Friday, July 12, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Aktorka młodego pokolenia pozuje w bieliźnie dla stomiczek. Marianna Kowalewska w poruszającej sesji

Aktorka młodego pokolenia pozuje w bieliźnie dla stomiczek. Marianna Kowalewska w poruszającej sesji

To jasne, że stomiczki chcą czuć się dobrze, kobieco i zmysłowo

Fundacja STOMIAlife

Dziewczyny w sesji dla stomiczek Fundacji STOMIAlife/ fot. Ada Zielińska

Operacja wyłonienia stomii niesie za sobą wiele wątpliwości, dotyczących zmiany dotychczasowego trybu i stylu życia. Obawy budzi także dalsze życie intymne oraz możliwość zajścia w ciążę. Wbrew pozorom stomia nie oznacza rezygnacji z dotychczasowych aktywności i planów. Aktorka, znana m.in. z seriali „Pułapka czy „Rojst” Marianna Kowalewska jest przykładem na to, że stomia nie wyklucza i w żaden sposób nie ogranicza w korzystaniu z życia

 

Aktora „Pułapki"

Marianna Kowalewska aktorka/ fot. Ada Zielińska

Jedna z najbardziej obiecujących polskich aktorek młodego pokolenia. Diagnoza – wrzodziejące zapalenie jelita grubego – miała przeszkodzić jej w spełnianiu marzeń. Stomia, która uratowała aktorce życie, miała uniemożliwić pracę artystyczną. Tak się jednak nie stało. Marianna Kowalewska nie zwalnia tempa – gra w teatrze, serialach, śpiewa oraz, by zrzeszać i łączyć kobiety, założyła sklep internetowy z bielizną – Tutti. Jest to pierwsza w Polsce marka bieliźniana, która oprócz zestawów koronkowych i lnianych sukienek, produkuje również specjalistyczną bielizną dla stomiczek.

O mojej chorobie i stomii mówię otwarcie. Chciałabym, by każdy, kto z tego powodu zmaga się z wykluczeniem, mógł w pełni rozpocząć realizację swoich marzeń i pasji. Pragnę nieść wsparcie tym, którzy wstydzą się wychodzić z domu, realizować swoje zamierzenia zawodowe lub po prostu zwyczajnie umawiać się na randki. Stomia przy odpowiedniej pielęgnacji i dobrze dobranej bieliźnie naprawdę w niczym nie przeszkadza

– komentuje Marianna Kowalewska, aktorka, ambasadorka fundacji STOMAlife.

 

 

Sesja Fundacji STOMIAlife

 

Wynikiem współpracy Marianny Kowalewskiej z fundacją STOMAlife jest specjalna sesja zdjęciowa stomiczek. Zgłoszenia chętnych kobiet zbierano z całej Polski, finalnie sześć dziewczyn wraz z Marianną wzięło udział w bieliźnianej sesji zdjęciowej.

Na co dzień, z powodu choroby, zdarzają się sytuacje, gdy czuję dyskomfort i pewną niezręczność. Bardzo się cieszę, że wzięłam udział w sesji wraz z innymi dziewczynami. Przed obiektywem poczułam zaskakującą pewność siebie i kobiecość

– podkreśla Marta Rozbicka-Wasiak, uczestniczka sesji zdjęciowej.

W efekcie powstała seria inspirujących zdjęć, które podkreślają kobiece piękno i pozytywną energię. Okazuje się, że stomia nie musi ograniczać – stomiczki mogą nosić bieliznę odpowiadającą ich potrzebom, a przy tym czuć się zmysłowo i komfortowo.

Pragniemy uświadomić społeczeństwu, że stomia nie jest wstydliwym tematem. Coraz więcej znanych osób, w tym Marianna, otwiera się i pokazuje, że prawdziwe życie wygląda mniej barwnie niż to opisane w kolorowych mediach. Okazuje się, że mają problemy realne, które również mogą być tabu. Pamiętajmy, że stomiczki, tak jak zdrowe kobiety, mają prawo czuć się dobrze, kobieco i zmysłowo. Właśnie w tym chcemy im pomóc

– dodaje Magdalena Piegat, wiceprezes fundacji STOMAlife.

Sytuacja stomików w Polsce

Stomialife

Specjalna sesja bielizny dla stomiczek/ fot. Ada Zielińska

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 50 tysięcy osób z wyłonioną stomią. Liczba ta wzrosła o 25% zaledwie w ciągu ostatnich 5 lat. Biorąc pod uwagę, że tendencja zachorowań na nowotwory, które są jedną z głównych przyczyn wyłaniania stomii jest rosnąca, prognozuje się, iż tego typu operacje również będą coraz częstsze.
Według badań Polacy uważają, że stomia nie stanowi medycznej przeszkody do podejmowana pracy zawodowej (85%), uprawiania seksu (83%), podróży samolotem (76%), czy spożywania normalnych posiłków (75%).
Mimo że stomicy i stomiczki spotykają się z ogólną akceptacją społeczeństwa, według Polaków nie ma jednoznacznego przyzwolenia dla odsłaniania worka stomijnego w codziennych strojach (42%) lub na plaży (42%). Co czwarta osoba jest też przekonana, że stomia wyklucza z życia towarzyskiego i skraca życie .
Więcej fotografii z sesji ze stomiczkami już wkrótce na www.stomalife.pl, oficjalnym Instagramie Marianny Kowalewskiej @mariankakowalewska oraz na www.tutti.store.

Celem działań fundacji STOMAlife jest walka z wykluczeniem społecznym dotykającym stomików, przełamanie tabu związanego ze stomią oraz edukacja pacjentów i społeczeństwa w zakresie faktów i mitów z nią związanych.

Misją inicjatywy jest zbudowanie powszechnej akceptacji dla stomików tak by mogli powrócić do normalnej aktywności zawodowej i społecznej.

 

 

 

 

 
Oceń artykuł
3 komentarze
  • run 3 21 stycznia, 2020

    Your article is very useful, the content is great, I have read a lot of articles, but for your article, it left me a deep impression, thank you for sharing.

  • Lidia Kalita 23 stycznia, 2020

    Bardzo współczuję takim osobom i jednocześnie podziwiam tych, którzy nie wstydzą się o tym mówić.

  • Krystyna Hycka 26 stycznia, 2020

    Nigdy nie słyszałam o takich osobach. Przeraża mnie myśl, że w tak młodym wieku można zmagać się z podobną przypadłością :((

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ