Thursday, July 18, 2024
Home / PARTNER MK  / Skąd się biorą blizny i jak je leczyć?

Skąd się biorą blizny i jak je leczyć?

Wypadki często kończą się powstaniem nieatrakcyjnych blizn. Nie musimy jednak godzić się z takimi „pamiątkami” z urlopu.

fot. shutterstock

Lato powinno być czasem spokojnego wypoczynku. Niestety, w trakcie wakacyjnych wypraw jesteśmy bardziej narażeni na różnego rodzaju urazy, na przykład podczas uprawiania sportu. Takie wypadki często kończą się powstaniem nieatrakcyjnych blizn. Nie musimy jednak godzić się z takimi „pamiątkami” z urlopu.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Bliznom można skutecznie zapobiegać oraz leczyć te, które już powstały.

Skąd się biorą blizny?

Blizny, zwłaszcza te powstałe w widocznych miejscach, mogą przynosić dyskomfort psychiczny, być przyczyną kompleksów i niskiej samooceny. Ich pochodzenie bywa różne, ale zawsze łączy je zniekształcenie skóry, jej obrzęk, napięcie i zaczerwienienie. Czasem powstawaniu blizny towarzyszy też rozwój drobnych naczyń krwionośnych, które dają czerwone zabarwienie miejsca zmienionego chorobowo. W miarę dojrzewania blizny kolor czerwony zanika, a zmiana blednie i staje się jaśniejsza od otaczającej ją skóry.
Jeśli chcemy mieć jak największe szanse na zlikwidowanie blizny, musimy jak najszybciej rozpocząć jej leczenie. Dzięki odpowiednim preparatom aptecznym do samodzielnego stosowania w domu możemy, tuż po zamknięciu rany lub zdjęciu szwów, wpłynąć na proces kształtowania się blizny, zwiększyć elastyczność skóry i sprawić, że zmiana zupełnie zniknie lub będzie minimalnie widoczna. Ma to także duże znaczenie w przypadku blizn po operacjach lub po cesarskim cięciu, kiedy ryzyko powstania nieestetycznego śladu jest bardzo wysokie.

Contractubex_50g

Contractubex / fot. materiał prasowy

Jaki preparat na blizny wybrać?

Szukając odpowiedniego preparatu na blizny należy wziąć pod uwagę wygodę jego stosowania i skład. Zazwyczaj najszybciej wchłaniają się preparaty w postaci żelu. Warto wybrać produkt, który ma jednocześnie działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, co jest zwłaszcza istotne w trakcie leczenia tuż po zagojeniu się rany. Jednym z takich leków jest żel Contractubex®, który zawiera heparynę, alantoinę i płynny ekstrakt z cebuli. Dzięki odpowiedniemu doborowi składników jednocześnie stymuluje tworzenie się prawidłowej tkanki łącznej, przeciwdziała niefizjologicznemu rozrostowi blizny. Poprawia nawodnienie i ukrwienie tkanki, łagodzi podrażnienia, regeneruje i przeciwdziała powstawaniu nadkażeń.

Leczenie blizny należy rozpocząć jak najwcześniej. Najlepsze efekty osiąga się przy rozpoczęciu leczenia w kilka dni po zagojeniu się rany, kiedy nie ma już strupów i wysięków. Należy systematycznie, 3-4 razy dziennie, wmasowywać żel w bliznę i stosować preparat minimum 2-3 miesiące.

Jak pielęgnować bliznę ?

Stosowanie odpowiedniego leku na bliznę to podstawowa droga do sukcesu. Jeśli chcemy zredukować zmianę do minimum, przestrzegajmy też kilku zasad.
Po pierwsze – unikajmy ekspozycji na skrajne temperatury.
Po drugie – starajmy się też nie nosić ubrań czy ozdób, które mogą pocierać i podrażniać okolicę występowania blizny.
Po trzecie – niezależnie od pory roku chrońmy skórę przed promieniowaniem UV i zrezygnujmy na jakiś czas z sauny, solarium, opalania się na plaży i intensywnego wysiłku fizycznego.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • 토토사이트 15 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Read More Information here on that Topic: miastokobiet.pl/skad-sie-biora-blizny-i-jak-je-leczyc/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ