Tuesday, June 25, 2024
Home / Kultura  / „Siła przyzwyczajenia” nowy spektakl Teatru STU

„Siła przyzwyczajenia” nowy spektakl Teatru STU

"Siła przyzwyczajenia" to groteskowo-komediowa opowieść o dążeniu do perfekcji, tyranii władzy i obsesji doskonałości. Obraz niecodziennych zmagań prowincjolanej grupy cyrkowej, podporządkowanej szalonym ambicjom dyrektora.

"Siła przyzwyczajenia" nowy spektakl w Teatrze STU

"Siła przyzwyczajenia" nowy spektakl w Teatrze STU / fot.materiał prasowy

„Siła przyzwyczajenia” to groteskowo-komediowa opowieść o dążeniu do perfekcji, tyranii władzy i obsesji doskonałości. Obraz niecodziennych zmagań prowincjolanej grupy cyrkowej, podporządkowanej szalonym ambicjom dyrektora.

"Siła przyzwyczajenia" nowy spektakl w Teatrze STU

„Siła przyzwyczajenia” nowy spektakl w Teatrze STU / fot.materiał prasowy

Thomas Bernhard uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury niemieckojęzycznej, może z wyjątkiem rodzimej Austrii, która ma go za ptaka kalającego swoje gniazdo. Proces o zniesławienie wytoczony przez jednego z przyjaciół i niekończące się skandale zaowocowały zakazem publikowania własnych dzieł w Austrii do 2059 roku. Jego ostatnią wolą było zaprzestanie wystawiania jego sztuk na terenie Austrii.

Bohaterowie „Sztuki przyzwyczajenia” to ludzie cyrku, artyści sztuki, która jak żadna inna wymaga precyzji i nie wybacza pomyłek, bo ceną za nie bywa utrata życia. Doskonałość i perfekcja, codzienne żmudne ćwiczenia i ani chwili odpoczynku.

W antraktach i po godzinach bohaterowie ponawiają próby doskonałego wykonania kwintetu „Pstrąg” Franza Schuberta, co staje się obsesją maestro Caribaldiego.

Spektakl i stanowi studium toksycznych relacji, gdzie każdy członek zespołu jestniezbędny elementem podtrzymującym cyrkową piramidę. Bohaterowie „Siły przyzwyczajenia” nie mają siły wyzwolić się z patologicznej relacji. Co stanowi „siłę”, która ich spaja?

Czy sztuka to wartość najwyższa, dla której warto ponieść każdą ofiarę, czy bycie artystą to przekleństwo, czy błogosławieństwo? I kiedy można orzec, że dzieło osiągnęło doskonałość?

THOMAS BERNHARD – „Siła przyzwyczajenia”

Przekład: Monika Muskała

Reżyseria: Remigiusz Brzyk

Scenografia: Justyna Łagowska

Obsada:

Caribaldi – Krzysztof Globisz

Żongler – Wojciech Leonowicz

Pogromca – Michał Majnicz

Błazen – Krzysztof Pluskota

Wnuczka –Alicja Kowalczyk/Angelika Śmiałek

Spektale: 8,9,10 i 30 listopada

Planowana premiera: 1 grudnia 2013

 Więcej informacji na www.scenastu.com.pl

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • 바카라사이트 14 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Read More on that Topic: miastokobiet.pl/sila-przyzwyczajenia-nowy-spektakl-teatru-stu/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ