Tuesday, June 25, 2024
Home / Rozwój  / Sennik: ciąża. Sen o ciąży – znaczenie

Sennik: ciąża. Sen o ciąży – znaczenie

Co oznacza sen o ciąży? Sennik nie powie ci całej prawdy

Kobieta w niebieskim makijażu śpi na poduszkach przypominajace chmury

Sprawdź wskazówki, które pomogą zrozumieć ci twój sen o ciąży / fot. Canva

Sen o ciąży jest jednym z powszechniejszych, ale co ciekawsze, trudnym do zapomnienia. Oczekiwanie na dziecko to nierzadko temat na emocjonalny, terapeutyczny, proroczy, telepatyczny, czy oczyszczający sen. Ciąża może przybierać w nich zarówno zaskakująco realistyczne jak i abstrakcyjne formy przypisywane koszmarom

 

 

Sen „Zakonnica w ciąży”

– Jestem zakonnicą, biorę udział w jakiejś uroczystości. Dookoła mnóstwo innych sióstr, osób świeckich, dostojników kościelnych. Mam złożyć śluby zakonne. Noszę brązowy habit i ukrywam pod nim ciążę. Mam już niedługo urodzić – ta ciąża jest dla mnie bardzo ważna – otaczam wielką miłością i czułością dziecko. Idę do siostry przełożonej i pokazuję jej mój brzuch, który już opadł, ciąża jest bardzo zaawansowana. Mówię, że nie będę składać ślubów i przepraszam, że ukrywałam ciążę i wcześniej jej nie powiedziałam, i że teraz to dla niej problem z powodu tych dostojników, którzy przyjechali. Ona to jednak rozumie i mi gratuluje chociaż z drugiej strony widzę, że jej ta sytuacja trochę nie pasuje Potem przenoszę się jako obserwatorka poza klasztor i widzę ojca dziecka, leży na pace jakiegoś samochodu – ma długie włosy i poszarpane, ubrudzone ziemią jeansowe spodnie do kolan. Zauważa mnie i mnie przytula. Obejmujemy czule dziecko w brzuchu

– relacjonuje swój sen o ciąży Mona Cichoń – ekspertka od śnienia.

O ciąży śnią zarówno mężczyźni i kobiety, którzy aby go zrozumieć często sięgają po sennik. Ciąża i inne pojęcia w sennikach często wyjaśniane są schematycznie. Tymczasem jak wyjaśnia Mona Cichoń – każdy sen ma swoją osobistą interpretację, a w wyjaśnianiu symboli, które śnimy, najważniejszy jest kontekst.

Co oznacza sen o ciąży?

Łatwiej zapamiętać zaskakujący sen o ciąży. Co oznacza ta ważna informacja od podświadomości?

– Łono jest miejscem kreacji – planów, pomysłów, projektów, zmian. Dlatego ciąża we śnie może oznaczać coś, co się dopiero zacznie, symbolizować nadzieje, które czekają na urzeczywistnienie

– mówi Mona Cichoń, która pracując ze snami, korzysta z różnych metod ich interpretacji – od rdzennych tradycji, przez nauki buddyjskie, po współczesne psychologiczno-naukowo-rozwojowe badania.

Każdy sen ma swoje źródło w podświadomości. Również sen o ciąży. Znaczenie zrozumiemy dopiero wtedy, gdy uświadomimy sobie, że potrzebujemy wyśnić energię, którą nasz umysł ubiera w zrozumiałe obrazy.
Sen o ciąży może łączyć się z „wydawaniem na świat” pomysłów, a ciężarna jest w nim kreatorką.

 

Powtarzający się sen o ciąży „Łagodny poród”

Alicja miała powtarzający się sen, w którym widziała jak przez cienką skórę brzucha przebijają się coraz mocniej i widoczniej ruchy dziecka. Zanim się obudziła, wyśniła łagodny poród, który po głębokiej refleksji zrozumiała jako wskazówkę do przewartościowania sposobu zarządzania projektem w pracy.

– W interpretacji symboli bardzo ważny jest kontekst oraz pytania: „jak się czułaś we śnie, czego doświadczałaś?” Zapisujmy swoje sny zaraz po przebudzeniu. To mogą być szczątkowe informacje, tego co zapamiętałaś: kolor, emocja, cokolwiek. Taka praktyka z czasem pozwoli „umaterialnić sen”, czyli zrozumieć, co podświadomość chce ci przekazać.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, co oznacza sen o ciąży.

 

Może też cię zainteresuje:
Jak mieć świadomy sen?

 

Sen o byciu w ciąży. Ciąża własna a sennik

Sen o byciu w ciąży często przytrafia się kobietom, które bardzo chcą lub spodziewają się dziecka. Takie marzenie senne jest czymś zupełnie normalnym. Nierzadko ciężarne śnią o ciężkim porodzie i komplikacjach. Trudne sny reprezentują obawy matki na jawie.

– Interpretując sen o swojej ciąży, która jest dziwna lub zagrożona, można sięgnąć wspomnieniami do doświadczeń przodków i całego kontekstu naszego życia. Zwykle tam znajdują się odpowiedzi – mówi Mona, która wspomina latami powtarzający się sen klientki.

 

Sen o zajściu w ciążę „Labirynt”

Sen o byciu w ciąży i porodzie powtarzał się w przez połowę dorosłego życia Ilony. We śnie kobieta chodziła po labiryntach w mieście, którego nie rozpoznawała. W końcu gdy miał nastąpić poród, Ilona przenosiła się do obcego mieszkania, w którym była sama, jednak widziała z okna, że wokół kręcili się obcy, wrogo nastawieni ludzie. W śnie, cały czas towarzyszył jej lęk i uczucie zagubienia. Za każdym razem, dziecko rodziło się zdrowe.

Ilona zgłosiła się o pomoc w rozszyfrowaniu znaczenia snu do Mony, bo ten latami nie dawał jej spokoju. Wspólnie odkryły, że mieszkanie, w którym działa się akcja snu, należało do matki kobiety. Podświadomość Ilony prawdopodobnie chciała ją nakierować na to, by inaczej spojrzała na relację, która łączy ją ze swoją matką. Wiedza, którą zyskała Ilona okazała się bardzo uwalniająca, bo od tamtego czasu sen powtarzał się, ale odtąd kobieta spotykała w nich miłych sąsiadów.

Specjalistka od śnienia radzi, by zamiast wpadać w panikę, zastanowić się, czego się boimy. A co na ten temat mówi mówi sennik? Ciąża własna często występuje w nim schematycznie.

– Sennik daje kilka opcji, mocno ograniczających interpretację snu. Informacje tam zawarte często są sprzeczne. Człowiek zwykle wybiera z nich, to co dobre, ale niektórzy biorą najgorsze, żeby się niepokoić. Senniki są statystycznym uśrednienieniem, a tymczasem w odczytywaniu tego co oznacza sen „jestem w ciąży”, powinnyśmy czerpać ze zbiorowej podświadomości i, jeśli to możliwe, doświadczeń przodków. Bierzmy pod uwagę kontekst naszego życia
– przypomina specjalistka od śnienia.

Sen o kobiecie w ciąży – sennik alternatywny

kobieta w poduszkach przypoinające chmurki

Nie sięgaj po sennik. Ciąża koleżanki może oznaczać coś innego / fot. Canva

Elżbieta nie znalazła wyjaśnienia swojego snu o innej kobiecie w ciąży w internetowym senniku, dlatego opowiedziała go Monie.

 

Sennik: kobieta w ciąży „Calineczka” – o narodzinach siebie samej

Eli śniło się, że jest na polanie i widzi, jak jej koleżanka rodzi dziewczynkę, którą się gorliwie opiekuje. Noworodek jest ubrany w sukienkę. Potem kobieta wstaje, bierze córkę na ręce i niesie ją dalej. Dziewczynce jest zimno.
Chociaż Ela w tym śnie była, jak jej się wydawało, jedynie obserwatorką, w trakcie sesji, doszło do niej, że calineczka reprezentuje ją samą. Podświadomość wysłała jej sygnał, o tym, by była dla siebie lepsza i zadbała o swoją kruchość. Być może było to też o dojrzewaniu do roli matki dla siebie samej?

Według psychoterapeutycznej interpretacji snów, każda postać może reprezentować śniącą osobę.

Bardzo często śni nam się, że ktoś z naszego otoczenia rodzi na naszych oczach. Ciąża koleżanki z pracy może być drogowskazem w kierunku wspólnego projektu. Sen o bliskiej koleżance będącej w ciąży może ujawniać nasze osobiste pragnienie lub lęk wiążący się z powiększeniem rodziny. 

– Najczęściej bierzemy ze snu, to, na co na danym etapie życia jesteśmy gotowe. Sny mogą nas na coś naprowadzić, ale nie zinterpretujemy ich właściwie, jeśli nie weźmiemy pod uwagę swoich emocji. Jeśli we śnie to przyjaciółka jest w ciąży, to dostajemy szerokie spektrum spojrzenia na sprawę. Sen o ciąży koleżanki uczy nas bycia obserwatorem siebie i swoich uczuć.
– mówi Mona Cichoń.

 

Alternatywny sennik: koleżanka w ciąży

Popatrz na ten sen z różnych perspektyw i występujących w nim motywów, np. lasu, dziecka, przyjaciółki itd.
Zadaj sobie pytania o wsparcie. Może ci go brakuje albo sama potrzebujesz je otrzymać?

 

Alternatywny sennik: ciąża koleżanki z pracy

Jakie są wasze relacje? Może chodzi o wspólny projekt w pracy – jakie są nastroje wokół tego tematu? Co czujesz?

 

Przeczytaj:
Zabobony ciążowe czyli czego powinny unikać kobiety w ciąży według przesądów

 

Sennik: niechciana ciąża

Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę hasło „niechciana ciąża sennik”, otrzymamy odpowiedzi mówiące o tym, że taki sen jest wynikiem obaw związanych z niechcianym macierzyństwem. Sennik o niechcianej ciąży mówi też, że jest to wyraz niezrealizowanych pomysłów i planów. Można go interpretować jako zapowiedź niespodziewanych wydarzeń.

Sen nie jest przyczyną. Jeśli śniąc o niechcianej ciąży odczuwasz lęk, zadaj sobie pytanie o to, czego się boisz. Najczęściej chodzi o nieuświadomioną presję, niekoniecznie związaną z macierzyństwem. Można też dosłownie wziąć taki sen. Niechciana ciąża może oznaczać zgodę (lub jej brak) na zostanie matką.

 

Sen o niechcianej ciąży „Wiewiórka”

Justyna też miała, jak to określiła, dziwny sen, którym podzieliła się z Moną:

– Jestem w niechcianej ciąży, znajduję się na polanie w lesie, zaczynam rodzić. Początkowo boję się, że jestem sama i czy sobie poradzę, ale nagle jest już po porodzie. Pochylam się żeby wziąć dziecko i widzę, że to jest maleńka wiewiórka. Budzi to moją wielka czułość. W ogóle mnie nie dziwi to że urodziłam wiewiórkę. Przepełnia mnie zachwyt i miłość.
 

Sennik: ciąża bliźniacza

Alternatywny sennik: ciąża bliźniacza

– Bliźniaki reprezentują szczególny rodzaj relacji. W oderwaniu od sennika, warto zadać sobie pytanie: kim jest bliźniak? – mówi Mona Cichoń i kontynuuje:

– Czy w śnie musiałaś wybierać? Czy obecnie w życiu masz do czynienia z czymś podwójnym? Zastanów się, czy nie zaniedbujesz jakiegoś obszaru – mogą to być przyjemności lub kariera, którą strefę należałoby bardziej podkarmić?
Jeśli przyśniły ci się dziewczynka i chłopiec, pomyśl o tym, aby zadbać o swoją żeńską i męską energię. Jak z nich korzystasz? Dąż do odpowiedzi na to, jak czujesz się w chaosie i twórczości. Pamiętaj, że nic nie jest jednoznaczne, dlatego z różnych stron popatrz na ten sen. Ciąża bliźniacza według tradycyjnego sennika najczęściej jest zapowiedzią dobrych wiadomości.  

Sennik – ciąża mamy, córki, żony

kobieta na niebieskim tle

Sen o ciąży żony, córki, matki – co oznacza? / fot. Canva

Śniło ci się, że kobieta z twojej rodziny jest w ciąży i rzeczywiście, wkrótce się okazało, że tak jest? To mógł być sen telepatyczny lub proroczy.

– Czas nie jest liniowy, jak nam się wydaje, we śnie możemy linię przekroczyć

– uświadamia ekspertka od śnienia.

Jeśli wiemy, że bliska nam osoba bardzo chce mieć dziecko, to opowiedzmy jej nasz sen. Dążymy do rozluźniania, a nie wzajemnego straszenia się – mówi Mona Cichoń.

Niezależnie od tego, czy bohaterką snu o ciąży była mama, córka czy żona, zawsze warto zacząć odczytywanie jego znaczenia od zrozumienia emocji jakie nam towarzyszyły.

 

Sennik: ciąża mamy

„Ludzie, którym ufasz, mogą się skrzywdzić” – grozi popularny sennik. Ciąża mamy tymczasem wcale nie musi oznaczać czegoś złego. Jeśli sen był niepokojący, w jego interpretacji, pomocne będą odpowiedź na pytanie: „czego doświadczam w śnie? Czy trudności, z którymi się borykam są moje czy cudze? Ważne, żeby zastanowić się też nad tym, jakie się ma relacje z mamą.

 

Sennik: ciąża córki

Jeśli na jawie bardzo pragniesz zostać babcią, to nic dziwnego, że twoje marzenia senne również krążą wokół tematu. Jakie emocje wywołuje u ciebie wizja pod tytułem „córka w ciąży”? Sennik mówi: „w twoim życiu nadchodzi radosny czas”.

 

Sennik: ciąża żony

Żona w ciąży to kolejny popularny motyw senny. Sennik każe nam myśleć, że tęsknimy za osobą z rodziny, której już nie ma, a wkrótce czeka nas wydarzenie, które przypomni o nieobecnym.

 

Sprawdź też:

Sennik: myszy i szczury – co oznaczają we śnie?

Sennik: ciąża z byłym

 

Sen o ciąży z byłym chłopakiem „Test”

– Uświadomiłam sobie, że jestem w ciąży z byłym chłopakiem. Siadam na sofie w salonie, dołącza do mnie jakaś kobieta. Mówię jej, że jestem w ciąży, że przed chwilą się dowiedziałam. Ona pyta mnie, czy zrobiłam test ciążowy. Dziwi mnie to. Reaguję, że nie trzeba po prostu to wiem, a… test jest z plastiku i jest nieekologiczny. Dotykam czule, obejmuje dłońmi mój brzuch, łono. Czuję duży spokój. Kobieta mnie pyta, czy dziecko się rusza i czy może dotknąć i poczuć. Odpowiadam jej, że to 11. tydzień i jeszcze jest za wcześnie, trzeba czekać co najmniej do 16. tygodnia. Mówię jeszcze, to by było ciekawe gdyby ten chłopiec okazał się dziewczynką.
Potem wychodzę do ogrodu. Jestem pełna miłości, spokoju, harmonii. Myślę, że mam 51 lat, i że to dziecko nie będzie ze mna tak długo jak jego rodzeństwo, ale nie oceniam tego. Świeci słońce, drzewa są pięknie zielone i soczyste, pachnie latem. Czuję się wspaniale i nie myślę o byłym partnerze

– opisuje swój sen Anita.

Zastanawiasz się, co może oznaczać twój sen o ciąży z byłym chłopakiem? Sennik ciążę z byłym zrównuje do tego, że nie masz poważnego stosunku do swojej przyszłości.
Tymczasem, taki sen zwykle bardzo porusza. Interpretację możesz zacząć od rozszyfrowania relacji z tamtym partnerem. Zastanów się, jakie znaczenie ma to, że w śnie jesteś w ciąży z byłym chłopakiem, a nie obecnym. To może odnosić się do etapu w życiu, a niekoniecznie do osoby. Pomyśl, czy pielęgnujesz to samo, co wtedy w relacji z tamtym. Czy porównujesz związki?

– We śnie najłatwiej jest zdemaskować uczucia i łatwiej przyjąć prawdę. Pamiętajmy, że po przebudzeniu, automatycznie włącza się ocena. Dlatego zapisujmy sny. To pomoże nam ustalić, czy to, co czujemy pochodzi z umysłu czy z głębi podświadomości. Kiedy śpimy, rozsądek nie ma prawa głosu. Sen o ciąży z byłym nie oznacza zdrady. To sygnał, że odezwało się w nas coś, nad czym warto się pochylić – mówi Mona Cichoń.

Nie na wszystkie motywy senne odpowiedzi zna sennik. Ciąża z byłym chłopakiem nie musi oznaczać, że za nim tęsknisz.

– Nie przerażaj się snami, analizuj je

– radzi specjalistka od śnienia.

kobiecie śni się ciąża

Co według sennika oznacza ciąża z byłym chłopakiem? / fot. Canva

 

Przeczytaj teraz:
Sennik: pies. Co oznacza pies we śnie?

 

O ekspertce

Od lewej: Aneta Pondo i Mona Cichoń

Od lewej: Aneta Pondo i Mona Cichoń / fot. Barabara Bogacka

Mona Cichoń prowadzi warsztaty pracy ze snami oraz sesje indywidualne. Mona jest zaangażowana w Zgromadzenia Kręgów Kobiet. Zajmuje się terapią dźwiękiem. Pobiera nauki od maoryskiej szamanki Arapaty, głównie związane z uzdrawianiem kobiecości, oddechem, przodkami.
Kontakt z Moną Cichoń: FB/@monika.cichon.7146

 

 

 

TAGI
top

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ