Thursday, June 20, 2024
Home / Seks  / Seks podczas okresu. Tabu czy ekstaza?

Seks podczas okresu. Tabu czy ekstaza?

– Lubię seks i miesiączkę, i nie widzę powodu, dla którego miałabym to rozdzielać, a nie łączyć – mówi Voca Ilnicka, edukatorka seksualna. A jak to wygląda u ciebie? Czy można uprawiać seks podczas okresu?

para uprawiająca seks

Czy można uprawiać seks w czasie okresu? Fot. Adobe Stock

Czy w czasie miesiączki można uprawiać seks? Czy jest to przyjemne? Czy można zajść w ciążę podczas okresu? O czym warto wiedzieć, gdy współżyjesz w czasie menstruacji?

Czy można uprawiać seks podczas okresu?

W czasie miesiączki można uprawiać seks. To oczywiste dla kobiet, które to robią, ale zapytałam także ekspertkę, specjalistkę ginekologii i położnictwa Agnieszkę Wolak, która potwierdza:

– Zgodnie z dzisiejszą wiedzą, nie ma przeciwskazań do współżycia podczas miesiączki. Zbliżenia w trakcie menstruacji jednak w dalszym ciągu dla wielu osób jest tematem tabu i wzbudza wiele skrajnych emocji.

To, że pojawiają się w tej sprawie takie emocje, wynika z kilku przyczyn.

1. Bolesne miesiączki

Przede wszystkim kobiety miewają miesiączki bardzo bolesne i seks jest ostatnią czynnością, o jakiej wtedy myślą. Chociaż zdarza się i tak, że niektóre z nich traktują stosunek w czasie okresu jako środek przeciwbólowy, gdyż za sprawą hormonów podniecenie, a potem orgazm kończą się rozluźnieniem bolesnych miejsc. Kiedy rozmawiam o tym z jedną z koleżanek, krzywi się: „Kobieta, która rozluźnia się seksem podczas miesiączki nie wie, co to naprawdę znaczy bolesna miesiączka”.

Agnieszka Wolak, specjalistka ginekologii i położnictwa wyjaśnia to tak:

– Z jednej strony kobiety mogą odczuwać dyskomfort związany z krwawieniem, bólem w trakcie miesiączki, z drugiej – współżycie w „te dni” może działać leczniczo na niektóre dolegliwości w trakcie okresu, zwłaszcza dolegliwości bólowe brzucha czy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dodatkowo, zbliżenie w czasie miesiączki może wpłynąć pozytywnie na samopoczucie kobiety oraz zwiększyć doznania w trakcie seksu. Najistotniejszy wpływ na wyeliminowanie nieprzyjemnych symptomów miesiączki mają hormony wydzielane właśnie w trakcie orgazmu, takie jak oksytocyna, endorfiny czy dopamina. W trakcie menstruacji dochodzi do wzrostu poziomu estrogenów i testosteron – hormony te są odpowiedzialne za intensywniejsze doznania w trakcie seksu.

2. Względy estetyczne i higieniczne

Wiele osób postrzega seks w czasie miesiączki jako nieestetyczny i niehigieniczny z powodu krwi. Czasem to kobieta nie chce wtedy współżyć, a czasem mężczyzna ma opory.
Na pytanie, co myślisz o seksie w czasie okresu, jeden z mężczyzn mówi: „Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia”, ale jego kolega ma inne zdanie: „Nie mogę znieść myśli o zakrwawionym penisie”.
Estetyka dotyczy nie tylko fizjologii ciała, ale i zabrudzenia ubrania, pościeli. Chociaż ten argument łatwo akurat zbić, wystarczy podłożyć pod ciało ręcznik lub czerwone prześcieradło.

3. Tabu krwi miesięcznej

Przez całe wieki udawano, że miesiączka nie istnieje. W średniowieczu tzw. Ojcowie Kościoła (św. Augusty, św. Tomasz, którzy stworzyli fundamenty filozofii chrześcijańskiej) uznawali współżycie z menstruująca kobietą za grzech śmiertelny, miesiączkę za powód do wstydu, a samą krew miesięczną za źródło toksyn, czyli zła.
Kobieta, która miała miesiączkę, uznawana była za „nieczystą” w wielu religiach świata. W judaizmie nie można było z nią współżyć, nie mogła się modlić w świątyni, a po zakończeniu okresu musiała się obmyć rytualnie. Podobnie traktuje kobiety do dzisiaj islam. W wielu kulturach kobieta, która miesiączkuje była (lub nadal jest) izolowana, jako „nieczysta”. Nic dziwnego, że ten sposób myślenia o kobiecości przekłada się także na dzisiejsze współżycie w czasie okresu. Trudno z podświadomości wyrzucić całe wieki idei kobiecej „nieczystości”. Sam fakt, że podpaski wynaleziono dopiero na początku XX wieku, a w reklamach telewizyjnych krew do dzisiaj ma niebieski kolor, jest bardzo wymowny.

4. Zwiększone ryzyko infekcji

W wypowiedziach ginekologów często pojawia się wątek zwiększonego ryzyka infekcji intymnych

– Kobiety często rezygnują ze współżycia w trakcie krwawienia z obawy przed zwiększonym ryzykiem infekcji intymnych. W trakcie miesiączki dochodzi do poszerzenia kanału szyjki macicy, co stanowi otwarte wrota dla infekcji przenoszonych drogą płciową, takich jak chlamydia, ureaplasma, mykoplasma, itp. Nie można również zapominać o zwiększonym ryzyku zarażenia wirusem HIV czy WZW. Stosowanie prezerwatyw w trakcie krwawienia zdecydowanie zmniejsza ryzyko zakażenia tymi chorobami – mówi Agnieszka Wolak.

 

Zobacz też: Czerwony namiot – celebracja miesiączki

 

Seks i miesiączka – co mówią na ten temat kobiety

„Oczywiście, że można go uprawiać”, mówią kobiety. „Fuj, to takie nieestetyczne”, mówią inne. Z seksem w czasie okresu jest tak, jak z seksem w ogóle, każdy człowiek ma inne preferencje.
Dla kobiet, które odczuwają bardzo mocno związek z miesięczną krwią, seks w tych dniach ma wręcz charakter rytualny. O swoich partnerach mówią, że oni też odbierają je wtedy jako bardziej wrażliwe i otwarte, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.
Voca Ilnicka, edukatorka seksualna,  autorka książki „Uniesienie spódnicy. Seksualne doświadczenia i kobieca moc. Czy opowiedziała Ci o tym matka albo przyjaciółka?” w filmie na swoim kanale dzielą się razem z Karo Akabal, założycielką Sex & Love School swoimi odczuciami na temat seksu w czasie okresu. 

– Lubię seks i miesiączkę, i nie widzę powodu, dla którego miałabym to rozdzielać, a nie łączyć. – mówi Voca i wspomina jeden z pierwszych miesiączkowych stosunków: – Malowaliśmy się z partnerem moją krwią i czułam się niesamowicie, jakbyśmy robili coś pradawnego i wyjątkowego.
Karo Akabal przypomina, że: – W starożytnych kulturach, które afirmowały seksualność, seks z kobietą w czasie miesiączki był największym błogosławieństwem, jakiego mógł dostąpić mężczyzna.

Seks oralny w czasie okresu

Tak, to nie pomyłka. W czasie okresu można go uprawiać, chociaż dla większości kobiet i mężczyzn jest to niewyobrażalne. Ale w seksie nie ma rzeczy niemożliwych, wszystko zależy od upodobań i tego, czy obie strony się zgadzają, o czym warto zawsze pamiętać. Są mężczyźni, na których krew działa jak afrodyzjak, ale warto zaznaczyć, że w czasie seksu oralnego w ogóle nie musi dochodzić do kontaktu z krwią, jeśli kobieta ma w pochwie tampon lub kubeczek menstruacyjny.
Z większości wypowiedzi, jakie pojawiają się na ten temat na forach internetowych (opatrzonych wykrzyknikami: bleee, ohyda,) wynika, że ten rodzaj seksu jest postrzegany jako… ekstremalny:

Jestem 10 lat z moim facetem, a i tak bym się na coś takiego nie zgodziła, zresztą on też nie. Seks w miłej kąpieli lub pod prysznicem, a i nawet w łóżeczku, w trakcie okresu nam nie przeszkadza, ale minetka, o nie! Jest rodzaj fetyszyzmu (krew występuje jako jeden z fetyszy).

Inna kobieta pisze: 

Według mnie można w te dni ale nie podczas pierwszych, bo wtedy krwawienie jest największe. I pod jednym warunkiem… TAMPON. Bierzemy kąpiel, koreczek i wszystko w porządku. Inaczej nie ma mowy.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu

Wiele kobiet decyduje się na seks w czasie miesiączki bez zabezpieczenia, z przekonaniem, że nie można zajść w ciąże podczas okresu. Niestety, nawet wtedy istnieje możliwość zajścia w ciążę, chociaż prawdopodobieństwo jest mniejsze niż w innych dniach cyklu. Miesiączka u kobiet bywa nieregularna, cykl zdarza się tak krótki, że zaraz po okresie następują dni płodne, a plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety kilka dni, czekając na jajeczko do zapłodnienia. Jeśli więc para traktuje współżycie podczas okresu jako środek antykoncepcyjny, może być zaskoczona nieoczekiwanym rezultatem.

 

Zobacz też: Troska o miejsca intymne nie dotyczy tylko kobiet. Specjalistka wyjaśnia, jak mężczyźni powinni dbać o ich zdrowie i pielęgnację

 

Bezpieczeństwo i higiena

Bezpieczeństwo i higiena to coś, co zachowujemy w każdej seksualnej sytuacji. W przypadku seksu w czasie miesiączki chodzi przede wszystkim o obopólna zgodę, a reszta jest kwestią organizacji.
Prysznic przed seksem, położenie na łóżku ręcznika który ochroni prześcieradło przed krwią, dodatkowy ręcznik żeby się wytrzeć po stosunku. Można też seks uprawiać w łazience np. pod prysznicem, wtedy okres nie ma w ogóle znaczenia z punktu widzenia ryzyka poplamienia czegokolwiek krwią. Dla wielu osób zabrudzenie nie jest żadnym problemem, w końcu każdej kobiecie zdarzyło się zabrudzić albo bieliznę, albo piżamę, albo prześcieradło miesięczną krwią.
Trzeba też zadbać środki antykoncepcyjne, jeśli nie planujemy zajść w ciążę i prezerwatywę, aby uniknąć chorób przenoszonych drogą płciową.

Pozycje seksualne w czasie okresu

Pozycje seksualne zawsze zależą od preferencji pary. Jeśli jednak zależy nam na zmniejszeniu krwawienia to najlepiej się sprawdzi pozycja klasyczna, misjonarska, gdy kobiet leży na plecach, a mężczyzna kładzie się na niej. Na pewno warto zwrócić uwagę na to, że kobieta jest bardziej wrażliwa podczas menstruacji, spulchniona od środka.
Agnieszka Wolak mówi:

– Jeśli chodzi o kwestie bólu w trakcie stosunku, to niestety zależy. Z jednej strony w trakcie miesiączki mamy lepsze nawilżenie pochwy, z drugiej strony może dochodzić do zwiększonej ilości mikrourazów. Zwiększone dolegliwości bólowe w trakcie krwawienia mogą mieć również kobiety chorujące na endometriozę.

 

Zobacz też: Fotoprzewodnik: 7 pozycji seksualnych, które dadzą ci niezapomniany orgazm

 

Seks w czasie okresu – o czym jeszcze warto wiedzieć

Zasłyszane od mężczyzny:

Podejście mężczyzny do seksu w czasie okresu zależy od podejścia do fizjologii kobiety i fizjologii w ogóle. Mężczyzna, dla którego krew w seksie nie jest przeszkodą, prawdopodobnie łatwiej zniesie potem… poród rodzinny i nie zniechęci się do seksu po nim.

Zasłyszane od kobiety:

W czasie okresu mam podwyższone libido i większy apetyt na mojego chłopaka. Wyczytałam, że to za sprawą progresteronu, którego wtedy jest najmniej w całym cyklu, a to on obniża libido. Poza tym pochwa jest wtedy lepiej nawilżona, a obkurczająca się macica może pobudzać zakończenia nerwowe i zwiększać ochotę na seks.

Zasłyszane od kobiety:

Dla mnie seks w czasie miesiączki jest dowodem akceptacji dla mnie przez mojego partnera.

A jak jest u ciebie?

TAGI

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ