Thursday, April 24, 2025
Home / Kultura  / „Siłaczki” – specjalny pokaz filmu

„Siłaczki” – specjalny pokaz filmu

Jakie jest miejsce kobiet w historii?

Siłaczki - kobiety, które dzięki swojej walce uzyskały prawo do głosowania

Emancypantki walczyły o uzyskanie pełni praw wyborczych / fot. materiały prasowe

Film „Siłaczki” zrealizowany został przez Martę Dzido i Piotra Śliwowskiego, którzy nie po raz pierwszy podejmują temat znaczenia kobiet w historii. Fabularyzowany dokument poświęcony jest polskim emancypantkom – kobietom walczącym o prawa wyborcze i prawo do wykształcenia równoważnego męskiemu. To historia naszych przodkiń, dzięki którym Polki stały się pełnoprawnymi obywatelkami.

 

Pokaz ze spotkaniem

Długo wyczekiwany pokaz filmu odbędzie się 5 marca 2019 roku, o godzinie 20:00, w kinie studyjnym Agrafka. Organizatorem jest Dyskusyjny Klub Filmowy „Rozpięci”. W akcji crowfundingowej mają też swój udział Soroptymistki, które wsparły produkcję filmu finansowo. Po seansie będzie możliwość dyskusji z udziałem Iwony Demko – artystki, która w swoich pracach podejmuje tematykę nierówności płciowych, uprzedmiotawiania kobiet i kobiecej seksualności.

 

Siłaczki – bojownice – patriotki

Film ukazuje ówczesne realia polityczno-obyczajowe na ziemiach polskich. „Siłaczki” przedstawiają sylwetki takich kobiet jak Kazimiera Bujwidowa, Maria Dulębianka , Paulina Reinschmitt-Kuczalska, siostry Tułodzieckie, a także wiele innych postaci, które walczyły o sprawę kobiecą. Mówi o polskich „bojownicach” – jak same o siebie nazywały. To dzięki ich uporowi, mądrości oraz konsekwencji Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, w którym kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych. Stało się to 28 listopada 1918 roku.

 

Na ekranie zobaczymy między innymi Marię Seweryn, Martę Ojrzyńską, Klarę Bielawkę.

 

„Siłaczki” są idealną okazją do poszerzenia wiedzy o tak istotnych faktach w dziejach Polski, zwłaszcza wśród młodych osób, których wiedza na temat znaczenia kobiet w historii jest niewielka. Najwyższa pora to zmienić, ponieważ nawet we współczesnych czasach fraza Zofii Nałkowskiej „Chcemy całego życia” jest wciąż aktualna i nie w mniejszym stopniu niż sto lat temu zagrzewa do podejmowania działań na rzecz równouprawnienia kobiet.

 

Dodatkowy seans

Pokaz „Siłaczek” odbędzie się także w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na ulicy Rajskiej w piątek 8.03.o godz.18:00. To także okazja dla tych osób, które nie widziały zaprezentowanej tam wystawy PRAWA WYBORCZE KOBIET.

Wystawa czynna codziennie do 9 marca w godz. 11-18, a w sobotę 9 marca do godz. 14. Wstęp wolny.

Oceń artykuł
2 Comments
  • Coto Movies.apk 9 marca, 2019

    Pretty awesome movie. Now one can watch all latest movies, TV shows and series for free on CotoMovies.

  • Article Of The Week 3 lutego, 2020

    A week after week, every other week, or month to month meeting or progress report can demonstrate supportively.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ