Thursday, June 13, 2024
Home / POLECAMY  / Sennik: zęby. Co oznaczają zęby we śnie?

Sennik: zęby. Co oznaczają zęby we śnie?

Zęby są mocno zakorzenione w sennej symbolice. Jak odczytać sny, w których zęby odgrywają ważną rolę?

sennik zęby co znaczą

fot. Unsplash / Jimmy Fermin

Gdy sięgniemy po sennik, zęby okazują się jednym z najczęściej pojawiających się motywów w naszych sennych marzeniach. Na ogół sny o zębach nieco nas przerażają, wielu kojarzą się z chorobą, a w najczarniejszych scenariuszach nawet ze śmiercią. Okazuje się, że sny o zębach nie zwiastują tylko nieszczęścia. Sprawdź, co o twoim zdrowiu, życiu i relacjach z innymi powiedzą ci zęby pojawiające się w twoich snach

 

Zygmunt Freud sny o zębach interpretował przez pryzmat seksualności. Gdy obiektem marzeń sennych u mężczyzny są zęby, to sygnał, że podświadomie boi się impotencji lub kastracji. W kobiecych snach zęby świadczą o silnej potrzebie posiadania potomstwa. Jeden z uczniów twórcy psychoanalizy, Carl Gustav Jung, twierdził z kolei, że zęby widoczne w marzeniach sennych to oznaka lęku przed starością, utratą zdrowia i sił witalnych.

 

Sen to rozmowa, która toczy się między twoją nieświadomością a świadomym umysłem. Zazwyczaj to twój nieświadomy umysł próbuje nadać priorytet czemuś, co dręczy cię w ciągu dnia, a mózg próbuje rozwiązać problem. Nawet jeśli sny wydają się niejasne, tak naprawdę nigdy nie są przypadkowe. Zawsze łączą się z czymś, co dzieje się w twoim życiu”

– komentuje Layne Dalfen, analityczna snów, w  artykule „The Hidden Meanings Behind 7 Common Dreams”

 

Jak odczytywać znaczenie i symbolikę snów, w których pojawiają się zęby? Sennik w zależności od kontekstu i okoliczności wskazuje na różne interpretacje. Co ciekawe, w prawidłowym odczytaniu i zrozumieniu snu z zębami ważne jest wskazanie, o który ząb dokładnie chodzi. Siekacze to symbol ludzi młodych i mebli. Kły mówią o rzeczach mało ważnych z naszej perspektywy oraz oznaczają ludzi w wieku średnim. Trzonowce z kolei to ludzie starsi oraz drogie, wartościowe przedmioty. Utrata któregoś z tych zębów świadczy o utracie wyżej wymienionych atrybutów czy osób w życiu realnym.

 

Sennik: wypadające zęby. Co oznacza sen o wypadających zębach?

Są takie motywy w snach, które wywołują lęk i obawy. Jednym z nich są wypadające zęby. Sen, w którym z jakiegoś powodu tracimy uzębienie (choćby tylko częściowo), nie bez przyczyny powoduje, że odczuwamy niepokój. Dlatego często w takich sytuacjach sprawdzamy, co mówi sennik. Zęby wypadające można interpretować na kilka sposobów. Ilość zębów, które wypadły we śnie, i ich stan, będą niosły inną symbolikę snu o zębach, jak podpowiada sennik. Wypadające zęby jako symbol, co warto podkreślić, nie mogą być odczytywane w oderwaniu od kontekstu i okoliczności. Należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które powiedzą nam jak dokładniej interpretować sen o wypadających zębach.

 

sennik sen wypadajace zęby

Zęby, które wypadają, to jedne z najczęstszych obrazów, jakie pojawiają się w naszych snach / fot. Canva / Karolina Grabowska

 

Wypadające zęby – sennik:

 

  • wypadające zęby zdrowe – wskazują na problemy natury zdrowotnej, to wskazówka, by lepiej przyjrzeć się swojemu organizmowi;
  • wypadające zęby chore – zwiastują koniec problemów, które od dłuższego czasu utrudniały nam życie;
  • wypadające zęby z krwią – wbrew niezbyt pozytywnym skojarzeniom i mało przyjemnemu widokowi, tak wypadające zęby mówią nam o realizacji planów w najbliższej przyszłości;
  • wypadające zęby bez krwawienia – zwiastuje stratę (emocjonalną, duchową albo materialną);
  • wypadanie zęba podczas jedzenia – informuje, że przyjdzie nam się mierzyć z poważną chorobą;
  • wypadające zęby na raz – wskazują na nadchodzące problemy, z którymi trudno będzie się nam uporać

 

„W pewnym momencie każdemu z nas w dzieciństwie wypadły zęby. Jest to coś nieuniknionego i nad czym nie mamy kontroli. Znam faceta, któremu śniło się, że wypadają mu zęby, ponieważ – choć świadomie nie patrzył na rzeczywistość – w środku wiedział, że żona go opuści. Wiedział to. To było coś nieuniknionego, nad czym nie miał kontroli. Ktoś inny będzie śnił, że wypadają mu zęby i dzieje się tak dlatego, że ma coś do powiedzenia, coś, co w sobie dusi, a ten sen stanowi próbę wyplucia tego, tych słów. Trzecia osoba może śnić, że wypadają jej zęby, ponieważ martwi się czymś, co powiedziała lub tym, jak wygląda. Zatem to naprawdę zależy od tego, co dzieje się ze snem w ciągu dnia w danym tygodniu”

– czytamy w cytowanym wcześniej artykule.

 

Sennik: ruszające, chwiejące się zęby

Ruszające się zęby – sennik

Zdarza się, że rodzajem przestrogi i ostrzeżenia okazuje się sen. Ruszające się zęby to sygnał, że może spotkać nas coś złego i warto mieć to na uwadze. Na jakie dokładnie problemy wskazuje sennik? Ruszające się zęby zwiastują przede wszystkim kłopoty finansowe – niespodziewane, nagłe wydatki albo też stratę materialną. Dlatego dobrze postępować rozważnie, nie podejmować pochopnych decyzji i z rozwagą gospodarować pieniędzmi.

 

Chwiejące się zęby – sennik

W przypadku snu o chwiejących się zębach, sennik poddaje podobną interpretację co przy śnie o ruszających się zębach. To kłopoty finansowe, ale też natury zdrowotnej, które rzutują z kolei na życie zawodowe. Przez wzgląd na słabsze samopoczucie nie mamy wystarczających sił na realizację planów zawodowych, stąd łatwo o porażkę. Chwiejące się zęby w śnie mówią też o zachwianych relacjach międzyludzkich. Być może czeka cię rozstanie, zerwanie albo kryzys w relacjach z innymi. Zastanów się, czy więź z bliskimi ci osobami nie ucierpiała w ostatnim czasie.

 

Może też cię zainteresuje: 

Sennik: pies. Co oznacza pies we śnie?

 

Sen o zepsutych zębach

Sennik – zepsute zęby

sennik zęby zepsute sen

Co w śnie oznaczają zepsute zęby? Sennik podpowiada, że nie wróżą nic dobrego, to zły omen / fot. Pexels / Arvind Philomin

 

Gdy śnimy o zepsutych zębach, istnieje prawdopodobieństwo, że doznamy nieszczęście lub straty. Może to być zatem zapowiedź choroby czy pogorszeniu stanu zdrowia, ale też nadchodzących problemów. Według sennika mistycznego zepsute zęby to symbol zguby i kary za niewłaściwe postępowanie. Zepsute zęby w śnie mogą być też wskazówką, by naprawić coś w swoim życiu, choćby w relacjach z najbliższymi.

 

Sennik – zepsute zęby u kogoś

Co jeszcze mówi sennik? Zęby zepsute u kogoś, na przykład członka rodziny, mogą stanowić podpowiedź co do kierunku, który powinnyśmy obrać w relacjach z tą osobą. Być może to oznaka zbyt małego zaangażowania, wsparcia i uwagi, którą je poświęcamy. Warto zastanowić się, czy nasi bliscy nie borykają się z problemami, których do tej pory nie dostrzegałyśmy. Zwłaszcza że mogą być związane ze zdrowiem.

 

Sennik: białe, zdrowe zęby

Sennik – zdrowe zęby

Lśniące, zadbane i pozbawione ubytków zęby w normalnym życiu przywodzą na myśl zdrowie i siłę. Potrafią poprawić samopoczucie, a nawet wpłynąć na pewność siebie. Co na ich temat mówi sennik? Zęby zdrowe w marzeniach sennych to również dobry omen. Zwiastują sukces, dobrobyt i radosne chwile.

 

Sennik – białe zęby

białe zęby sen sennik

Sen o białych, zdrowych zębach symbolizuje spokojne, ale nieco monotonne życie. / fot. Unsplash / Michael Dam

 

Jeśli z kolei w śnie masz białe zęby, sennik interpretuje to jako symbol pewności siebie, powodzenia, szczęścia, a nawet doskonałości. Białe zęby wróżą dobre zdrowie i poprawę sił witalnych oraz zapowiadają przełom w stosunkach z bliskimi. Sennik sugeruje, że przed tobą okres pełen pomyślności. Piękne, białe zęby w śnie dowodzą, że otaczają cię wierni przyjaciele.

 

Sennik – sztuczne zęby białe

Sen o sztucznych białych zębach sennik odczytuje jako zapowiedź nadchodzącego rozczarowania czy też zawodu. Z dużym prawdopodobieństwem może to świadczyć o ciosie i krzywdzie zadanej przez bliskie osoby. Dlatego dobrze mieć się na baczności. Sztuczna szczęka sugeruje nadejście zmartwień i ciemnych chmur w twoim życiu.

 

Sennik – białe zęby u kogoś

Gdy śnimy o cudzych białych zębach, sennik wskazuje, że to optymistyczny znak dla tej osoby. Zwiastuje życie pełne pomyślności, szczęścia i ogólnego powodzenia.

 

Przeczytaj koniecznie:

Sennik: ciąża. Sen o ciąży – znaczenie

 

Sen o brudnych, czarnych zębach

Sennik – brudne zęby

brudne zęby sennik

Brudne zęby według sennika sugerują nadejście złych chwil w życiu / fot. Pexels / Arindam Raha

 

Mało która z nas chciałaby, żeby przyśniły jej się brudne zęby. Sennik ostrzega, że pojawienie się tego konkretnego symbolu w śnie zwiastuje złe nowiny i wydarzenia. Może to być zapowiedź problemów właściwie w każdym aspekcie naszego życia – finansowych, zawodowych, towarzyskich czy w związku albo innych relacjach. Jeśli w śnie pojawia się osoba z brudnymi zębami, należy zwrócić na nią szczególną uwagę. Być może nie ma wobec nas szczerych intencji.

 

Sennik – czarne zęby

Jeszcze gorszym widokiem (dosłownym i w ujęciu metaforycznym) jest widok czarnego lub sczerniałego zęba we śnie. To zły omen, wróży nadejście nieszczęścia lub śmierć kogoś bliskiego.

 

Sennik: połamane, kruszące się zęby

Sennik – połamane zęby

Jeśli w śnie widzisz połamane zęby, szczególnie zakrwawione, sennik interpretuje je jako ostrzeżenie przed nadchodzącymi problemami. Mogą mieć związek ze zdrowiem lub sferą miłosną i zwiastować rozpad relacji. Pomimo początkowego bólu i poczucia straty, powinnyśmy przyjąć rozstanie ze spokojem. Według sennika połamane (złamane, ułamane) zęby mówią o zmianach niosących pozytywne skutki.

 

Sennik – kruszące się zęby

Sennik zęby kruszące się odczytuje jako symbol zmian, na które nie mamy realnego wpływu, a mimo to trudno nam je przyjąć. Dlatego dobrze zdać się na łaskę losu i po prostu je zaakceptować. Jeśli przerażają nas i wywołują dyskomfort ukruszone zęby, sennik jeszcze pogłębi ten niepokój. Kruszenie się zębów sygnalizuje potencjalne problemy zdrowotne albo rozpad ważnej dla nas relacji.

 

Koniecznie zobacz: 

Jak szybko zasnąć? Metody, które skutecznie przyciągają sen

 

____

Artykuł powstał w oparciu o dostępne w Internecie senniki.

Bułgarystka i lektorka polskiego dla obcokrajowców z zamiłowaniem do pisania. Uwielbia dobre jedzenie, niszowe języki, koreańskie seriale i Bałkany. Zafascynowana dwujęzycznością. Mało śpi, bo dużo czyta.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ