Monday, May 20, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Wyjątkowy projekt: poznajcie Siostry Matkowskie

Wyjątkowy projekt: poznajcie Siostry Matkowskie

Kultury romska na polskiej scenie muzycznej – debiutancka płyta sióstr Matkowskich

Siostry Matkowskie

Siostry Matkowskie – płyta /fot. materiały prasowe, Sony Music

Justyna i Magdalena Matkowskie od wielu lat są ambasadorkami kultury romskiej na polskiej scenie muzycznej. Z miłości do muzyki i szacunku dla ich cygańskich korzeni powstał materiał na debiutancką płytę, która ukaże się już 29 kwietnia nakładem Sony Music.

Siostry Matkowskie

Siostry Matkowskie – płyta /fot. materiały prasowe, Sony Music

Siostry Matkowskie wykonują tradycyjną muzykę cygańską oraz muzykę bałkańską. Nie jest to jednak brzmienie biesiadne, a ambitne melodie z emocjonalnym przekazem. Można usłyszeć w nim charakterystyczne dla muzyki węgierskiej orkiestry smyczkowe, dla muzyki rosyjskiej gitarowe brzmienia eklektyczne połączone z elementami flamenco.

W czasie koncertów Matkowskie nie tylko śpiewają, ale również tańczą, wprowadzając publiczność w klimat cygańskiej zabawy. Na scenie towarzyszą im znani na krakowskiej scenie muzycy: Kierownikiem artystycznym projektu jest Pan Michał Półtorak – wirtuoz skrzypiec. Przez lata był członkiem i kierownikiem muzycznym grupy Anawa, współpracował między innymi ze Zbigniewem Preisnerem, Markiem Grechutą oraz Grzegorzem Turnauem. Na co dzień występuje w „Piwnicy pod Baranami”. Jakub Mietła – wirtuoz akordeonu, niezwykle skromny, utalentowany i pracowity. Piotr Górka – wirtuoz kontrabasu – współpracuje m.in. z Elżbietą Adamiak. Tomasz Wójcik – wirtuoz gitary zakochany w cygańskich brzmieniach. Nasi muzycy wspaniale dopełniają i wzbogacają nasz repertuar o niezwykłe umiejętności instrumentalne.

Dziewczyny od dzieciństwa obcują z muzyką. Rodzice zaszczepili w córkach miłość do grania i śpiewania: Pierwsze wspomnienie z dzieciństwa to Tata odbywający w domu próbę z kolegami z zespołu. Gwar, mnóstwo instrumentów, wszechobecne śpiewy i tworzenie nowego repertuaru – to pamiętam najlepiej. Tata grający na gitarze, jego brat na perkusji i pozostali członkowie grupy, którzy do naszego domu przyjeżdżali na próby. A wokół nich my, tańczące i śpiewające razem z zespołem.

Siostry są laureatkami licznych konkursów, przeglądów oraz festiwali piosenki. W latach 2010 – 2011 były solistkami Cygańskiego Teatru Muzycznego „Terno” w Gorzowie Wielkopolskim pod kierownictwem Edwarda Dębickiego.

Siostry poza sceną również zaangażowane są w sprawy kultury cygańskiej i polskiej. Są absolwentkami Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Justyna Matkowska jest doktorantką na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pełnomocnikiem Wojewody Dolnośląskiego d.s. Mniejszości narodowych i etnicznych, a Magdalena Matkowska uczy cudzoziemców języka polskiego.

Nadchodzący album sióstr Matkowskich to idealna okazja, aby na nowo odkurzyć skoczne romskie tańce i pełne nostalgii utwory, które znamy z wcześniejszych wykonań m.in. Kayah & Bregovica. Tym razem usłyszymy je w oryginalne – po romsku.

Zapraszamy na wywiad z siostrami Matkowskimi w kolejnym poście:

https://www.miastokobiet.pl/siostry-matkowskie-o-plycie/

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ