Wednesday, June 19, 2024
Home / Inne  / Uncategorized  / Skandal! Królewna Śnieżka nie dość śnieżnobiała i zbyt feministyczna

Skandal! Królewna Śnieżka nie dość śnieżnobiała i zbyt feministyczna

Latynoska aktorka, Rachel Zegler, zagra Królewnę Śnieżkę.

Rachel Zegler i Snieżka animowana

Jaka jest Rachel Zegler – współczesna Królewna Śnieżka? Fot. Stefan Ruiz i kadr z filmu Disneya

Kolejny w tym roku skandal w Hollywood dotyczący kobiet. Po kontrowersjach związanych z czarnoskórą aktorką grającą tytułową rolę w Małej Syrence, i międzynarodowym skandalu związanym z serialem Kleopatra, gdzie też oburzenie wywołał kolor skóry głównej aktorki, przyszedł czas na Królewnę Śnieżkę. W amerykańskim Internecie wrze jak w ulu. Powód: pochodzenie etniczne aktorki, która w filmie ma wcielić się w legendarną disneyowską postać.

Śnieżka nie śnieżnobiała?

Śnieżkę zagrała Rachel Zegler – aktorka pochodzącą z Kolumbii. Dwa lata temu mogliśmy ją oglądać na ekranach polskich kin w doskonałym remake’u musicalu „West Side Story” w reżyserii Stevena Spielberga. Premiera Śnieżki zaplanowana jest na marzec 2024 roku, ale na aktorkę już wylała się fala hejtu w związku z jej latynoskim pochodzeniem.

Internautom nie podoba się delikatnie mówiąc to, że kolor skóry aktorki nie jest „śnieżnobiały”. Ale to nie koniec kontrowersji związanych z filmową wersją Śnieżki. Wiele emocji wzbudziło oświadczenie scenarzystki filmu Grety Gerwig – reżyserki „Barbie” – że w nowej wersji Królewna będzie o wiele bardziej wyamencypowana niż w oryginalnej, animowanej produkcji Disneya z 1937 roku.

„Śnieżka ma sama decydować o swoim losie i nie będzie już uzależniona od tego, czy jakiś książę ją pokocha”

– powiedziała scenarzystka w wywiadzie udzielonym pismu Variety.

O Grecie Gerwig przeczytasz tutaj:
Pierwsza kobieta, której film zarobił ponad miliard dolarów

Czy książę był… stalkerem?

Doliwy do ognia dolała sama Rachel Zegler mówiąc w wywiadzie dla Entertainment Weekly, że w oryginalnej wersji „książę był tak naprawdę stalkerem Śnieżki” i że ona jako dziecko bała się tej postaci. Poza tym dodała, że Śnieżka w jej wykonaniu będzie naprawdę niezależną od mężczyzn, silną kobietą. Te słowa wywołały prawdziwą burze w mediach społecznościowych. Głównie na tik toku, gdzie powstała cała masa krótkich filmików, których twórcy nie kryli złości z powodu wypowiedzi aktorki.

„Krytykowanie oryginalnej produkcji Disneya nie ma nic wspólnego z feminizmem. Nie każda kobieta chce być liderką, nie każda ma do tego predyspozycje i nie każda marzy o zdobyciu władzy. Większość po prostu chce być kochana”,

można było usłyszeć w jednym z tiktokowych filmów, który miał ponad 10 milionów wyświetleń.

@cosywithangie Just because a woman values something different, does not make her any less valuable. Some women want a career and not marriage. Some women want a marriage or family and not a job. Some women want BOTH. All are to be heard, and seen, and valued. Write stories about ALL women and depict them ALL as valuable and worthy, instead of trying to mold them into one specific image of what you deem worthy. Thank you. #snowwhite #snowwhiteliveaction #snowwhitecontroversy #disney ♬ original sound – Angie | Self Care

 

 

Każda dziewczynka może kiedyś zostać Księżniczką

Są też oczywiście fani aktorki, którzy bronią jej jako Śnieżki pisząc, że jest ona po prostu stworzona do tej roli. Aktorka podziękowała za wsparcie tweetem opublikowanym w lipcu w którym pisała:

„Doceniam wsparcie i miłość, którą od Was otrzymałam, ale proszę nie oznaczajcie mnie już w bezsensownych dyskusjach na temat zasadności mojego castingu. Zostawiam Was ze zdjęciami, które udowadniają, że każda dziewczynka może kiedyś zostać Księżniczką…”.

Na zdjęciach dołączonych do tweeta można było zobaczyć kilka fotek aktorki z dzieciństwa, na których przebrana była za królewnę Śnieżkę. Na Twiterze broniła jej także m.in. Halle Bailey, czarnoskóra odtwórczyni Małej Syrenki: „Kochamy Cię bardzo, jesteś naprawdę idealną księżniczką”, napisała.
Można się spodziewać, że film wywoła nie mniejsze zainteresowanie niż hit tego lata „Barbie”, tym bardziej, że nie tylko rola Rachel Zegler wzbudza olbrzymie emocje. Producentom filmu dostało się także za obsadzenie w rolach siedmiu krasnoludków aktorów o różnym pochodzeniu etnicznym. Na razie żadnych kontrowersji nie wzbudza rola Złej Macochy, w której obsadzono izraelską aktorkę i modelkę Gal Gadot, ale do premiery jeszcze daleko i wszystko może się zmienić.

Może cię zainteresuje:
Barbie 2023 – film i historia najsłynniejszej lalki świata

 

TAGI

absolwent aktorstwa na łódzkiej filmówce i dziennikarstwa na UW. Jego dwie największe pasje to kino i literatura, głównie sztuki Szekspira, których kolejne tłumaczenia kolekcjonuje. Pasjonat sportów walki. Jako dziennikarz pisał min. do dwutygodnika „Viva”, „Wysokich Obcasów”, dla portalu „Newoncesport”

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ