Monday, May 20, 2024
Home / PARTNER MK  / Seks podczas okresu – tak czy nie?

Seks podczas okresu – tak czy nie?

Wielu z nas temat uprawiania seksu podczas okresu traktuje wciąż jako tabu. Czas rozwiać wątpliwości.

seks ciąża okres miesiączka zabezpieczenie higiena

Decyzję o podjęciu współżycia podejmujecie oboje tak, by obie strony czuły się komfortowo. / fot. materiały prasowe

Czy można uprawiać stosunek podczas okresu? Właśnie takie pytanie niezwykle często pojawia się na rozmaitych forach w sieci. Pomimo tego, że sam seks powoli przestaje być tematem tabu, współżycie podczas miesiączki nadal jest kwestią na tyle krępującą, iż boimy się czy też wstydzimy rozmawiać o tym wprost. A rozmawiać trzeba i trzeba też rozwiać wszelkie wątpliwości, bowiem jest to temat, z którym wcześniej czy później przyjdzie się zmierzyć każdej parze.

Czy można współżyć podczas okresu?

Można. Ze względu na krwawienie może się to wiązać z pewnymi ograniczeniami, ale seks w tym czasie nie pociąga za sobą negatywnych skutków zdrowotnych, a nawet przeciwnie, może pomóc kobiecie w zwalczeniu nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Po stosunku podczas miesiączki na pewno trzeba wziąć kąpiel czy też prysznic i ogólnie o wiele bardziej zadbać o higienę intymną, ale o tym szerzej powiemy za chwilę.

Kwestia tego, czy decydujemy się na stosunek podczas okresu, jest naszą indywidualną decyzją. Bywa, że kobiety krępują się swojego „stanu” i dlatego też nie chcą podejmować aktywności seksualnej. Zdarza się też, że mężczyźni nie znoszą widoku krwi. W takiej sytuacji trudno byłoby im czerpać przyjemność ze zbliżenia w czasie menstruacji. Kiedy jednak zarówno kobieta i mężczyzna nie mają nic przeciwko, nie odczuwają dyskomfortu psychicznego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odbyć stosunek w czasie okresu.

Seks w czasie okresu – pamiętaj o zabezpieczeniu!

Musimy pamiętać o tym, że podczas okresu kobieta jest bardziej narażona na różnego rodzaju infekcje. W czasie miesiączki osłabia się także odporność organizmu – nie jakoś znacznie, ale jednak. Nawet jeśli jesteśmy w stałym związku (czyt. nie zmieniamy często partnerów) i stosujemy antykoncepcję hormonalną, przez te kilka dni w miesiącu musimy stosować prezerwatywy. Dzięki nim znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo przeniesienia różnego rodzaju wirusów i bakterii.

Inna istotna kwestia, przemawiająca za zabezpieczeniem w postaci prezerwatywy (jeśli nie stosujemy tabletek antykoncepcyjnych), to oczywiście ochrona przed nieplanowaną ciążą. Choć powszechnie sądzi się, że stosunek w trakcie okresu nie prowadzi do zapłodnienia, nie do końca jest to prawdą. Owszem, ryzyko zajścia w ciążę jest nieduże, ale istnieje. Szczególnie w przypadku kobiet, które miewają bardzo nieregularne miesiączki i nie potrafią właściwie odczytywać sygnałów, jakie przekazuje organizm.

Stosunek w czasie miesiączki idealnym środkiem przeciwbólowym?

Wiele kobiet skarży się na bardzo bolesne miesiączki. Sięgają one wówczas po różnego rodzaju środki przeciwbólowe, aby choć trochę sobie ulżyć. Jak się okazuje, seks, w czasie którego wytwarzane są beta-endorfiny, może przyczyniać się do złagodzenia bólu miesiączkowego i zadziałać lepiej niż niejedna tabletka. Przede wszystkim odpręża i relaksuje. Trzeba tylko naprawdę chcieć zbliżenia, wybrać odpowiednią pozycję i stworzyć sprzyjające okoliczności.

Higiena w czasie miesiączki

Miesiączka to specyficzny czas. Jak zostało wyżej wspomniane, należy wyjątkowo zadbać o higienę intymną, aby uniknąć nieprzyjemnych infekcji. Zaraz po stosunku warto wziąć kąpiel lub prysznic. Warto także w czasie stosunku mieć pod ręką wilgotną ściereczkę czy chusteczki nawilżane i ręcznik. Dobrym pomysłem jest zbliżenie pod prysznicem, ponieważ bieżąca woda będzie spłukiwać krew – wielu osobom może to zapewnić komfort psychiczny.

 

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Łukasz 8 czerwca, 2016

    Te tampony to : Hot Lady Sex-Tampons lub Soft-Tampons

  • patrycja 30 grudnia, 2019

    polecam tampony bez sznurkowe beppy idealnie sie sprawdzaja w momencie kiedy mamy okres a chcemy czuć sie komfortowo podczas sexu

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ