Kiedy w grupie „Kobiety Zwołujące Kręgi” na fb pojawiają się pytania typu „Chciałabym zrobić krąg, ale nigdy tego nie robiłam i nie wiem, jak się za to zabrać” albo „Czy są jakieś kursy/miejsca, gdzie można się tego nauczyć?”, odpowiedź jest prosta – zacznij od osobistego doświadczenia, a potem je pogłębiaj, korzystając z dostępnych narzędzi i osób, od których można się uczyć.
1 / Zasiadanie w kręgach
Trudno wyobrazić sobie trzymanie kręgu bez wcześniejszego uczestniczenia w takim wydarzeniu. Najważniejszą nauką jest doświadczenie, czyli siadanie w kręgu zwołanym przez inną osobę, odczuwanie jego działania, dynamiki, różnorodności.
Krąg jest jak żywa istota, nie da się go wyuczyć przez czytanie podręcznika. Jakiekolwiek publikacje, wykłady mogą jedynie pomóc w uporządkowaniu wiedzy, w zainspirowaniu, ale nie zastąpią własnego doświadczenia.
Najlepiej wypróbować różnorodności kręgów, małych i dużych, otwartych i zamkniętych, a potem na bazie nagromadzonego doświadczenia, szukać własnej ścieżki, w czym może pomóc np. Zgromadzenie Kręgów Kobiet.
2 / Zgromadzenie Kręgów Kobiet
Zgromadzenie Kręgów Kobiet (ZKK) to coroczne święto kobiet związanych z kręgami. Przyjeżdżają na nie zarówno kobiety doświadczone w trzymaniu kręgów, jak i osoby, które po raz pierwszy zasiadają w kręgu. ZKK odbywa się od 2017 rok. Wcześniej, od 2011 do 2016 roku organizowane było Zgromadzenie Kręgów (kobiet i mężczyzn (więcej TUTAJ)
ZKK zwoływane jest przez Starszyznę (m.in. Tannę Jakubowicz-Mount, Hannę Zielichę Świątkowską, Agnieszkę Hari Kartar, Monę Cichoń, Justynę Wencel). Jest okazją do bardzo głębokiego zanurzenia się w kulturę kręgów, wymiany doświadczeń, uczestnictwa w kręgowych ceremoniach.
Najbliższe Zgromadzenie Kręgów Kobiet odbędzie się 12-15 lipca 2024 (od piątku do poniedziałku) w Kosobudzu w woj. lubuskim. Zapisy rozpoczną się w pierwszej połowie czerwca. Zostaną ogłoszone w grupie Kobiet Zwołujących Kręgi
3 / Grupa na fb „Kobiety Zwołujące Kręgi”
Grupa „Kobiety Zwołujące Kręgi” [https://www.facebook.com/groups/706072809573557], zgodnie z opisem „powstała w celu promowania kultury kręgu i NIEKOMERCYJNEGO budowania wspólnoty. Służy ona łączeniu kobiet, które zwołują i szukają kręgów. Jest to też forum, czyli przestrzeń do pytań i odpowiedzi, dyskusji i debat, dzielenia się doświadczeniem i wiedzą w temacie Kręgów oraz rdzennych tradycji, w których Kręgi były lub pozostają częścią kultury”
Grupa nie zastąpi siedzenia w kręgach, za to można w niej zdobyć informacje o aktualnych kręgach, zaczerpnąć inspiracji, podzielić się doświadczeniem.
W grupie udostępnione są pliki przydatne osobom, które chcą pogłębić wiedzę, m.in.: lista kręgów w Polsce i za granicą, instrukcja jak zwoływać Kierunki, Kompendium Kultury Kręgu.
4 / Kompendium Kultury Kręgu
„Kompendium Kultury Kręgu”, dostępne w formie ebooka, jest pracą zbiorową wielu kobiet, które po ubiegłorocznym Zgromadzeniu Kręgów Kobiet spisały głosy kobiet, zredagowały i wydały tę publikację. Przedstawia historię ruchu kręgowego w Polsce, zasady i wartości kręgów, kompetencje trzymających kręgi, rolę Starszyzny, informacje o rytuałach i ceremoniach, sposoby rozwiązywania konfliktów w kręgach, kręgowe pieśni i wspomnienia Tanny Jakubowicz-Mount, Agnieszki Hari Kartar i Ewy Stachowskiej o ich naczycielach (Mattie Davis-Wolfe, David Thomson, Danuta Ogaoeneo – Pieśni Śniegu i Harvey Mette – Srebrny Lis).
Publikację kończy kontakt do kręgowej Starszyzny, bibliografia oraz kilkadziesiąt zdjęć ze Zgromadzeń Kręgów Kobiet.
Kompendium można pobrać w grupie „Kobiety Zwołujące Kręgi” albo tutaj: „Kompendium Kultury Kręgu”.
Jest to najszersze do tej pory opracowanie dotyczące Kręgów Kobiet w Polsce.
5 / Warsztaty tradycji kręgów
Od kilku lat, od pierwszego zawołania „Obejmijmy Polskę Kręgiem Kobiet” (więcej TUTAJ) odbywają się warsztaty tradycji kręgów, czyli spotkania dla kobiet, które pragną „trzymać kręgi”. Jeden z pierwszych takich warsztatów, zorganizowała Fundacja Miasto Kobiet w Krakowie w 2017 roku.
Na końcu „Kompendium Kultury Kręgu” znajduje się kontakt do Starszych z różnych rejonów Polski, można u nich składać zapotrzebowanie na tego typu warsztaty.
Najbliższy Krąg Warsztatowy o Tradycji Kręgów odbędzie się 25 maja w Radomiu (tutaj znajdziesz informacje: https://fb.me/e/1AlmzDHUe)
6 / Kręgi Kobiet na TEDx-ie
W ubiegłym roku (6 października 2023) Kręgi Kobiet trafiły na TED-x Kazimierz. Aneta Pondo, redaktorka naczelna Miasta Kobiet, zasiadająca w kręgach od 7 lat, w swoim wystąpieniu „Gadający Patyk, czyli jak zasady komunikacji w Kręgu mogą zmienić świat” proponowała przeniesienie kręgowej komunikacji do domów, szkół, świata biznesu i polityki.
7/ Kręgi Kobiet w Mieście Kobiet
W naszym portalu dostępnych jest kilka publikacji przybliżających kręgi. Najważniejsze z nich:
- Tanna i Matka Zienia. Wywiad z Tanną Mount-Jakubowicz
- Krąg Kobiet. Wyobraź sobie, że mówisz i nikt ci nie przerywa
- Oczy patrzą, ręce trzymają. Wywiad z Justyną Wencel
- Aneta Pondo na TEDX-ie: Gadający przedmiot, czyli jak zasady komunikacji w Kręgu mogą zmienić świat
Fundacja Miasto Kobiet za sprawą jej redaktorki naczelnej, Anety Pondo, od lat propaguje kulturę kręgową, również poprzez zwoływanie kręgów, w tym regularnie – Kręgów Kobiet Biznesu. Aktualnie Fundacja MK realizuje projekt „Od Podróży Bohaterki do Przebudzenia Artystki”, w ramach którego oprócz cyklu otwartych kręgów, powstają artykuły popularyzujące kręgi, takie jak ten.
Zobacz też:
Kręgi Kobiet w Krakowie: Od Podróży Bohaterki do Przebudzenia Artystki
Projekt „Kręgi Kobiet: Od Podróży Bohaterki do Przebudzenia Artystki” realizowany jest dzięki finansowaniu Miasta Krakowa. Dziękujemy!
Zadanie publiczne realizowane ze środków Miasta Krakowa