Saturday, April 13, 2024
Home / Uroda  / Sen nocy (nie tylko) letniej

Sen nocy (nie tylko) letniej

Myślisz, że nieco brak Ci kreatywności i świeżych pomysłów? Nieprawda! Wsłuchaj się w siebie

Myślisz, że nieco brak Ci kreatywności i świeżych pomysłów? Nieprawda! Wsłuchaj się w siebie

Myślisz, że nieco brak Ci kreatywności i świeżych pomysłów? Nieprawda! Wsłuchaj się w siebie

Myślisz, że nieco brak Ci kreatywności i świeżych pomysłów? Nieprawda! Wsłuchaj się w siebie. Sny są dowodem, że Twój mózg potrafi tworzyć fabułę godną Spielberga. A co ciekawe, zazwyczaj są to „filmy” oparte na faktach

Myślisz, że nieco brak Ci kreatywności i świeżych pomysłów? Nieprawda! Wsłuchaj się w siebie

Myślisz, że nieco brak Ci kreatywności i świeżych pomysłów? Nieprawda! Wsłuchaj się w siebie

SEX, FREUD I SENNIK
Sen jest kodem do ludzkiej psychiki. Zamykając oczy choć na kilka godzin na dobę, dajesz organizmowi szansę regeneracji, odpoczynku ale i poukładania wszystkiego, co docierało doń przez wszystkie zmysły. Mózg zaczyna wyświetlać obrazy które są zlepkiem tego, co widzieliśmy albo przeżyliśmy. Niczym sprawnie zsynchronizowany mechanizm łączy dane, o których  istnieniu nie miałeś pojęcia.  Często śnią się wizje, postaci i miejsca, których człowiek nie miał szans poznać na jawie (przynajmniej na poziomie świadomości). Niektóre z nich pojawiają się u większej grupy ludzi, inne zaś są tak niezwykłe, że prawie niemożliwe do zdublowania. Osoby, przedmioty, miejsca i uczucia, które stają się udziałem człowieka podczas snu, choć w dużej mierze powtarzalne, nie mogą być poddane zbyt dużym uogólnieniom.

SEN: JESTEM W CIĄŻY???
Występowanie danego elementu jako symbolu jest związane z kręgiem kulturowym, doświadczeniami człowieka oraz jego stanem psychofizycznym. Tym samym więc ciąża – symbol dość często pojawiający się w snach – dla jednej osoby będzie synonimem trudności, kłopotów ponad siły a dla innej „wróżyć” będzie pomyślne rozwiązanie ważnej sprawy. Indywidualny sennik można stworzyć na podstawie autoobserwacji. Zapamiętując historię, postacie i odczucia które towarzyszyły człowiekowi we śnie, można uzyskać ważną wskazówkę z podświadomości. Dla tych, którzy sceptycznie podchodzą do senników dodam, że interpretacja snów wcale nie stoi w jednym rzędzie z wróżeniem z kart. Sny w dużej mierze oparte są bowiem o to, co widziało nasze oko, słyszało ucho, jednak mózg filtrując wszystkie te bodźce, dopuścił do świadomości tylko te najistotniejsze. Tak więc, choć bywają sny prorocze, częściej  to nasz mózg posiłkuje nas porcją dodatkowych, choć zakamuflowanych informacji.

O CZYM ŚNIĄ POLKI?

sex – Freudowska koncepcja niemal wszystko wiąże z popędem seksualnym. To, co przez normy społeczne zostało wyparte, ujawnia się właśnie w snach. To nieskrępowana przestrzeń, gdzie umysł pozwala sobie na swobodę, której nie możemy lub nie chcemy realizować na jawie. Może oznaczać także kwestie, w które jesteśmy zaangażowani emocjonalnie.

ucieczka – sen o ucieczce przed czymś, co nas przeraża może oznaczać lęk. Nie jest to jednak jedyna interpretacja. Czasem to informacja, że śniący nie chce pogodzić się z jakimś elementem swojej osobowości a to przed czym „ucieka”, nie jest niczym złym, a jedynie zmianą, której się obawia.

ciąża – śnisz, że jesteś w ciąży? To symbol nadziei, nowych planów, zmian. Może umknęły one Twojej uwadze, a już dzieją się wokół ciebie.

dziecko – jeśli naszym prababkom śniło się dziecko, mówiono, że oznacza to kłopot. Psychologia skłania się raczej ku interpretacji, że dziecko we śnie to… dziecko w Tobie – najbardziej wrażliwy element osobowości.

woda – wielu osobom powtarza się sen, gdzie porwani przez wezbrane nurty walczą z prądem rzeki. Zastanów się, czy kiedy ostatni raz miałaś taki sen, nie byłaś przypadkiem zaniepokojona biegiem spraw w Twoim życiu, obawiałaś się utraty kontroli nad własnymi sprawami.

Śnisz o zdradzie, ślubie, byłych / niedoszłych partnerach, a może o śmierci? Przeanalizuj związek snów z wydarzeniami z Twojego życia. Być może marzenie senne zrealizowało się kiedyś na jawie…

[DK]

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ