Seks z nowym partnerem – kiedy zacząć i jak pokonać stres?
Stosować się do „zasady pięciu randek”, czy dać się ponieść?
Stres przed pierwszym razem z nowym partnerem jest zupełnie normalną reakcją. Czasami jednak za wszelką cenę chcielibyśmy się go pozbyć. Jednak czy rzeczywiście powinniśmy? Seksuolożka Bogumiła Konieczna wyjaśnia, dlaczego zdrowo jest obniżyć swoje oczekiwania względem pierwszego razu oraz tłumaczy co zrobić, gdy ten okaże się nieudany.
Kiedy iść z facetem do łóżka? Czy sex z nowym partnerem na pierwszej randce to coś złego? Zdaniem Bogumiły Koniecznej, w dzisiejszym świecie nadal funkcjonuje cała masa stereotypów, dotyczących kobiecości, płciowości czy męskości. Nadal często myślimy, że pójście do łóżka na pierwszej randce jest normalne lub nawet fajne, jeżeli robi to mężczyzna – bo przecież zdobywa doświadczenie. Kobiety obawiają się bycia ocenionymi jako „łatwe”, jeżeli zrobią to samo. Dlaczego tak jest i kiedy w takim razie iść do łóżka z nowym facetem?
– Stereotypy wpływają na światopogląd wielu kobiet, które uważają, że z jakiegoś powodu nie mogłyby uprawiać seksu na pierwszych randkach, szczególnie, jeżeli nie są w relacji. W naszej kulturze nadal tematem tabu jest mówienie o tym, że celem seksu miałaby być przyjemność. Tymczasem, gdy oboje partnerzy są dojrzali, warunki ku temu sprzyjają, a oni sami wiedzą, z czym wiąże się seks, postawiłabym znak równości między kobietami i mężczyznami, jeżeli chodzi o współżycie na pierwszych randkach
– wyjaśnia seksuolożka.
Decyzja o rozpoczęciu współżycia zależy więc tylko od naszych upodobań i powinniśmy sugerować się jedynie tym, co czujemy. Nie powinniśmy ani się do tego zmuszać, ani się powstrzymywać. Jeżeli my i nasz partner uważamy, że jest to odpowiedni moment, stereotypy nie powinny wyznaczać nam granic.
To Ci się przyda!
Gry dla par w domu lub online – jak spędzić czas we dwoje (pytamy ekspertów)
Stres przed seksem z nowym partnerem – jak pokonać?
Stres przed seksem z nowym partnerem jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Jesteśmy wtedy bardzo podekscytowani, chcemy dobrze wypaść i zrobić dobre pierwsze wrażenie. Często stres może jednak namieszać przy pierwszym razie, który zazwyczaj i tak nie wychodzi jak byśmy tego chcieli. Jak pokonać stres przed seksem? Bogumiła Konieczna wyjaśnia, że całkowite zwalczenie stresu w tej sytuacji jest trudne i niepotrzebnie zaprząta nasze myśli.
– Stres w sytuacjach nowości zawsze nam towarzyszy, niezależnie od tego, czy jest to nasz pierwszy partner, czy pierwszy partner po dłuższym czasie. Warto jednak pracować nad stresem w różnych sytuacjach, nie tylko seksualnych. W sytuacji, kiedy podczas seksu pojawiają się problemy powinniśmy mieć świadomość tego, że napięcie czy stres sytuacyjny mogą spowodować, ze ten pierwszy raz nie będzie wyglądał jak na filmach. Przy dalszych kontaktach stres zazwyczaj zanika i nie stanowi już problemu. Dlatego na początku powinniśmy raczej się na niego przygotować, niż usiłować się go pozbyć
– twierdzi ekspertka.
Zauważa jednak, że jeżeli nic w tej kwestii nie ulega zmianie, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty, bo długotrwały stres i brak powodzenia seksualnego może stanowić problem psychogenny. Stres przed seksem pojawia się zarówno z nową partnerką jak i partnerem, występuje więc u kobiet i u mężczyzn. Zamiast próbować zwalczyć stres przed seksem lepiej zaakceptować, że stres może się pojawić, a pierwszy raz nigdy nie jest idealny. Na co dzień można zaś pracować nad stresem na różne sposoby – medytując, relaksując się czy świadomie odczuwając swoje emocje.
Zobacz także: Friends with benefits – co to znaczy i jak wygląda taka relacja?
Pierwszy raz z nowym partnerem – jak zacząć?
Pierwszy sex z nowym partnerem to zawsze ogromne emocje. Choć nigdy nie jest idealny, mówi się, że najbardziej pamiętny jest właśnie ten pierwszy raz. Jak zacząć przygotowania do niego? Czy istnieje sposób, by przygotować się na pierwszy raz z nowym facetem? Specjalistka odpowiada krótko:
To kwestia bardzo indywidualna. Jesteśmy różni i dobrze jest dopasowywać to do własnej gotowości i do niczego się nie zmuszać.
My także uważamy, że trudno jest przygotować się nad tak nieprzewidywalny moment jak pierwszy raz z nowym partnerem. Jeżeli czujesz, że jesteś gotowa i ten czas może nastąpić lada chwila, miej świadomość, że nie wszystko może pójść idealnie. Najważniejsze, byś czuła się przy tej osobie komfortowo i bezpiecznie i nie miała poczucia, że zmuszasz się do czegokolwiek. Jeżeli postąpisz wbrew sobie, szybko pojawią się wyrzuty sumienia, których możesz przecież łatwo uniknąć. Pamiętaj też o tym, by podczas seksu się komunikować – to ważne, byście oboje byli zadowoleni, a nie tylko próbowali odtworzyć schemat tego, jak może wyglądać idealny seks. Warto zadbać też wcześniej o odpowiednie zabezpieczenie, by minimalizować ryzyko stresu po stosunku.
Jak zareagować, jeżeli seks z partnerem okaże się nieudany?
Nieudany pierwszy raz z nowym partnerem to coś, co musimy po prostu wliczyć w koszty nowej relacji. Zgranie się w każdej kwestii w relacji nierzadko wymaga czasu, podobnie jest ze sferą seksualną. Do tego dochodzi stres, więc nieudany seks z nowym partnerem za pierwszym razem nie musi oznaczać, że już nigdy się nie dogadamy. Warto jednak być otwartym i dawać partnerowi wskazówki – bez nich prawie na pewno nic się nie poprawi. Seksuolożka Bogumiła Konieczna uważa, że w seksie – zarówno tym pierwszym, jak i każdym kolejnym, najważniejsza jest rozmowa.
– Powinniśmy rozmawiać bez presji czy wewnętrznego cenzora, który nie pozwalałby nam czegoś powiedzieć. Nie warto też okłamywać partnera, że jest cudownie, jeżeli tak nie jest, ponieważ długo nie jesteśmy w stanie udawać, a z czasem jest tylko coraz trudniej. Jeżeli uda się samemu dojść do tego, co jest nie tak, to super, a jeżeli nie, warto posiłkować się specjalistą – im szybciej tym lepiej, by nie stwarzać długotrwałych problemów, które później trudniej jest odkręcić.
Nieudany pierwszy seks nie jest więc niczym strasznym i nie przekreśla relacji. Wystarczy o tym jak najszybciej porozmawiać i razem poszukać rzeczy, które zadowalałyby obie strony.
Sprawdź też: Seks oralny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć