Selen ‒ zastosowanie, źródła. Czym grozi jego nadmiar i niedobór?
Przeczytaj zwłaszcza, jeśli planujesz ciążę
Selen (Se) to pierwiastek śladowy, który został odkryty w roku 1817 roku. Uczestniczy w wielu procesach fizjologicznych, wspiera układ immunologiczny i hormonalny, a także chroni organizm przed stresem oksydacyjnym. Jak objawia się nadmiar, a jak niedobór selenu? Kiedy warto sięgnąć po suplementy z selenem organicznym?
Selen ‒ właściwości i zastosowanie
Selen to niedoceniany pierwiastek, który występuje w organizmie w śladowych ilościach ‒ jego dobroczynny wpływ na zdrowie odkryto dopiero w latach 60. XX wieku. Jedną z najważniejszych funkcji selenu jest wzmacnianie systemu odpornościowego (stymuluje on syntezę przeciwciał oraz aktywność fagocytarną, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie z atakiem drobnoustrojów chorobotwórczych). Razem z witaminą E chroni serce i układ krążenia, ma także właściwości antynowotworowe. Selen pozwala utrzymać mocne i zdrowe włosy, paznokcie, wpływa również pozytywnie na stan naszej skóry. Co istotne, pomaga uregulować metabolizm hormonu tarczycy. Wspiera płodność u kobiet i mężczyzn. Dzięki tworzeniu nieszkodliwych kompleksów z metalami ciężkimi (np. ołowiem, talem, kadmem, rtęcią), selen zmniejsza ich szkodliwy wpływ na organizm.
Występowanie selenu w żywności ‒ w jakich produktach spożywczych jest selen?
Referencyjna wartość spożycia selenu dla osoby dorosłej wynosi 45-55 µg/dzień (w przypadku kobiet ciężarnych 60 µg/dzień, a matek karmiących 70 µg/dzień). Jakie pokarmy zawierają selen? Jednym z lepszych źródeł selenu w żywności są orzechy brazylijskie (jeden sztuka zawiera około 100 mcg selenu), ryby (zwłaszcza tuńczyk i łosoś), podroby. Selen jest obecny również w mleku, produktach mleczarskich i jajach. Natomiast warzywa i owoce są ubogim źródłem tego pierwiastka. Jeśli chodzi o przyswajalność tego mikroelementu ‒ przyswaja się lepiej z produktów roślinnych, niż odzwierzęcych. Czym grozi nadmiar i niedobór selenu w diecie?
Skutki niedoboru i nadmiaru selenu
W przypadku nadmiaru selenu w organizmie, może dojść do tzw. selenozy, czyli zatrucia tym pierwiastkiem, które objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (biegunki, mdłości, czosnkowy zapach z ust), zawrotami głowy, wypadaniem włosów, łysieniem, bólami stawowymi, kruchością i łamliwością paznokci. Przy długotrwałej selenozie może wystąpić marskość wątroby lub obrzęk płuc. Z kolei niskie wartości tego mikroelementu mogą sprzyjać pojawieniu się depresji, niedoczynności tarczycy i często diagnozowanej w ostatnich latach choroby Hashimoto. Niedobór selenu może też powodować problemy z płodnością, osłabienie mięśni i układu immunologicznego. Tak więc zarówno nadpodaż, jak i brak tego pierwiastka ma szkodliwy wpływ na organizm.
W jakich sytuacjach stosować suplementy z selenem?
Po suplementy diety z selenem powinny sięgać osoby, które mieszkają w terenach, gdzie występuje niskie stężenie selenu w glebach. Dodatkowa suplementacja może być niezbędna w przypadku chorych, którzy odżywiają się pozajelitowo. Selen jest niezbędny w diecie par, które mają problemy z płodnością, osób chorujących na astmę, schorzenia układu krwionośnego. Warto podkreślić, że selen organiczny (L-selenometionina, selenocysteina), charakteryzuje się lepszym wchłanianiem, niż formy nieorganiczne (selenin, selenian sodu). Dlatego rozsądniej jest wybierać suplementy z selenem organicznym. Warto też co jakiś czas oznaczać poziom selenu w organizmie, poddając się stosownym badaniom.
Podsumowując, selen to pierwiastek śladowy, który wspiera naturalne mechanizmy obronne organizmu, chroni komórki ciała przed stresem oksydacyjnym i odpowiada za wydolność gruczołu tarczycy. Aby uniknąć ryzyka przedawkowania selenu w przypadku suplementacji, warto przestrzegać dawek umieszczonych na opakowaniu/ulotce dołączonej do produktu i pozostawać w kontakcie z lekarzem lub dietetykiem.
dmiv 8 stycznia, 2021
Wiele osob odczuwa niedobór selenu. Wynika to glównie z nieodpowiedniej diety. Niestety ale pomimo tego,ze w sieci jest wiele informacji na temat zdrowego odżywiania się, wielu Polaków zupełnie nie zwraca na to uwagi oraz odżywia się po prostu źle. Nie jedzą wielu warzyw oraz owoców. Jak również kupują bardzo przetworzone jedzenie.