszy często neuropatia cukrzycowa. Powoduje ona uszkodzenie nerwu zaopatrującego gruczoły potowe na stopach i zaburzenie produkcji potu. Dlatego współpraca diabetyka ze specjalistą podologiem jest niezbędna do zachowania dobrego stanu skóry stóp oraz odpowiedniej pielęgnacji domowej.

 

Specjalista pielęgnacji stóp w gabinecie ma za zadanie zdiagnozować i zalecić dalsze postępowanie pacjentom z cukrzycą. Chory powinien być dobrze przygotowany do odpowiedniej pielęgnacji i samokontroli stóp. Szczególnie musi być wyczulony na pojawiające się zmiany, aby zapobiegać ich rozwojowi, które mogą być nieodwracalne w skutkach u pacjentów chorujących na cukrzycę. Preparaty zalecane diabetykom muszą przejść dodatkowe badania dopuszczające je na rynek kosmetyczny.

 

Podstawowe składniki aktywne występujące w preparatach do pielęgnacji stóp diabetyków to:

preparat do pielęgnacji stóp

fot. materiał Partnera

•  mocznik – jest tzw. humektantem, czyli substancją o dużej zdolności pochłaniania wody, w swojej naturalnej postaci jest jednym ze składników odpowiedzialnych za prawidłowe nawilżenie skóry.

 

Mocznik – stężenia w kosmetykach:
• 2 proc.– pobudza regenerację naskórka, gdyż przyspiesza podziały komórek w warstwie ziarnistej skóry – w takim stężeniu najczęściej stosowany jest w kremach nawilżających i regenerujących.
• 3-10 proc.– nawilża i zmiękcza, zwiększając ilość wody w warstwie rogowej naskórka. W takim stężeniu wykorzystywany jest m.in. w preparatach do stóp.
10 proc.– ma działanie przeciwbakteryjne, w takim stężeniu występuje w tonikach do skóry trądzikowej.
10-30 proc.– rozrywa wiązania wodorowe keratyny, zmiękcza skórę i zwiększa jej przepuszczalność, ułatwiając wnikanie w głąb skóry substancji aktywnych kosmetyków albo leków.
• 30-40 proc.– złuszcza skórę, w takim stężeniu wykorzystywany jest w peelingach, kuracjach złuszczających, preparatach do skóry suchej, nadmiernie zrogowaciałej.
• 40-50 proc. i więcej – silnie złuszcza, i w takim stężeniu przepisywany jest na receptę przez dermatologów m.in. w leczeniu rybiej łuski, łuszczycy, AZS (atopowe zapalenie skóry).

 

•  alantoina – dobrze goi rany, zmniejsza ryzyko wdania się do organizmu zakażenia i wystąpienia stanu zapalnego. Ból wywołany raną jest łagodzony, miejsce podrażnienia zostaje ukojone. Stosowanie alantoiny zmniejsza widoczność blizn. Warto również pokreślić, że alantoina nie zatyka porów skórnych (jest to substancja niekomedogenna),
•   pantenol – inaczej prowitmina B5, wnika w głębokie warstwy skóry, a także we włókna włosów i płytki paznokci, gdzie ulega przekształceniu w kwas pantotenowy. Działa łagodząco i kojąco, a przede wszystkim wzmacnia i odbudowuje strukturę skóry, włosów i paznokci,
•   mikrosrebro – wzmacnia i chroni skórę, cząsteczki srebra podobne do gąbczastej powłoki skutecznie eliminują bakterie i grzyby u samej podstawy. Kosmetyki zawierające mikrosrebro nadają się w zasadzie do wszystkich typów skóry, skutecznie działa nawet przeciw opornym bakteriom. Polecane jest dla osób mających suchą skórę, skazy lub cierpiących na łuszczycę. Bardzo dobrze przeciwdziała nieprzyjemnym zapachom stóp,
•  ceramidy – wspierają prawidłową odbudowę osłabionego naskórka przez działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, aby przywrócić funkcję naturalnej bariery ochronnej skóry, utrzymują właściwy poziom nawilżenia skóry oraz odpowiedniego poziomu elastyczności warstwy rogowej naskórka,
•   gliceryna – bardzo znany składnik kosmetyków wykorzystywany ze względu na długotrwałe działanie nawilżające na skórę delikatną i cienką twarzy, jak i grubą skórę na piętach. Dlatego też można ją znaleźć zarówno w nawilżających kremach do pielęgnacji twarzy, jak i w kremach do rąk czy stóp. Nawilżenie skóry przy użyciu kremów glicerynowych utrzymuje się nawet do 24 godzin,
•   bisabolol – składnik aktywny o bardzo silnych właściwościach przeciwzapalnych, kojących, łagodzących i przeciwinfekcyjnych , Zwiększa przenikanie substancji aktywnych przez warstwę rogową naskórka, jest więc naturalnym promotorem przejścia przezskórnego o działaniu łagodzącym. przyspiesza proces gojenia,
•  witamina E – ma właściwości odżywcze, regenerujące i nawilżająco-natłuszczające, silny przeciwutleniacz neutralizuje wolne rodniki, odpowiedzialne za podrażnienia skóry.

 

Powyższe składniki aktywne to jedne z najważniejszych, które preparaty do pielęgnacji stóp diabetyka powinny zawierać. W gabinecie podologicznym specjalista ma za zadanie edukować pacjenta. Warto zwrócić uwagę diabetykom, jakich składników aktywnych mają poszukiwać w preparatach do pielęgnacji stóp i na co szczególnie zwrócić uwagę. Prawidłowa pielęgnacja stóp diabetyka zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej, korzystnie wpływa na komfort życia oraz zmniejsza liczbę amputacji stóp u chorych na cukrzycę.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ