Ser i mięso: najważniejsze zasady parowania
Efektowne dania lub drobne przekąski, które łączą charakterystyczny aromat sera z odpowiednim gatunkiem mięs – to wspaniały pomysł, na którym możesz oprzeć każde przyjęcie.
Efektowne dania lub drobne przekąski, które łączą charakterystyczny aromat sera z odpowiednim gatunkiem mięs – to wspaniały pomysł, na którym możesz oprzeć każde przyjęcie (a także codzienny jadłospis) i zachwycić podniebienia biesiadników. Pod warunkiem jednak, że wykażesz się niezbędną wiedzą do ich właściwego skomponowania...
Dlaczego warto dbać o dobrane kompozycje serowo-mięsne?
Umiejętne połączenia mięs z serami jest bardzo istotne dla zdrowia. Jeden i drugi produkt charakteryzuje wysoka zawartość tłuszczów nasyconych, dlatego kompozycje muszą zachować pewien umiar (by nie stanowić trudności trawiennych). Istotą udanego posiłku jest doskonałe samopoczucie, gdy Twoi goście i domownicy już odejdą od stołu.
Jakie mięsa zestawiać z serami miękkimi?
Sery miękkie z tzw. porostem pleśniowym, typu camembert, wytwarza się z mleka krowiego. Ich cechą charakterystyczną jest subtelna woń pleśni i dymu. Miąższ ma stosunkowo intensywny smak, ale skórka jest bardzo delikatna. Pasują do nich lekkie rodzaje mięs, np. piersi z kurczaka, a także indyk, zwłaszcza mielony.
Sery z przerostem pleśniowym, wśród których wyróżniają się produkty marki Castello, wyrabia się od wieków, należą do najbardziej popularnych wariantów w tej kategorii. Cechują je znaczne wartości smakowe, które wykorzystuje wiele regionalnych kuchni na całym świecie. Najczęściej jednak stosuje się je jako dodatek do steków, ponieważ znakomicie komponują się z polędwicą wołową. Ich ostrawe i słonawe nuty nadają zdecydowany charakter takim zestawom.
Kompozycje z serami półtwardymi w roli głównej
Sery półtwarde z gatunku podpuszczkowych należą do kategorii dojrzewających, u których podstaw leży krowie mleko. Obmyślając kompozycje, pamiętaj, że ich zapach bywa wyjątkowo intensywny i potrafi zdominować potrawę, jeśli użyjesz produktu w nadmiarze. Ser powinien stanowić tylko drobny akcent, który podkreśla walory mięs. Wyrób posiada charakterystyczną fakturę z dziurkami o różnym stopniu regularności (zależnie od typu). Z czasem nabiera postaci kremowej i sprężystej, staje się również dość pikantny, a w jego aromacie można wyczuć nuty mocno korzenne. Doskonale harmonizuje z mięsem wieprzowym, a w szczególności z szynką.
Połączenia z serami kwasowymi
Sery kwasowe niedojrzewające, zwane też twarogiem, zalicza się do serów białych, które produkuje się z mleka i spożywa, gdy są świeże. Gotowe – przybierają białą barwę, natomiast ich konsystencja zależy od zawartości tłuszczu w produkcie wyjściowym, stąd może mieć charakter kremowy lub grudkowy. Idealnie współgrają z delikatną fakturą filetów drobiowych, a także cielęciną i wieprzowiną, pod warunkiem, że zostaną wcześniej zmielone.
Sery kwasowe dojrzewające, na bazie mleka, zwykle podawane są jako nieduże kawałki o miękkiej lub twardej strukturze (stosownie do poziomu wysuszenia). Możesz z powodzeniem serwować je razem z wieprzowiną.
Sery kwasowo-podpuszczkowe – w jakim towarzystwie najlepiej smakują?
Sery kwasowo-podpuszczkowe należą do gatunku serów amerykańskich, typowo twarogowych, niedojrzewających, które wytwarza się na bazie mleka krowiego. Mają czysty smak, przez niektórych określany jako „jałowy”. Cechuje je dość swoista konsystencja – luźna i ziarnista jednocześnie. Ciekawie komponują się z mielonymi mięsami wieprzowymi, wołowymi, a także z drobiem – np. z kurczakiem (zwłaszcza z filetem z piersi).
Kombinacje serów zwarowych
Sery zwarowe należą do klasy serów miękkich i niedojrzewających, ich ojczyzną są Włochy. Wytwarza się je z serwatki, która zostaje po produkcji serów podpuszczkowych – nieco przypominają fakturą klasyczny twaróg. Uzyskuje się je w procesie długiego gotowania. Do ich wyrobu może służyć mleko krowie, ale również kozie i owcze. Podaje się je głównie w towarzystwie zmielonej wieprzowiny oraz kurczaka – w różnych postaciach.
Zawsze sprawdź zawartość tłuszczu w serach i mięsach
Ostatnia zasada określająca, jak łączyć sery i mięsa, mówi o zawartości tłuszczu w obu produktach. Nie należy komponować w ramach jednego posiłku dwóch, bogato nasyconych tłuszczami artykułów, ponieważ danie będzie bardzo ciężkostrawne i może stać się przyczyną złego samopoczucia.
Zapamiętaj, że najwięcej lipidów znajduje się w odmianach śmietankowych serów (od 50 do 55 proc.), drugie w kolejności są warianty pełnotłuste (powyżej 40 proc.), następnie półtłuste (od kilkunastu do maks. 20 proc.), odtłuszczone (od 10 do 20 proc.), a na końcu – oczywiście – chude (do maksymalnie kilkunastu procent, choć na ogół poniżej 10 proc.). Wśród mięs – niewysokim poziomem tłuszczu wykazuje się przede wszystkim drób (np. indyki, kurczaki), gdzie lipidy mieszczą się w przedziale od 5 do 10 proc., natomiast mocno nasycone nimi bywa mięso wieprzowe – od 10 do aż 50 proc. Wołowinę dietetycy umieszczają zwykle pośrodku tabeli – stopień zawartości tłuszczu w mięsie tej kategorii waha się od 7 do 30 proc.
Dlatego, planując kompozycje mięsno-serowe, zwróć uwagę, by poziom nasyconych lipidów był wyważony, nie wpłynął negatywnie na zdrowie Twoich domowników i nie zdominował walorów smakowych.
카지노 14 stycznia, 2020
… [Trackback]
[…] Info on that Topic: miastokobiet.pl/ser-i-mieso-najwazniejsze-zasady-parowania/ […]