Saturday, June 22, 2024
Home / POLECAMY  / #Sitlikeagirl, czyli o tym, „jak powinna siedzieć kobieta”

#Sitlikeagirl, czyli o tym, „jak powinna siedzieć kobieta”

Sitlikeagirl, czyli bodyshaming po wywiadzie Zełeńskiej w amerykańskim Vogue

kobieta siedząca „jak facet”

Jak powinna siedzieć kobieta? / fot. Canva

Po opublikowaniu wywiad z Ołeną Zełenską, na Pierwszą Damę Ukrainy spłynęła fala krytyki. Po raz kolejny kobiety udowodniły, że wspólnie możemy stawić opór krzywdzącym stereotypom oraz hasłom, które od wieków ograniczają naszą swobodę. Rewolucja #sitlikeagirl rozpoczęta

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Olena Zelenska (@olenazelenska_official)

 

 

Za modne jak na wojnę

Akcja #sitlikeagirl to ruch solidarności kobiet z Zełenską, która wraz z mężem Włodymyrem Zełenskim, wzięła udział w wywiadzie dla amerykańskiego Vogue, którego celem było zwrócenie uwagi na trwającą 150 dni wojnę na Ukrainie. Temat z dnia na dzień klika się coraz rzadziej. Pierwsza Dama zagościła na digitalowej okładce Vogue pod koniec zdjęcia, a sesję zdjęciową Ołenie i Włodymyrowi Zełenskim wykonała legendarna fotografka, Anna Leibovitz. Amerykanie są znani z kontrowersyjnego grania na kontrastach, w celu zainteresowania swoich czytelników trudnym tematem. Natomiast w niektórych kręgach zestawienie obrazu modnie ubranej Zełenskiej z ruinami lotniska, wywołało spore kontrowersje.

Dowiedz się:
Od heroizmu do odbudowy. Wojna jako kryzys katastroficzny (4 fazy kryzysu)

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Vogue (@voguemagazine)

 

Redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów”, uznała, że ona z pewnością nie wybrałaby takiej okładki. Natomiast należy zrozumieć różnicę między polskim odbiorcą, wciąż straumatyzowanym obrazem, zrównanej z ziemią Warszawy, a czytelnikiem Zachodu, któremu ten kontrast, pomoże w zrozumieniu sytuacji obywatelek i obywateli Ukrainy. Osobiście nie zgadzam się z poglądem, że modne stroje Pierwszej Damy, nie są zbyt na miejscu, w sytuacji, gdy wiele uchodźczyń, zostawiło w swoich domach większość szykownych strojów, bo musiały uciekać wraz z dziećmi z Ukrainy. Przeciwnie, uważam, że

Ukrainki potrzebują widoku silnej, odważnej i pięknej Pierwszej Damy, która nie tylko inspiruje, ale daje nadzieję na lepsze jutro w tej trudnej, wojennej rzeczywistości.

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Vogue (@voguemagazine)


 

Siedź jak dziewczynka

Oczywiście mimo tego, że celem wywiadu było zwrócenie uwagi na wciąż trwającą wojnę, nie zabrakło internautów, którzy krytykowali Pierwszą Damę, również za jej „męską pozę”.

„Skoro już musi robić sobie zdjęcia w luksusowych ubraniach, to niech przynajmniej usiądzie jak dama” 

– pisali. W odpowiedzi na te zarzuty inna dziennikarka Zoya Zvynyatskivska, która opublikowała zdjęcie, na którym siedzi w taki sam sposób jak Zełenska i opatrzyła je hashtagiem #SitLikeAGirl, czyli „siedź jak dziewczyna”.

„Pokażmy im, jak siedzą dziewczyny”

– napisała, zachęcając Ukrainki i Ukraińców do okazania wsparcia Pierwszej Damie.

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Zoya Zvynyatskivska (@zoya_zv)

 

To zapoczątkowało feministyczną falę i rozpoczęcie dyskusji o tej przemocowej uwadze, z którą często spotykają się dziewczynki. Dlaczego chłopcy mogą siedzieć jak tylko chcą.

„Patriarchat nie śpi nawet w czasie wojny”,

pisały jej rodaczki, wrzucając własne zdjęcia. Do akcji przyłączyły się tysiące internautek – aktywistek, prawniczek, policjantek, żołnierek, medyczek i przedstawicielek wielu innych zawodów, które codziennie angażują się w walkę o wolną Ukrainę.

„Jeżeli zdjęcie naszej pierwszej damy porusza was bardziej niż dokumentacja zbrodni w Buczy, to zalecamy terapię”,

odpowiadają.

Przeczytaj koniecznie:
Aneta Pondo: Więcej ładnych bajek motywacyjnych

 


 

Polki vs #sitlikeagirl

Hashtag #sitlikeagirl, nie umknął także Polkom, które nie tylko empatyzują z ukraińskimi kobietami, lecz także były socjalizowane w podobny sposób jak one. Na mediach społecznościowych m.in. #jakwychowaćdziewczynki, można zobaczyć wypowiedzi kobiet i nastolatek, które zetknęły się z tym komentarzem w szkole, w pracy lub w domu. Co ciekawe, nie zawsze jest tak, że socjalizują nas mężczyźni. Najczęściej to mama lub babcia, mówi małej dziewczynce, że tak jej nie wypada siedzieć.

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Magda Korczyńska (@jakwychowywacdziewczynki)

 

 

 

Nigdy nie rozumiałam, dlaczego i mocno się przeciwko temu buntowałam. Na szczęście mój tata nie znalazł logicznego wytłumaczenia, aby zmusić pięcioletnią mnie, do „siedzenia jak dziewczyna”, dlatego do dziś, siedzę tak, jak mi wygodnie. W szkole zwracano mi na to uwagę, lecz na pytanie, dlaczego chłopcy mogą tak siedzieć, nikt nie znalazł odpowiedzi. Raz usłyszałam od nauczycielki, że dziewczynce widać majtki i to nie elegancko. Odpowiedziałam, że moim kolegom również widać bokserki i kalesony, i że nie lubię być elegancka. Niestety nie każda moja koleżanka miała takie zasoby w tym wieku. Większość z nich podporządkowała się temu społecznemu nakazowi, nie zastanawiając się nad jego sensem.

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Magda Korczyńska (@jakwychowywacdziewczynki)

 

 

Czy siedzenie jak dziewczyna jest zdrowe

Z pewnością jest mniej wygodne. Natomiast przy okazji akcji #sitlikeagir, spotkałam się z wypowiedziami fizjoterapeutek uroginekologicznych, które to może być niezdrowe. Szczególnie jeśli kobiety mocno zaciskają nogi. Może to prowadzić do zbytniego zaciskania mięśni dna miednicy, co w rezultacie prowadzi do takich dolegliwości jak: bolesne miesiączki, ból przy stosunku seksualnym z penetracją, a także wzdęcia, ból brzucha oraz wiele innych.

Przeczytaj też:
Endo belly – o czym może świadczyć brzuch jak balon?

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Yana Mark (@yana.mark007)

 

Bez obaw, jeśli od czasu do czasu siadasz noga na nogę, to nic takiego ci nie grozi. Jednak gdy zaciskanie nóg, sprawia ci dyskomfort i przez wiele lat, siedzisz w ten sposób, mimo że jest ci bardzo niewygodnie, to spróbuj wrzucić na luz i siadać w rozkroku. Jeśli poczujesz się w ten sposób swobodniej, to nie ma sensu, żebyś katowała się tym, co myślą o tym inni. Żyjesz przede wszystkim dla siebie i powinnaś zawsze czuć się dobrze i komfortowo.

 

 

dziennikarka, aktorka oraz komparatystka. Autorka szczególnie wrażliwa na kwestie praw kobiet, problemy społeczne oraz edukację seksualną. Nominowana do nagrody reporterskiej na Festiwalu Wrażliwy w Gdyni oraz Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w Krakowie. W wolnych chwilach tańczy, uprawia jogę oraz uczy się języka hiszpańskiego.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ