Saturday, March 2, 2024
Home / Moda  / Trendy modowe  / Skąd się wziął biustonosz i farba do włosów?

Skąd się wziął biustonosz i farba do włosów?

Za co jesteśmy wdzięczni Francuzom? Za wielkie piłkarskie emocje i

moda Francja

Kobiety uwielbiają francuski styl, modę i dbałość o urodę / fot. materiały prasowe

Słynny Rajd Paryż – Dakar bez Paryża jest tylko Dakarem, a Chanel no. 5 bez Coco Chanel to tylko kolejna liczba… Francja od zawsze miała ogromny wpływ na rozwój kultury i cywilizacji Europy. To w kraju nad Sekwaną powstały najsłynniejsze wynalazki, bez których dziś nie wyobrażamy sobie naszego codziennego życia. Właśnie dlatego w ramach edukacyjnej kampanii French Touch przybliżamy najważniejsze z nich

moda Francja

Kobiety uwielbiają francuski styl, modę i dbałość o urodę / fot. materiały prasowe

Styl życia à la française

Kobiety uwielbiają wszystko co francuskie. Modę, styl, dbałość o urodę, przystojnych Francuzów i małe romantyczne miasteczka. Nic dziwnego, kraj ten od zawsze afirmował kobiety. To właśnie tutaj powstały wynalazki podkreślające i ulepszające damskie atrybuty. Pod koniec lat osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku Francuzka Herminie Cadolle opracowała dwuczęściową bieliznę, która uwalniała kobiety z krępujących ruchy i oddech dotychczasowych części garderoby. Jej klientkami szybko stały się szanowane damy dworów z całej Europy, tancerki oraz aktorki. Firma Cadolle istnieje do dziś i jest prowadzona przez kolejne pokolenia rodziny gorseciarki.
W tym samym czasie dokonała się także rewolucja w świecie damskiej urody, z której efektów kobiety korzystają do dziś. W 1907 roku francuski chemik Eugène Schueller opracował innowacyjną farbę do włosów. Mieszanka farbowała na jasny kolor blond, a co ważniejsze nie niszczyła włosów. Po zabiegu kosmyki zachowywały swój blask, naturalność i zdrowy wygląd. Odkrycie Schullera szybko stało się początkiem wielkiej rewolucji w świecie kosmetyków, której efektem było powstanie giganta kosmetycznego – firmy L’Oreal.
Ogromne zasługi Francji należy także przypisać w szeroko pojętej branży kulinarnej. Jak podaje wiele źródeł, to właśnie tutaj powstał uwielbiany na całym świecie szampan. Za pioniera bąbelkowego napoju uważa się francuskiego mnicha Dom Pierre Perignon. Odpowiedzialny za produkcję wina w opactwie benedyktyńskim w małej wiosce Hautvillers duchowny wytwarzał go mieszając ze sobą różne szczepy winogron. Mimo iż historycy do dziś dyskutują, kto jest prawdziwym ojcem szampana, to jednak najsłynniejsza jego odmiana, Dom Perignon, swoją nazwę zawdzięcza właśnie wspomnianemu mnichowi.
We Francji powstała także pierwsza restauracja, dając tym samym początek niezwykle rozwiniętej branży. Pierwszy lokal otworzył Francuz Boulanger w 1765 roku. Serwowano w im głównie zupy. I mimo że nie przetrwał zbyt długo, w ślad za nim w Paryżu zaczęto otwierać coraz więcej podobnych miejsc. Każde z nich serwowało inne potrawy, które z czasem zaczęto zapisywać tworząc tym samym pierwsze menu.

moda Francja

We Francji powstały wynalazki podkreślające damskie atrybuty / fot. materiały prasowe

Skok technologiczny

Francja to także miejsce, gdzie od stuleci powstają rewolucyjne rozwiązania technologiczne. Francuski programista Phillipe Kahn jako pierwszy w historii wykonał zdjęcie telefonem komórkowym. Historyczny kadr uwiecznił jego nowo narodzoną córkę Sophie i stał się początkiem trwającej do dziś ery fotografii komórkowej. We Francji powstał legendarny pociąg TGV osiągający zawrotne, jak na kolej, prędkości powyżej 300 km/h. Jak się okazuje „naj” to jeden z ulubionych przedrostków Francuzów. Poza najszybszym pociągiem Francuzi to pomysłodawcy największego samolotu pasażerskiego na świecie, Airbusa A 380 – 800.
Francja z całą pewnością zaskoczy nas jeszcze nie jednym wynalazkiem. Zróżnicowanie społeczeństwa, dostęp do najnowocześniejszych technologii i wspieranie rozwoju dzieci już od najmłodszych lat to niewątpliwie francuski przepis na sukces.
Tekst powstał w ramach kampanii French Touch, więcej informacji na http://frenchtouch2016.pl/.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ