Sunday, July 14, 2024
Home / Moda  / Design  / Siłownia w mieszkaniu, czyli jak urządzić wnętrze?

Siłownia w mieszkaniu, czyli jak urządzić wnętrze?

Jak znaleźć czas na rozwój osobisty? Rozwiązaniem może być tak urządzenie wnętrza, aby uwzględniało przestrzeń do ćwiczeń.

fot. materiał prasowy

Jak wynika z raportu CBOS, coraz większa grupa Polaków oddaje się uprawianiu sportu, który przestał być postrzegany jako hobby, stając się elementem definiującym nasz styl życia. W roku 2013 aż 66% respondentów deklarowało uprawianie sportu, przy czym 40% spośród ankietowanych poświęca się aktywności fizycznej regularnie. Jak znaleźć czas na rozwój osobisty? Rozwiązaniem może być tak urządzenie wnętrza, aby uwzględniało przestrzeń do ćwiczeń.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Odpowiednie warunki

Urządzenie wnętrza z akcentem siłowni jest uzależnione od potrzeb użytkownika oraz charakteru lokalu. Należy dokonać realnej oceny potencjału wnętrza oraz jego metrażu. Przy sporządzaniu projektu pomieszczenia w pierwszej kolejności konkretyzujemy cele sportowe, które chce osiągnąć użytkownik – podkreśla Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space.

W realizacjach wykorzystywane są materiały najwyższej jakości. Zapewnienie właściwych warunków może okazać się bowiem kluczowe dla zapewnienia komfortu w codziennym użytkowaniu. Należy zwrócić uwagę na zabezpieczenia – począwszy od elementów służących do montażu sprzętu, odpowiednią nośność stropu, aż po funkcjonalność mat wyciszających.

Pomieszczenie do treningów wymaga odpowiedniego podłoża. Doskonale sprawdzają się powierzchnie antypoślizgowe, o odpowiednim stopniu oporu. Ważna jest przy tym wysoka jakość produktu, a przede wszystkim jego odporność na uszkodzenia mechaniczne. W celu wygłuszenia stosowane są maty, które pełnią jednocześnie funkcję izolacji mechanicznej.

Równie ważna jest dbałość o wygłuszenie ścian. Efekt jest uzyskiwany dzięki zastosowaniu popularnych gumowych mat lub płyt korkowych. Ważnym elementem urządzanego wnętrza z akcentem siłowni są lustra, które zagwarantują poczucie przestrzeni, a zarazem – umożliwią dbałość o precyzję każdego z wykonywanych ruchów. Zapewniają walory estetyczne, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności wnętrza.

Z uwagi na specyfikę przestrzeni do ćwiczeń, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego stopnia wilgotności powietrza. Niezwykle ważną rolę w urządzaniu wnętrz odgrywa sprawny system wentylacyjny lub klimatyzacja. W tym pomieszczeniu szczególnie ważne jest przy tym zachowanie zasad ergonomii. Dystans pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia nie powinien być krótszy niż odległość 2 m.

Także dla niewielkiego wnętrza

Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia przeznaczona do ćwiczeń powinna wynosić co najmniej 5m2. Siłownia powinna być usytuowana w miarę możliwości na najniższej kondygnacji budynku. Mały metraż nie przesądza jednak o braku możliwości realizacji celu. Podobną funkcję może bowiem pełnić także wyodrębniony fragment jednego z pomieszczeń. Przy jego wydzielaniu zastosowanie znajdą gipsowe oraz szklane ściany działowe, a także powszechnie stosowane parawany, które nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter. Podobny efekt osiągamy także dzięki strefowaniu podłogi, stosując w jednym pomieszczeniu materiały o różnych właściwościach, podkreślające funkcjonalny podział.

Mały metraż nie stanowi przeszkody dla rozwijania zainteresowań. Wiele rodzajów sprzętu sportowego doskonale sprawdza się także jako element wystroju pomieszczenia o innym przeznaczeniu. Bieżnia lub orbitrek spełnią swoją funkcję, stwarzając jednocześnie możliwość wykonywania innych codziennych czynności. Sprzęt sportowy sprawdza się także jako element dekoracyjny, wpisując się doskonale m.in. w aranżacje wnętrz utrzymane w surowej konwencji.

Aby uprawiać sport, nie musisz inwestować w wyodrębnianie w tym celu pomieszczenia. W szerokim asortymencie dostępnym na rynku znajdziesz hantle, kettle, maty, worki treningowe, drążki czy TRXy, cieszące się rosnącą popularnością. Ten wielofunkcyjny sprzęt pozwoli na rozwijanie wszystkich partii mięśni bez wyjścia z domu. Inwestycja w zdrowie to budowanie kapitału dla całej rodziny rodziny. Siłownia staje się nieodłącznym elementem nowoczesnego wnętrza, zapewniając możliwość relaksu i wyciszenia. Aranżacja osobistej przestrzeni do ćwiczeń gwarantuje przy tym oszczędność czasu i pieniędzy.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ