Wyjątkowy projekt: poznajcie Siostry Matkowskie
Kultury romska na polskiej scenie muzycznej – debiutancka płyta sióstr Matkowskich
Justyna i Magdalena Matkowskie od wielu lat są ambasadorkami kultury romskiej na polskiej scenie muzycznej. Z miłości do muzyki i szacunku dla ich cygańskich korzeni powstał materiał na debiutancką płytę, która ukaże się już 29 kwietnia nakładem Sony Music.
Siostry Matkowskie wykonują tradycyjną muzykę cygańską oraz muzykę bałkańską. Nie jest to jednak brzmienie biesiadne, a ambitne melodie z emocjonalnym przekazem. Można usłyszeć w nim charakterystyczne dla muzyki węgierskiej orkiestry smyczkowe, dla muzyki rosyjskiej gitarowe brzmienia eklektyczne połączone z elementami flamenco.
W czasie koncertów Matkowskie nie tylko śpiewają, ale również tańczą, wprowadzając publiczność w klimat cygańskiej zabawy. Na scenie towarzyszą im znani na krakowskiej scenie muzycy: Kierownikiem artystycznym projektu jest Pan Michał Półtorak – wirtuoz skrzypiec. Przez lata był członkiem i kierownikiem muzycznym grupy Anawa, współpracował między innymi ze Zbigniewem Preisnerem, Markiem Grechutą oraz Grzegorzem Turnauem. Na co dzień występuje w „Piwnicy pod Baranami”. Jakub Mietła – wirtuoz akordeonu, niezwykle skromny, utalentowany i pracowity. Piotr Górka – wirtuoz kontrabasu – współpracuje m.in. z Elżbietą Adamiak. Tomasz Wójcik – wirtuoz gitary zakochany w cygańskich brzmieniach. Nasi muzycy wspaniale dopełniają i wzbogacają nasz repertuar o niezwykłe umiejętności instrumentalne.
Dziewczyny od dzieciństwa obcują z muzyką. Rodzice zaszczepili w córkach miłość do grania i śpiewania: Pierwsze wspomnienie z dzieciństwa to Tata odbywający w domu próbę z kolegami z zespołu. Gwar, mnóstwo instrumentów, wszechobecne śpiewy i tworzenie nowego repertuaru – to pamiętam najlepiej. Tata grający na gitarze, jego brat na perkusji i pozostali członkowie grupy, którzy do naszego domu przyjeżdżali na próby. A wokół nich my, tańczące i śpiewające razem z zespołem.
Siostry są laureatkami licznych konkursów, przeglądów oraz festiwali piosenki. W latach 2010 – 2011 były solistkami Cygańskiego Teatru Muzycznego „Terno” w Gorzowie Wielkopolskim pod kierownictwem Edwarda Dębickiego.
Siostry poza sceną również zaangażowane są w sprawy kultury cygańskiej i polskiej. Są absolwentkami Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Justyna Matkowska jest doktorantką na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pełnomocnikiem Wojewody Dolnośląskiego d.s. Mniejszości narodowych i etnicznych, a Magdalena Matkowska uczy cudzoziemców języka polskiego.
Nadchodzący album sióstr Matkowskich to idealna okazja, aby na nowo odkurzyć skoczne romskie tańce i pełne nostalgii utwory, które znamy z wcześniejszych wykonań m.in. Kayah & Bregovica. Tym razem usłyszymy je w oryginalne – po romsku.
Zapraszamy na wywiad z siostrami Matkowskimi w kolejnym poście:
https://www.miastokobiet.pl/siostry-matkowskie-o-plycie/