Sunday, May 19, 2024
Home / Rozwój  / Relacje  / SIMP – co to znaczy? Definicja i rozwinięcie popularnego slangu

SIMP – co to znaczy? Definicja i rozwinięcie popularnego slangu

Dowiedz się, co to jest SIMP i kto używa tego obraźliwego określenia

Adam di Marco to simp?

Kadr z serialu „Biały Lotos” / fot. Fabio Lovino/HBO

Aby spróbować zrozumieć, co to znaczy SIMP, posłużmy się przykładem z popkultury. O Stanisławie Wokulskim, bohaterze „Lalki” myślimy jak o beznadziejnym romantyku, a Albiego (Adam DiMarco) z „Białego Lotosu” nazywamy rycerzem na białym koniu.
Dziś, mizogin, ale też ten kto, bezrefleksyjnie śledzi nowinki pojawiające się w slangu, na Tinderze ale też wypowiedzi polityków, mógłby nazwać bohatera książki Prusa albo serialu HBO „SIMP”. Co to znaczy?

 

Co oznacza SIMP? Wokulskiego, którego rozpaczliwie zabieganie o względy Izabeli Łęckiej, są skazane na porażkę? Czy chłopak, który wydaje się „zbyt miły”, bo w konsekwencji Portia (Haley Lu Richardson) ucieka z innym, a potem jego kolejna wybranka Lucia (Simona Tabasco) znika po tym jak otrzymuje od niego przelew na pokaźną sumę, to już SIMP? A może na miano SIMPa zasługuje każdy, kto wpłaca pieniądze internetowym sexworkerom?

via GIPHY

 

Co to SIMP? Zacznijmy od tego, że jest to słowo uznawane za bardzo obraźliwe. Mimo to „SIMPA” bez trudu odnajdziemy w ścieżce dialogowej „Przyjaciół”, w tekstach rapowych piosenek, portalach erotycznych, a nawet w wypowiedziach polityków.

Co to jest SIMP? Kolejne modne słówko, które zwraca uwagę na poważny problem

Co to jest SIMP? Kolejne modne słówko, które zwraca uwagę na poważny problem / fot. GoogLe Trends

Twitch, najpopularniejszy serwis do streamowania gier, pod koniec 2020 roku, w swojej polityce walki z hejtem, zakazał używania słów negatywnie odnoszących się do aktywności seksualnych innych osób. Na czarnej liście znalazły się określenia takie jak „incel” (ang. mężczyzna skazany na przymusowy celibat), „virgin” (ang. prawiczek/dziewica) czy „SIMP”. Był to efekt nagłego skoku popularności ostatniego słowa. W pewnym momencie, w okresie pandemii, zaczęto nazywać tak każdego, kto wpłacał pieniądze sexworkerkom. Jan Favre znany też na YouTubie jako Pan od Słówek, w jednym z odcinków wyjaśnia, co oznacza słowo SIMP:

– W amerykańskich rapowych utworach, „SIMP” pojawia się już w latach 90., kiedy był stosowany, by poniżyć innych mężczyzn. SIMP to przeciwieństwo PIMP, oznaczającego alfonsa – osoby, która zarządza prostytutkami i znajduje jej klientów. W ulicznej hierarchii jest nad kobietą i czerpie z niej zyski. SIMP w slangu ma niższą pozycję niż prostytutka, bo to ona wzbogaca się na nim.

Najczęściej, słowo „SIMP” stosowane jest przez nieświadomych nastolatków rozumiejących relacje damsko-męskie jako transakcje i żart, mający na celu krytykę każdego mężczyznę, który jest miły dla kobiety. Jednak wystarczy rozwinąć akronim, by zdać sobie sprawę, co rzeczywiście znaczy SIMP.

SIMP – definicja i znaczenie 

Krótko o historii. SIMP z hip-hopowego rynsztoka szybko wyemigrował do Internetu, gdzie najczęściej i na szeroką skalę jest używany przez młodych ludzi. Popularna definicja „SIMP” brzmi: „facet zbyt miły dla kobiety”, „ktoś, kto robi o wiele za dużo dla osoby, którą lubi” lub „mężczyzna mający służalczą postawę wobec kobiet”. Według chłopców i młodych mężczyzn, oto właśnie SIMP. Definicja, choć popularna zwłaszcza na TikToku, nie uwzględnia podstawowej rzeczy.
Niewinnie brzmiące słowo, opisujące bardzo konkretną męską postawę, obraża obie płcie. Aby zdać sobie z tego sprawę, należy rozwinąć jego skrót:

SIMP – Sucker Idolizing Medicore Pussy

(ang. rozwinięcie SIMP: frajer wielbiący przeciętną cipkę, nieudacznik zachwycający się nieatrakcyjnymi laskami / przeciętną dupą).

Rozbrojenie tej lingwistycznej bomby pozwala zrozumieć szerszy kontekst, w którym mężczyzn określa się mianem „frajerów”, a kobiety, w najłagodniejszym przypadku – „przeciętnymi dupami”. W takim środowisku płcie walczą ze sobą, mają określone role, a główną wygraną jest seks. W tym układzie, definicja SIMP obejmuje dwie postaci – męską, która zrobi wszystko, by spełnić zachciankę i żeńską, która wykorzysta taką osobę, by zdobyć to, czego chce.

– Chociaż określenie „SIMP” używane w odniesieniu do mężczyzn, tak naprawdę opiera się na nienawistnym spojrzeniu na kobiety, zakłada bowiem że kobiety chcą wykorzystywać biednych mężczyzn i w tym celu trzymają ich na smyczy.

– tłumaczy Kacper Peresada w artykule „Czy twój syn jest simpem?” (DadHero), a Ilona, jedna z kobiet zapytanych na facebookowej gupie, o to, jakie znaczenie nadają kobiety zjawisku, mówi:

– SIMP to mężczyzna, który potrafi stworzyć zdrową relację z kobietą i jest za to dewaluowany przez inceli, wierzących, że aby zasługiwać na szacunek, mężczyzna powinien zarówno wyglądem jak i zachowaniem przypominać agresywnego goryla.


Może też cię zainteresuje:

Jak wychować syna na feministę?

SIMP po polsku – tłumaczenie

Jan Favre zwraca uwagę, że polskim odpowiednikiem SIMPA mógłby być „pantofel”, gdyby nie fakt, że pantofel jest w związku, a SIMP dopiero do niego aspiruje.
Podobnymi skojarzeniami dzieli się Agata:

– SIMP to pantoflarz bez obrączki, a jak doskonale wiemy pantoflarz to określenie na mężczyznę, który liczy się ze zdaniem swojej żony i jest dla niej partnerem, a nie dyktatorem domowym. Łatwiej jest wyśmiać kogoś, kto wkłada minimum wysiłku w relacje ze swoją partnerką, niż samemu to robić. Nie mówiąc już o tym, że jeśli tacy ludzie nie będą wyśmiewani, to kobiety mogą w pewnym momencie zrobić coś bardzo niebezpiecznego i zdać sobie sprawę, że chyba jednak istnieje lepsza opcja niż karczemne awantury za to, że ma się kolegę albo hobby. To kolejny bat na facetów, którzy po prostu zachowują się normalnie i przyzwoicie.

Jest jeszcze inne tłumaczenie. SIMP pod płaszczykiem „bycia zbyt miłym” ma z góry określone intencje. Potrafi być patologicznym people pleaserem, czyli „ludziodogadzaczem”, którego strategią jest dążenie do seksu na zasadzie: „jestem miły, więc zasługuję na to, by pójść z tobą do łóżka”. SIMP po polsku to nie tylko „mężczyzna, który stawia dziewczyny ponad kumplami” i „facet, który jest zdesperowany”, bywa, że radykalna postać SIMPA przeradza się w coś, co psychologowie określają mianem „toksyczną  męskością”.

Bo w takim przypadku, nie o spełnianie każdej kobiecej zachcianki będzie tu chodzić:

– Dziwi mnie to, że tyle osób nie ogarnia o co chodzi, a ja rzygam takimi typami i uwierzcie, że można być jednocześnie „zbyt miłym” i natrętnym. 10 komplementów na minutę, proponowanie zrobienia za ciebie miliona rzeczy, o które nigdy nie pomyślałaś żeby poprosić, zasypywanie pomysłami, co taki osobnik mógłby w stanie dla ciebie zrobić, no i najczęściej jest to zupełnie obca osoba, i żadne prośby o zaprzestanie nie pomagają. Jakbym miała kogoś takiego w otoczeniu innym niż internetowe, to bym się załamała.

– pisze Klaudia, z którą zgadza się Paulina:

– Tak, można być zbyt miłym i „zagłaskać kotka na śmierć” albo „tak słodkim, że aż mdłym”. tacy ludzie nie tworzą zdrowych związków.

 

Kto to SIMP? Co to znaczy być SIMPEM?

Co to znaczy być SIMPEM? Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z używaniem tego słowa co najmniej w dwóch kontekstach – dla żartu, najczęściej przez bardzo młodych ludzi oraz przez mizoginów, którzy nazywają tak każdego faceta, który nie traktuje kobiety przedmiotowo. W obu przypadkach chodzi o upokorzenie.

– To określenie zostało przejęte przez mężczyzn nienawidzących kobiet. Przekonują oni, że każdy, kto stara się być dobrym człowiekiem, tak naprawdę jest SIMPEM

– wyjaśnia Kacper Peresada i dodaje:

– Zdaniem tych, którzy używają określenia „SIMP” jako obelgi, fikcją jest przekonanie, że można przebywać z kobietą, nie oczekując w zamian seksu.
Ich zdaniem kobiety trzeba „wyrwać”, a potem zostawić. Nie biorą oni pod uwagę, że człowiek może chcieć po prostu być czyimś przyjacielem.

A kim jest SIMP według kobiet?

– Określenie wymyślone przez mizoginów, używane na tinderowych grupach jako obelga. Nie znam kobiety, która by go używała

– uważa Justyna.
Podobnie myśli Magdalena:

– Ktoś gdzieś, pewnie w Stanach, wymyślił ten urągający i kobietom i mężczyznom skrót: „SIMP”. I zupełnie nieprawdziwy.
Bo co tak naprawdę ma miejsce w życiu? Może się zdarzyć, że jakiś mężczyzna darzy ogromną atencją jakąś kobietę. To się po polsku nazywa: on jej nadskakuje (nie: SIMP). Ale co kobieta, to inny odbiór. Jedna będzie zachwycona, że ma w pobliżu tak uprzejmego i uczynnego mężczyznę, kolejna uzna to za nudne albo za narzucanie się, a jeszcze inna za napastowanie. Jeżeli jego zachowanie zacznie przypominać obsesję, mówi mu się, żeby się odczepił, a jak to nie pomoże, zgłasza stalking na policję. Tyle. O czym tu pisać?

Co to znaczy „simpować”? Zachowania 

„Simpowanie” to podlizywanie się kobiecie, uleganie jej na każdym polu, robienie drogich prezentów, dawanie pieniędzy, by zdobyć sympatię i doprowadzić do seksu.

Co to znaczy simpować? Autor kanału „Nie wiem, ale się dowiem” na YouTubie stworzył katalog zachowań i rozłożył na czynniki pierwsze „simpowanie”. Co to znaczy?

  • Gotowość do bycia upokarzanym dla zdobycia konkretnych korzyści
  • Ukrywanie prawdziwych intencji i dążenia do seksu
  • Kupowanie uwagi kobiety
  • Brak własnego zdania i dostosowanie się do opinii
  • Fantazjowanie o seksualnej relacji z kobietą, która nie zwraca uwagi

Simpowanie to adorowanie przedmiotu swojej obsesji bez wzajemności. Druga strona wykorzystuje taką osobę lub przejawia względem niej litość, nie odwzajemniając uczucia. Z tego względu wyróżnia się w zachowaniu nieczyste intencje.

Dowiedz się:
Zdrada kontrolowana – czyli co to znaczy cuckold?

„No SIMP Semtember” – co to znaczy?

Twórcy i osoby używające słowa „SIMP” nienawidzą zarówno kobiet i mężczyzn, a raczej dziewczyn i chłopaków. Z tej nienawiści w 2020 roku na TikToku powstało wyzwanie nawołujące do zaprzestania „simpowania” i podporządkowania się kobietom o nazwie „No Simp September”. Co to znaczy?

Podobnie jak wiele innych, i to tiktokowe wyzwanie przepełnione jest kompleksami, pozbawione sensu i trudne do zrozumienia dorosłym. Zaczęło się od publikacji wideo, w którym słyszymy:

Uwaga, chłopaki, od dzisiaj wrzesień staje się miesiącem bez podporządkowania się kobietom. Jeśli zostaniesz nakryty na simpowaniu, będziesz odpowiadał przed Radą Chłopaków

– czytamy w brytyjskim „Metro”.

Do akcji zaczęli dołączać nastolatkowie, chcący manifestować swoją „męskość” i „niezależność”. Popularność wyzwania doprowadziła do powstania kont o nazwach No Simp September. Zasady wyzwania brzmią:

  1. Bądź szczery w kwestii simpowania. Jeśli się złamiesz, przyznaj się do błędu.
  2. Nie przekazuj żadnych pieniędzy dziewczynom, które rozbierają się w Internecie (ang. booby streamer), tiktokowym tancerkom, e-girls, itp.
  3. Zamiast oglądać dziewczyny w Internecie, spędź czas z rodziną i przyjaciółmi.
  4. Nie oceniaj, nie lajkuj, nie komentuj postów dziewczyn.
  5. Przez cały wrzesień nie oglądaj pornografii.

 

Może też cię zainteresuje:
Osobowość narcystyczna – co to jest, skąd się bierze i jak ją leczyć?

TAGI
top

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ