Tuesday, July 16, 2024
Home / Kultura  / SEX, SKANDAL i SZTUKA

SEX, SKANDAL i SZTUKA

Tuż obok historycznej fabryki Schindlera MOCAK szokuje metalowym napisem „Arbeit Macht Frei” – w nowej, dyskotekowej odsłonie.

MOCAK Kraków

MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

MOCAK Kraków

MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

 

Jedyne muzeum sztuki współczesnej wybudowane w Polsce zupełnie od podstaw – już otwarte. Obok historycznej fabryki Schindlera MOCAK szokuje metalowym napisem „Arbeit Macht Frei” – w nowej, dyskotekowej odsłonie.

Narodziny MOCAK (Museum of Contemporary Art in Krakow) to efekt starań inicjatorki, a zarazem dyrektor muzeum, Marii Anny Potockiej, która jak twierdzi już od kilkudziesięciu lat próbowała „zapłodnić Kraków ideą posiadania galerii sztuki współczesnej”, oraz sukces prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego, który jak wyznał na konferencji prasowej „zapłodniony tą myślą” – nie mógł jej się oprzeć. Budżet przekazany przez miasto na stworzenie tej zupełnie nowej i pierwszej w kraju instytucji kulturalnej wybudowanej całkowicie od podstaw wyniósł 7,5mln złotych, z czego znaczną sumę przekazano na wyposażenie ekspozycji stałych. Podczas, jak wyraziła się Maria Anna Potocka „dość oszczędnych zakupów”, MOCAK zdecydował się na zainwestowanie także w kilka kontrowersyjnych dzieł sztuki. Jednak nie należy przeceniać wartości skandalu. Penis, krew czy sex są nierozłącznym elementem nowoczesności. Skandal nie powinien być pretekstem ani do zaniechania ekspozycji, ani do zagłuszania istoty sztuki. Choć rzeczywiście Jerzy Nowosielski, Tadeusz Kantor, Maria Jarema czy prastary już Stanisław Ignacy Witkiewicz w zestawieniu z „Walę dziurę Uklańskiego for free” Tomasza Mroza jest dość szokujące.

Z pewnością w przyszłości okazji do prowokowania będzie dużo więcej – zwłaszcza, że MOCAK planuje niebawem zaprezentować nową wystawę: „Religia w sztuce”.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, ul. Lipowa 2

Ceny biletów wstępu 10zł – normalny, 5zł – cały. Noc Muzeów wstęp wolny.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ